| Adinnaaaa a întrebat:

Voi ce parere aveti, exista Dumnezeu sau nu? Cel mai bun raspuns + argument FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Ma bucur ca ai curajul sa-ti pui intrebarea asta. Vezi tu, oamenii, din cele mai vechi timpuri, si-au pus aceasta intrebare, indiferent ca era vorba de un zeu sau mai multi zei creatori. Tot timpul, omul a avut impresia ca el e centrul Universului, si ca totul e creat pentru el. Dar asta se intampla cu mult timp in urma, cand cunoasterea era abia la inceputuri. Nu stiam care este locul nostru in timp si spatiu, care este istoria evolutiei noastre, sau cum se explica toate fenomenele naturale din jurul nostru. In lipsa acelor informatii cruciale, omul a cazut in capcana credintei in zei. Pana la urma, se stie ca atunci cand dispunem de informatii insuficiente, e foarte usor sa ne inselam. In ultimii ani insa, situatia s-a schimbat. Descoperirile stiintifice din toate domeniile, de la biologie la geologie, sau de la astronomie la geografie, ne-au aratat ca lucrurile nu stau tocmai cum credeam candva, si cum ne placea foarte mult sa credem. Am descoperit ca locul nostru in spatiu si timp nu era deloc cel despre care ne vorbeau religiile, iar originea noastra nu se explica printr-o creatie magica a unui zeu, ci printr-un proces indelungat de evolutie. Asa ca, in prezent, mult mai multi oameni vor raspunde "nu" la intrebarea pusa de tine, decat ar fi facut-o cei de acum 100 de ani, 1000 de ani, sau 10 000 de ani. Asta nu e o coincidenta. Pe masura ce oamenii invata mai mult, si se apropie mai mult de adevar, realizeaza ca existenta zeilor a fost o eroare, nascuta din ignoranta stramosilor nostri. Asa se explica faptul ca majoritatea oamenilor de stiinta nu sunt foarte religiosi. Asta spune multe. Asta explica si conflictul fara de sfarsit dintre stiinta si religie. Cele doua nu se impaca. Ambele au acelasi scop, de a sti adevarul, dar cand vine vorba de metodele de a-l afla, stiinta si religia nici nu se pot compara. Stiinta functioneaza, iar asta vedem la tot pasul. Stiinta e cea care a descoperit ca exista gravitatia, de exemplu. Si gravitatia tot timpul functioneaza, dovada ca purtam aceasta conversatie. Pe de alta parte, religia nu functioneaza. Ea doar promite, dar nu indeplineste. Poti testa si tu asta rugandu-te la oricare zeu vrei tu, ca forta gravitatiei sa inceteze sa mai existe. Oricat te-ai ruga, si oricat ai fi de credincioasa, gravitatia va continua sa existe. Niciun zeu nu va reusi sa-ti indeplineasca dorinta, pentru ca niciun zeu nu exista. Oricat de "atotputernic" l-ar descrie crestinii pe d-zeu, nici macar el nu s-ar face vazut intr-o asemenea situatie.

| LikeARollingStone a răspuns (pentru sublime89):

Ai scris tu toata treaba asta? N-ai dat c/p de nicaieri?

| sublime89 a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Da, chiar am scris. Tu n-ai fi in stare, sau de ce te miri?

38 răspunsuri:
| 4inel a răspuns:

Numai nebunii spun ca nu exista Dumnezeu. Nu eu am spus-o. Dumnezeu spune asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Winchester308 a răspuns (pentru TheMechanix):

Ala-i ori troll ori extrem de prost.Lasa cum s-a realizat acea comunicare... uita-te la ce a spus: Dumnezeu a spus ca numai nebunii nu cred in Dumnezeu.

| 4inel a răspuns (pentru TheMechanix):

Psalmi 14:1 Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este nici unul care să facă binele.
2 Domnul Se uită de la înălţimea cerurilor peste fiii oamenilor, să vadă de este vreunul care să aibă pricepere, şi care să caute pe Dumnezeu.
3 Dar toţi s-au rătăcit, toţi s-au dovedit nişte netrebnici; nu este nici unul care să facă binele, nici unul măcar.
4 Şi-au pierdut mintea toţi cei ce săvârşesc fărădelegea, de mănâncă pe poporul Meu, cum mănâncă pâinea, şi nu cheamă pe Domnul?
5 Ei vor tremura de spaimă, când Se va arăta Dumnezeu în mijlocul neamului neprihănit.
6 Rîdeţi voi de nădejdea celui nenorocit... dar scăparea lui este Domnul.

| 4inel a răspuns (pentru Winchester308):

Lasa tata, omul are nevoie de argumente.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru TheMechanix):

Ce scuza a gasit. laughing
"Nu eu am zis asta. Dumnezeu a zis-o."

Răspuns utilizator avertizat
| DarkAndDreary a răspuns (pentru TheMechanix):

Si cartea aceea e adevarata pentru ca asa scrie in ea.

| 4inel a răspuns (pentru TheMechanix):

2 Petru 1:21 Căci nici o proorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt.

Răspuns utilizator avertizat
| 4inel a răspuns (pentru TheMechanix):

Certitudinea mea sta in faptul ca Biblia este cea mai veche carete de STIINTA si pana acum nimeni nu a combatut-o
Biblia este cea mai tradusa, cea mai citita, cea mai studiata, cea mai criticata.
Biblia a schimbat mii de oameni, au platit cu pret de sange increderea lor in Cuvintele Ei.
Biblia afirma ca: pamantul este rotund, existenta vidului, creatie din lucruri care nu se vad (atomi), principiul luminii, astronomie miliarde de constelatii, stiintele naturii, circulatia apei in natura, circulatia vantului, mai multe dimensiuni de spatiu, de lumea materiala si lumea spirituala, infinitul, conceptul de bine si rau, constiinta umana, mecanica, arta, muzica, literatura, etc

Cand Duhul sfant a indemnat sa se scrie Biblia, Da, Biblia nu indeamna la crima, nu indeamna la discriminare, nu indeamna la viol.

Sa nu ucizi
Sa nu curvesti
Sa iubesti pe aproapele tau

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu exista iar Biblia si creatia vorbesc despre acest lucru.

| LikeARollingStone a răspuns:

Exista, domnule, exista! Trebuie sa existe!

| milan9 a răspuns:

Exista cu certitudine...
Iar pentru că iubim atât de mult libertatea, Dumnezeu, în delicateţea Lui respectă libertatea omului iar omul este liber să facă bine sau să faca rău, şi consecinţa, este liber sa devina fie cauză a binelui sau cauză a răului pentru ceilalti pentru "mostra" de experienţă care înseamnă viaţa umană, pentru că veşnicia, privită cu detaşare, rămâne adevărata miză...

| Holiday a răspuns:

Uite aici, iti explica niste oameni respectabili mai bine cum sta treaba.

http://www.youtube.com/watch?v=78aBQtu3JIM

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu. Cel putin nu asa cum ne este prezentat in biblie.

| BlackSulphur a răspuns:

Dumnezeu nu exista pana la dovedirea faptului contrar (cu argumente adevarate, nu o carte de povesti revizuita si editata de X ori pana in ziua de astazi).

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Spui ca Biblia e o carte de povesti? Inseamna ca n-ai citit-o! Citeste Apocalipsa.In acea carte (Apocalipsa) spune ca Cuvantul Domnului se va implini. Popoarele(tarile) se vor scula unul impotriva altuia! Nu vezi ce se intampla? Rusia e in razboi cu Ucraina, Israelul si Gaza. Scriptura se implineste!

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Intotdeauna au fost razboaie pe Pamant. La fiecare conflict de genul acesta lumea credea ca este sfarsitul lumii. Iesi din lumea fanatismului si revino la realitate, te rog, deoarece credinta exagerata iti face rau, nu numai tie, ci speciei umane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Cand a fost ultimul razboi pe pamant? Ateule ce esti!

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu stiu sigur, la cat de multe sunt in orientul mijlociu, in lumea araba (implicit evreiasca) etc.
Pot sa dau un exemplu (care deja este un cliseu): Al doilea Razboi Mondial. Se pare ca, in ciuda varsarii incredibile de sange, nu ne-o sunat ceasul chiar la toti! Si crede-ma, o fost mult mai rau de cat ceea ce se intampla in zilele noastre.

| 4inel a răspuns (pentru BlackSulphur):

Biblia afiema ca Dumnezeu ets Lumina. Tu stii ce este lumina?
Lumina nu este doar ce vezi cu ochiul liber, lumina te poate ucide daca nu stii si nu respecti legile ei. La fel este si cu Dumnezeu. De ce astronautii se protejeaza atunci cand ies in spatiu?
Biblia spune ca Dumnezeu locuieste intr-o lumina de care nu te poti apropia.
Daca tu vrei sa-L vezi pe Dumnezeu in fata esti mort. Ai nevoie de un aparat, de un echipament, care se numeste CREDINTA ca sa-L vezi pe Dumnezeu.
Evrei 11:1 Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.
Evrei 11:6 Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută.

Elementul de baza in cunoastere este CREDINTA.

Sa dau un exemplu: Cand tu erai mic si te-ai dus in cl 1 la scoala, doamna profesoara a inceput sa te invete stiinta ei, biologia, stiintele naturii, despre mos Craciun, ai stat tu sa verifici daca ce spune ea este ADEVARAT? Tu ai acumulat informatii prin CREDINTA, adica ai crezut-o pe doamna profesoara ca e mai desteapta decat parintii tai. Cele mai multe informatii pe care le ai in capul tau le-ai crezut. Tu nu ai laborator de fizica, sau biologie acasa, n-ai observator astronomic. acasa. Ai citit o carte si ai crezut pe cel ce ti-a dat informatia. CREDINTA te ajuta in cunoastere.

| BlackSulphur a răspuns (pentru 4inel):

Acea credinta trebuie sa devina cunoastere/ stiinta. In cazul religiilor, acest lucru nu se intampla, ceea ce provoaca stagnarea evolutiei psihice.

Si te rog, inceteaza cu "Biblia zice...", este cel mai jalnic si slab argument posibil.

| 4inel a răspuns (pentru BlackSulphur):

Cand veniti cu fraza: "STIINTA A DOVEDIT" va rog sa spuneti care stiinta a dovedit?

CAnd am spus ca Biblia a firma un lucru, eu ti-am dat si un concept din FIZICA. LUMINA. Biblia este o carte stiintifica. Biblia contine in ea STIINTA nu numai CREDINTA.

Răspuns utilizator avertizat
| 4inel a răspuns (pentru TheMechanix):

Poate imi dai si mie o explicatie la faptul ca pe varful muntilor sunt fosile marine. S-a gasit si arca lui Noe, pe muntele Ararat in Turcia, la fel cum este scris in Biblie.
Sau cum au disparut anumite specii de dinozauri, aaa, i-a lovit asteroidul in moalele capului si au murit saracii de ei. Curios ca numai pe dinozauri i-a lovit cometa aia. Pe crocodili si pe varani nu i-a lovit ca i-a bagat Noe in arca.
La scoala nu se vorbeste de potop, STIINTA INTERZICA ASTA.
Daca este adevarat ca potopul a fost real atunci ar trebui sa spunem ca Biblia are dreptate.

| BlackSulphur a răspuns (pentru 4inel):

Nu sunt sigur daca esti troll, sau doar foarte, foarte prost.

| Dandanache a răspuns (pentru 4inel):

"Poate imi dai si mie o explicatie la faptul ca pe varful muntilor sunt fosile marine. "

Totul pleaca de la orogeneza alpina (stiu, iar o sa imi zici ca sunt cuvinte fara sens, dar nu uita, problema e la tine, la lipsa de ta de educatie.) Daca ai fi fost un scolar constiincios, ai fi inteles cum se formeaza muntii si cum ajung suprafete ale scoartei terestre, aflate cu mult timp in urma sub nivelul marii, la inaltimea unor piscuri montane.

"S-a gasit si arca lui Noe, pe muntele Ararat in Turcia, la fel cum este scris in Biblie."

S-au gasit 3 sau 4 arce, domnule expert. In Biblie e scris doar de una. Care a gresit, Biblia sau realitatea?

"La scoala nu se vorbeste de potop, STIINTA INTERZICA ASTA. "

S-ar vorbi, daca ar fi dovezi GEOLOGICE, domnule expert. Altfel, se preda la religie.

Nota 4 la biologie, nota 4 la geografie, 10 la religie. Deocamdata iti iese media. Vedem in continuare.

| Dandanache a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu e troll laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Multumesc pentru note,
Cu multa consideratie si respect te rog sa urmaresti materialul si poate mai vorbim sau daca nu te rog sa ma ignori, nu ma supar. Domnul sa fie cu tine!
http://www.youtube.com/watch?v=PgAM53d6H1c

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Il stiu. Nu l-as da totusi ca model pe Kent Howind. Nu are educatie academica recunoscuta si e un infractor dovedit si condamnat. Inca se afla dupa gratii. Genul asta de personaje nu prea au credibilitate.

| eternitate15 a răspuns:

Desi multi afirma ca nu exista Dumnezeu eu vreau sa iti dau o veste buna : Dumnezeu EXISTA cu adevarat...El e Creatorul nostru, a tot ceea ce exista, El ne-a ocrotit, ne-daruit sanatate.In orice lucru se poate vedea mana lui Dumnezeu. Chiar si intr-o raza de soare, intr.un curcubeu frumos...El ne iubeste asa de mult incat l.a dat pe Singurul Lui Fiu ca sa moara pe cruce si sa ne rascumpere.Biblia este inca o dovada a existentei Lui. Daca i vei citi iti vei da seama ca Dumnezeu exista! happy

| sublime89 a răspuns (pentru eternitate15):

"...intr-o raza de soare, intr-un curcubeu frumos." Dar intr-un virus care omoara un copil nevinovat? Exista d-zeu si acolo?

| Eugen866 a răspuns:

Nu. si daca ar exista, l-as ucide eu insumi. dar nu exista

| 4inel a răspuns (pentru Eugen866):

Au mai incercat si altii, dar a treia zi a inviat.