| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre NDE sau experientele din apropierea mortii, moarte clinica? Sunt marturiile oamenilor care au fost in moarte clinica niste dovezi pentru existenta vietii de dupa moarte? Sunt tot mai multe carti si filme cu si despre NDE? Voi ce credeti? Reprezinta marturiile de tip NDE dovezi ale existentei vietii dupa moarte?

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Sunt tot mai multe carti si filme pe acest subiect pentru ca aduc multi bani castigati usor. Dar de dovezi nici nu poate fi vorba. In primul rand, nu poti sti cine minte, si cine nu. E clar ca multi inventeaza acele povesti, pentru ca seamana prea mult cu niste basme copilaresti. In al doilea rand, de unde stim ca nu sunt halucinatii? Chiar daca ai vazut ceva cat timp ai fost in coma, asta nu inseamna ca ai vizitat o alta realitate. Si in al treilea rand, de unde stim ca acele "amintiri" nu sunt create sau inflorite neintentionat dupa ce pacientul iese din coma? Sau poate sunt interpretate gresit. De exemplu, daca ai o halucinatie in care vezi o forma umana, si se intampla sa fii crestin, dupa ce te trezesti din coma sunt sanse mari sa crezi ca l-ai vazut pe Isus. Dar un non-crestin, chiar daca va avea o halucinatie identica, nu va spune niciodata ca l-a vazut pe Isus, ci pe un personaj important din religia lui. Daca e musulman, il va vedea pe Mahomed, sau daca e budist il va vedea pe Buddha. Marturiile oamenilor nu sunt credibile nici macar cand sunt perfect sanatosi. Uita-te la OZN-uri, de exemplu. Deci daca nici un om sanatos nu e credibil cand iti spune ca a vazut ceva, iti dai seama cat de credibil e unul care e in coma. Astea nu sunt dovezi, si nu vor fi niciodata dovezi.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Eu,odinioara,am fost prins la ciordit de fier pe caile ferate.Gardianul de acolo, m-a prins si m-a lovit cu parul in cap.
M-am trezit pe un nor alb in pielea goala.In fata mea, alergau cativa tigani cu o poarta de aur in spinare pe care scria "Bun venit in paradis!".M-am trezit la spital dupa.

| drutzix a răspuns:

Nu exista nimic dupa moarte la fel cum nu exista nimic inainte sa te nasti.
"Marturiile" de care vorbesti sunt minciuni sau halucinatii.

| syd a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ce se afla dupa moarte. Eu cred ca cel mai bine e sa o consideri un fenomen biologic, natural, sa fii constient de existenta ei, sa nu incerci sa o renegi deoarece e inevitabila. Poti sa te gandesti ca nu ai moarte, atomii din care esti tu alcatuit fac parte dintr-un "tot", Universul sa spunem. Daca exista infinitate atunci si atomii din tine au fost si vor fi o infinitate de alte lucruri de-a lungul timpului. Adica, pana la urma, tu esti acel "tot". In fond, exista n posibilitati de a privi existenta si pana la urma poti sa dezbati la infinit, fiecare crede ce vrea. Daca chiar exista ceva dupa moarte, atunci sunt sigur ca nu poti sa fii constient ca nu existi, asa ca nu ai de ce sa te temi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.descopera.ro/......r-o-iluzie
Nu stiu sigur daca sunt corecte informatiile din link.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e diferenta dintre un vis si o experienta a mortii clinice? Unii oameni care au fost in moarte clinica au experimentat halucinatii, la fel cum experimenteaza orice fiinta umana in lipsa oxigenului, a apei, a hranei sau in urma oricarui dezechilibru chimic la nivelul creierului. Astea reprezinta dovezi ale vietii de dupa moarte in aceeasi masura in care vanturile mele pot fi precepute ca si dovezi ale existentei extraterestrilor.