| DeeaLove_2688 a întrebat:

Ce parere aveti despre o relatie intre o fata care face 15 ani intr-o luna si care este atee si un baiat care are 16-17 si este satanist?
O sa mearga? Tin sa specific ca nu este vorba de mine, si despre o prietena mai veche care a apucat-o pe cai gresite.
Credeti ca diferenta de religie o sa-i desparta? Dar despre diferenta de varsta?
Am mai pus intrebarea asta odata la "Dragoste si Sex" dar o mai pun odata si aici pentru ca as fi vrut niste raspunsuri mai serioase si mai folositoare.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De care satanist? Ştii de ce întreb? Pentru că satanismul modern e o formă de agnosticism mai bizar presărat cu vagi urme de superstiţii, în vreme de satanismul tradiţional e o religie în toată regula şi încă una destul de periculoasă pentru alţii (vezi sacrificatul de virgine în cimitire, după cum a zis şi SadBecauseStupidPeopleExist - Satan ajută să-şi pună eucosti nickname-ul scurt la loc!).
Diferenţa de vârstă nu-i mare iar diferenţa de religie nu e obligatoriu să-i despartă.
Însă eu ca ateu de pildă resping şi satanismul pentru că a fi satanist (tradiţional) înseamnă implicit să crezi şi-n zeul iudeo-creştin. Aşa cum a fi creştin/iudaic înseamnă să crezi şi în Satan.

Numai bine.

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nici unul nu stie cu ce se mananca ateismul, satanismul si nici religia ci sunt doar la varsta care le place sa epateze.Relatia poate merge mai departe pentru ca ea nu s-a realizat pe orientarile amintite.

| Hombre a răspuns:

Prea sfinte @Lemonshu ce faci!? Ai trecut la cele lumesti si ai predat stafeta lui @Ema?

| EmaS a răspuns:

Eu nu vad bine aceasta relatie.Fiecare are alte prioritati, alte valori.Este bine sa fie la baza relatiei Dumnezeu, care ne invata cum poti sa ai o familie fericita in ciuda adversitatilor vietii, cum sa fie sinceri si sa caute folosul partenerului de viata.

| EmaS a răspuns:

@FuckOnCocaine
Iar te legi de mine? Hai sa-ti spun cum m-a invatat.Prin Cuvantul Sau.Am ascultat de El si mi-a iesit.Te incurajez sa incerci si tu.Am fost fidela sotului meu, am incercat sa fiu un ajutor potrivit pentru el, m-am straduit sa fiu asemanatoare cu femeia din proverbe 31(te provoc sa citesti), sa am grija de familia mea sa nu-i lipseasca nimic,sa am un caracter placut, dupa cum ne invata Dumnezeu, l-am ingrijit 13 luni cat a stat prin spital, etc.

| EmaS a răspuns:

@
FuckOnCocaine
Nu esti plecata la tara? Credeam ca am scapat pentru o zi.Da.Am vorbit cu Dumnezeu prin rugaciune. Vorbesc cu El in fiecare zi.Sa stii ca ma rog pentru toti care intra pe TPU.In special pentru tine.Sincer.Sa ai o zi buna.

| EmaS a răspuns:

FuckOnCocaine
Iar mi-ai dat stupid? Mersi.

| EmaS a răspuns:

@FuckOn Cocaine
Ca mijlocesc pentru aproapele meu.Dar tu, nu poti sa intelegi.Imediat iti fuge mintea...Cand primesti pe Isus in inima, ai dori ca toti sa primeasca mantuirea si fericirea din Dumnezeu.

| DorelSudoru a răspuns:

Religia nu conteaza...

| Kosuchin a răspuns:

Stai, stai, baiatul sacrifica virgine noaptea in cimitir? Cand spui "satanist", probabil te referi la unu' care se inchina lui Satan. Daca nu e vreun teribilist, inseamna ca un satanist "modern", adica nu are absolut nici o legatura cu venerarea unui zeu.
A apucat-o pe cai gresite thinking Poate din punctul tau dvdr.
Deci, daca se plac, probabil o sa mearga relatia.

| dexro a răspuns:

Definitia ateismului la 15 ani - straduirea inteligentei de a pune mana pe situatie inainte sa fie troznita de catre societatea bolnava de teama si prostie
definitia satanismului la 17 ani - credinta ce a apare de regula la oamenii ce nu dau bani pe credinta dar pentru ca exista prea multi atei vor sa arate ca ei is altfel trecand la satanism cu baze psihologice complet in afara religie
Concluzie prietena ta nu e pe o cale gresita este doar indragostita, iar prosteala lor de-a inteleptii/profunzii nu o sa ii desparta big grin

greece12
| greece12 a răspuns:

A spus totul @Lemonshu.Viata te vindeca de gargauni.

| GodBlessYou a răspuns:

Nu cred ca satanistul e chiar satanist, inca e minor are doar 17 ani, o sa se trezeasca si probabil va uita prostia asta, nu spun ca satanismul este rau (el este facut pentru a le ciuda crestinilor). Nu conteaza daca e atee, poate sa fie si pagana, muslumanca... nu conteaza religia asa de mult in ziua de azi si mai ales in tarile occidentale, nu suntem totusi in orientul mijlociu, unde religia are maxima prioritate si satanistul ala ar fi probabil spanzurat intr-o tara ca Arabia Saudita si ateista ar fi persecutata permanent.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Nu există niciun impediment acum, dar, cum spune și Lemonshu, cei doi își vor da seama odată cu trecerea timpului că erau doar niște adolescenți rebeli. Dragostea învinge totul, chiar și pe satana.

| FuckOnCocaine a răspuns:

@Ema, cum te-a învățat pe tine dumnezeu să ai o familie fericită? Ți-a trimis mail?rolling on the floor

| FuckOnCocaine a răspuns:

@Ema, te mai întreb un singur lucru : Ai vorbit personal cu dumnezeu?

| FuckOnCocaine a răspuns:

@Ema, ce satisfacție ai când te rogi pentru mine, pentru x și pentru y?

| FuckOnCocaine a răspuns:

@Ema, m-ai dat cu botoșeii-n sus rolling on the floor. Săracul aproape.

| filipm2001 a răspuns:

Nu vad ce impediment ar putea reprezenta religia intr-o ipotetica relatie (desi nu stiu exact daca satanismul este o religie sau un cult), si diferenta de varsta nu este atat de mare incat sa reprezinte o problema, desi te referi la fata cu o data exacta de 14 ani si 11 luni, dar la varsta baiatului aproximezi cu 16-17 ceea ce induce o neconcordanta in povestirea ta.
Daca e dragoste adevarata, aceasta poate invinge orice obstacol, indiferent de natie, culoare, varsta, religie, sex sau alte criterii.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Eu zic ca e o intrebare stupuda. la 15 ani de abia stii cum te cheama. grow up.
oamenii sunt impreuna pentru ca se plac. nu are treaba cu religia. nu la varsta asta

| pintoiualin a răspuns:

Or sa vada ei satanism si ate-ism cand or sa dea de dracu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce se vor casatori si vor da piept cu viata, si vor avea copii, nu vor mai fi nici atei nici satanisti.vor fi doi oameni obisnuiti care vor spune; doamne; prosti mai eram.de unde stiu? am fost ateu.pe la 15 ani.probabil s satanist ca eream dat dracu.

| Stinush a răspuns:

Varsta nu cred sa-i desparta. Cat despre tip, care e satanist. Wtf?! Am mai auzit despre asa ceva, dar totusi. Bine ca nu e tipa crestina sau musulmana sau ceva in genu. Ca totusi.
Si nu diferenta de varsta sau religia o sa-i desparta. Sunt chestii mai importante intr-o relatie.