| Vizitiul a întrebat:

Ce parere aveti, omul de ieri moare in cel de azi, iar cel de azi moare in cel de maine? Argumentati raspunsul.

1 răspuns:
| Eileithy a răspuns:

Este o lege a naturii, murim pentru a ne naste. Pentru o schimare de comportament, de atitudine, adica tot ce tine de tine si rolul tau in viata, nu facem decat sa renuntam la ceea ce suntem astazi, omorand acea parte din noi, dorind ca o alta sa se nasca. Si tot asa, cand "ieri " a devenit "azi", se prea poate sa iti doresti altceva de la viata, de la propria-ti persona. Decizi sa mai schimbi ceva, sa fii altfel. Reusind, constati ca o parte din tine a murit ieri si astazi esti altul dar care poate muri maine.