| sabin89 a întrebat:

Idealul omului este să trăiască bine, vorba unui fost președinte. Sau, parafrazând un personaj caragialesc, în lume să fie bine și tot omul să prospere. De-a lungul timpului s-au făcut pași și s-au încercat tot felul de sisteme care să conducă spre acest ideal, fără însă prea mult succes. Capitalismul a promis paradisul pe pământ - și a urmat iadul fabricilor și al uzinelor. Comunismul l-a promis și el - și a urmat iadul sclavilor. Nazismul a promis - și a urmat iadul războiului. Hipioții au promis și ei - și au cunoscut iadul drogurilor.
Astăzi suntem mult mai inteligenți. Gândim în era internetului. Toată lumea este conectată în rețea cu o mare mulțime de utilizatori. Toată lumea poate copia cunoștințele, lucrările și înțelepciunea altora. Apelăm și la acele mașini chiar dacă meșterii lor ideologici la descriu ca fiind 'reci, crude și inumane'. Și nu ne lăsăm intimidați de iadul dezlănțuit prezentat de atâtea ori în lucrările de science-fiction.
Credeți că avem acum, în sfârșit, șanse să instaurăm paradisul pe pământ? Mai e ceva care ne-ar putea împiedica?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Paradisul pe Pamant nu va exista pana ce Prostia omeneasca exista (si se propaga si rapid, cu viteza comunicarii, acum si a internetului).
Prostia este singura greseala a lui Dumnezeu (la facerea Lumii), la care nu s-a gasit leacul nici pana acum.

| sabin89 explică (pentru Bula):

Unde vezi tu atâta prostie? Uită-te și numai aici pe TPU. Procentul celor inteligenți este covârșitor.

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

Majoritatea intreaba, putini le raspund, si mai putini raspund corect.
Restul...

| relian a răspuns:

Ce insemna pentru tine raiul pe Pamint? Nu uita oamenii is difertiti, gindesc diferit, pot diferit, despre care rai vorbesti? Ala comunist sau care?
Toata lumea sa o duca bine.Acum depinde pentru fiecare ce inseamna sa o duca bine laughing pentru ca nu exista un singur " dus bine" citi oameni exista atitea dusuri bine sunt.

Apoi poate si un de asta Homless vrea sa o duca bine nu? Dar fara sa munceasca, ei uite ca nu merge asa, o duci bine dar trebuie sa faci ceva pentru asta.
Faci ceva, o duci bine la cit faci si tot asa, faci mai mult o duci mult mai bine laughing
Daca incerci sa egalizezi ceva, atunci te vei duce direct in prapastie, tocmai pentru ca oamenii is diferiti, gindesc diferit, pot diferit, deci o vor duce bine diferit.

Fiecare sa aiba o locunta, sa aiba un loc de munca, ce minca, ce imbraca, asta cam se intampla zic eu, poate mai putin chestia cu locuintele, asta in RO unde nu toti au joburi.

Dar in rest toti maninca ceva, toti is imbracati cu ceva.Acu ca tu vrei sa te imbraci cu mai stiu eu ce Armani laughing nu au cum toti sa o faca, ca urmare doar unia o vor duce mai bine, altii se imbraca cu ce se gaseste la piata, doar si alea is haine nu?
La masini la fel si tot asa.Nu avem cum avea toti Tesla, sau Ferari, dau un exemplu, ca urmare " toti so duca bine " suna a ceva foarte larg, nu-i ceva batut in cuie.

| gabicoo a răspuns:

Da! Pe planetă există un surplus de câteva miliarde de oameni.
Caută pe internet și citește despre pietrele călăuzitoare din Georgia.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Că parcă oamenii ar fi și dispuși să respecte niște indicații scrise pe o piatră... Câte "indicații" nu au fost scrise până acum în toate țările și în toate limbile! Le-a respectat cineva? Ce frumos a fost întocmită constituția Statelor Unite! și uite-i acum cum alunecă încet-încet pe panta degradării.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cineva înțelept a spus cu mulți ani în urmă
-"Nu încerca să aduci Raiul pe pământ"
A spus asta pentru că oricine studiază și analizează istoria umanități va descoperi o groază de dictatori care și-au dorit și chiar au crezut c-o pot face.
Realitatea este că viața este o luptă constantă, Nu există Rai, ci doar mici pauze în zilnica luptă. Săraci sau bogați, bolnavi sau sănătoși, cu toții luptam pentru ceva. -Elimini lupta / Elimini viața.

| sabin89 explică (pentru DeMicUnCălător):

"Elimini lupta / Elimini viața." - Probabil de aia se luptă și ăia acum în fâșia Gaza, ca să nu se elimine viațahappy Paradisul menționat de mine este o limită. Făcând o analogie cu șirurile sau funcțiile de la matematică, limita nu se poate ajunge niciodată, dar măcar se poate tinde către ea. Dacă medicina ar progresa până acolo încât bolile să fie ținute sub control; și dacă politicienii ar găsi soluții pentru reducerea focarelor de luptă peste tot în lume, eu cred că viața ar putea dveni totuși mai frumoasă. Lupte mai puține/Viață mai frumoasă.

| EestiSodalane a răspuns:

De unde pana unde ai scos tu ca azi suntem mai inteligenti? Cel mai fals lucru pe care l-am auzit anul ăsta. Oamenii in ziua de azi sunt cu mult mai idioti decat erau in trecut. Cu MULT si ma refer peste tot in lumea occidentală. Și unde vezi tu paradis pe pamant? Internetul este peste 50% pornografie dintre care un procent infricosator de mare e infantilă și cu sclavi sexuali. Asta ti se pare tie paradis pe pamant? Tensiunile in lume cresc din ce in ce mai mult si e din ce in ce mai clar ca se apropie un razboi de proportii. În ce paradis traiesti mai exact?

| sabin89 explică (pentru EestiSodalane):

Poate ai dreptate cu "inteligența", dar cu " Și unde vezi tu paradis pe pamant?" cred că nu ai citit cu atenție. Eu nu am zis că avem deja paradisul, am întrebat dacă sunt șanse să-l instaurăm; deci este o întrebare care vizează viitorul. EliLeli a afirmat că este deja. În rest, sunt de acord cu observațiile pe care le-ai făcut.

| EestiSodalane a răspuns (pentru sabin89):

M-am prins că te refereai la viitor, dar ai pomenit internetul si celelalte de parcă ar fi niște fundamente pe care se va construi acest viitor utopic. Eu ti-am zis ca fundamentele astea nu există deloc ci daca e sa luam lumea cum e acum va fi mult mai rau, nu mult mai bine. Chiar nu vad niciun argument rational pe care sa te bazezi. Din fericire oamenii sunt niste bestii oribile si nu vor fi in stare sa construiasca vreun paradis. Ori de cate ori vor încerca sa construiasca un paradis vor creea enorm de multă suferință. Si asta e valabil si va fi valabil mereu. Și peste 100 de ani și peste 2000 de ani și peste 10000 de ani. Cu cat acceptam asta mai repede cu atat mai repede ajungem la adevarata înțelepciune.

| EliLeli a răspuns:

Pai este deja, de foarte multa vreme. Da, mai este ceva care ne poate impiedica: noi insine care vrem mereu altceva.