| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti face cu Limbi moderne aplicate? Dar cu Teatrologie/Management cultural? NU VREAU LINK-URI.

1 răspuns:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. In cazul in care ai diploma de liceu, probabil ca nu ai prea multe variante.

Dar, daca esti absolventa de facultate, si ai studiat modulul pedagogic (adica, psihologie, pedagogie, metodica predarii limbilor straine), poti lucra ca profesoara si sa predai limbi straine in scoli, incepand cu clasa a doua si pana in clasa a 12 a inclusiv, poate chiar la facultate (s-ar putea sa ti se ceara masterul pentru asta).

Poti lucra si ca traducator pentru anumite firme. Pe baza diplomei de facultate, daca iei legatura cu notarul sef din orasul tau, acesta iti trimite copai de studii la ministerul justitiei si primesti autorizatia de traducator (parac pe langa judecatorie, parchete, etc.), dar nu numai. Avand drept de stampila, poti traduce si acte notariale. Pentru asta, ajunge sa mergi la birouri notariale si la birouri de traducatori, sa depui o cerere in acest sens.

Sanse mai mari ai avea daca ai cunoaste limbi mai putin cunoscute (de exemplu, chineza (sau mandarina), suedeza, etc., caci engleza, germana, franceza stiu multe persoane si birourile de traduceri au deja destule persoane care traduc din acest limbi.

Ce poti face cu diploma de teatrologie, ar fi cel mai bine sa intrebi la un teatru obisnuit si, de ce nu, la un teatru de papusi. Mergi la secretariat si pur si simplu intrebi. Spui ca nu cunosti pe nimeni care lucreaza in acest domeniu si vrei o lamurire in acest sens.

Dupa cum ii zice si numele, cred ca ai putea fi ceva in domeniul teatrului (de exemplu, actrita, regizor, actor papusar, poate scenograf, scenarist - ca designer vestimentar, sigur nu; aceia urmeaza o scala cu un asemenea profil).

Despre management cultural, sincer aud pentru prima data.