| dizainarul a întrebat:

Ce substante trebuie sa amestec impreuna cu apa pentru a forma apa distilata?

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Amesteci niste bani potriviti la ghiseul de la orice benzinarie si primesti un litru de apa distilata.
(apa distilata nu e apa fiarta!)

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Greu intelegi. Ti-am mai explicat o data procedeul insa acum iti dau o reteta.
Pune atent si cu masura
Interesul pentru scoala,
Mesteca si agita tare
O atentie mai mare
La substanta cu problema.
Fii mai atenta la scoala
Nu visa cu ochi deschisi,
Caci la problema cu apa
Ce o vrei atat de pura
Nu-i musai sa-i pui saramura,
Si cu ochi minti tale
Sa o vezi numai cristale.
Daca privesti in natura
Cadura ce seaca lacul,
Iar vapori care urca
Acolo unde sunt nori,
Si se fac urati de-odata
Generand intr-o furtuna
Si ne ploua cu galeta Problema e rezolvata,
Avem APA DISTILATA.

| danut a răspuns:

Apa cu... apa, toata fiarta, evaporata si apoi condensata. happy

| Angel0 a răspuns:

Apa distilata este o apa pura obținută prin procesul de distilare.
A nu se confunda cu apa demineralizata.

| georgesur a răspuns:

Super tare intrebarea! rolling on the floor

| Parmalat a răspuns:

Nu pui nimic in ea, o iei de la robinet si o distilezi.
Adica o fierbi pana se evapora, iar vaporii rezultati din fierberea apei ii captezi si ii racesti. Si cand racesti vaporii de apa astia se transforma inapoi in apa (care acum se cheama apa distilata).

| dany1219 a răspuns:

Nu trebuie sa amesteci nimic... apa distilata e apa fiarta sau filtrata de microbiwinking

| yonela_3975 a răspuns:

Trebuie doar sa fierbi apa::::: asa stiu eu.happy