| SaveTheNature a întrebat:

Ce sunt bunatatea si rautatea?
Daca oamenii pot fi impartiti in buni si rai. Animalele pot fi clasificate astfel?
,Rautatea nu este direct proportionala cu inteligenta.
Exista oameni destepti si rai, si oameni destepti si buni.
Si la fel exista oameni prosti si buni,si prosti dar rai.
Deci tinand cont se aceste aspecte,pana la urma care este izvorul bunatatii si izvorul rautatii.Ce anume le declanseaza?
Si pana la urma DE CE, si cum de unii oameni pot supravietui fiind buni,iar ceilalti simt nevoia sa fie rai ca sa poata supravietui,si castiga in viata?
Si acum, intrebarea e pur stiintifica. Explicatia religioasa o stiu.

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Cei mai rai dintre rai sunt prosti, na-i sa vezi prost bun pentru ca nu stie ce e aia. Na-i sa vezi un prost ca te ajuta pentru ca el nu e in stare sa se ajute pe el. Prostu' crede ca i se cuvine, prostu' nu stie sa imparta, prostu' e rau si atat. Si mai ia-ti si tu capre caci cu un om inteligent ajungi macar la un compromis cat ar fi de rau. Eu sunt mai mult rau decat bun si pe multi prosti i-am ajutat de mila si ei ai dracu' ma injura, pai daca sunt prosti, pai prostu' nu are nicio masura decat apucatura lui.

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Rautatea nu este direct proportionala cu inteligenta." Eu cred ca prostia e direct proportionala cu rautatea.

| i86e2 a răspuns (pentru Hombre):

"Să nu atribui răutății ce poate fi atribuit incompetenței." - nu știu autorul

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

Sa inteleg ca cu cat un om e mai rau cu atat e mai prost?
Nu ai intalnit oameni inteligenti si rai?
Exista toate cele 4 combinatii
Inteligenti si rai
inteligenti si buni
prosti si rai
prosti si buni.
Deci?

| WR104 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Exista o singura categorie:
Inteligenti, prosti, buni si rai.
Doar prosti si buni au fost Stan si Bran
Omul inteligent si bun are cel mai probabil peste 80 ani.
Rautatea si inteligenta=sociopat
Oamenii rai care mai sunt si prosti nu rezista mult si ii vedem deseori in desenele animat.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

"Oamenii rai care mai sunt si prosti nu rezista mult "
Ha Ha HA. Din contra aia rezista cel mai mult pentru ca au toate calitatile necesare supravietuirii.

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cei mai rai dintre rai sunt prosti, na-i sa vezi prost bun pentru ca nu stie ce e aia. Na-i sa vezi un prost ca te ajuta pentru ca el nu e in stare sa se ajute pe el. Prostu' crede ca i se cuvine, prostu' nu stie sa imparta, prostu' e rau si atat. Si mai ia-ti si tu capre caci cu un om inteligent ajungi macar la un compromis cat ar fi de rau. Eu sunt mai mult rau decat bun si pe multi prosti i-am ajutat de mila si ei ai dracu' ma injura, pai daca sunt prosti, pai prostu' nu are nicio masura decat apucatura lui.

| harciog a răspuns:

Va luati si voi exact de o calitate pe care omul nu o are, de inteligenta si desteptaciune(una si aceeasi? habar n-am)si vreti sa vi se raspunda.

| Inferno a răspuns:

Nu exista rautate, exista inteligenta si prostie.
un om care omoara un animal nevinovat fara nici-un motiv nu e un om rau, e un om prost, pentru ca face asta fara nici-un scop.
Un om care il impinge pe altul in prapastie doar ca sa supravietuiasca el nu este un om rau, este un om inteligent.
Nu exista oameni buni, exista oameni slabi sau prosti.
Dupa mine nu exista fapte bune si fapte rele, exista fapte care te ajuta sa-ti implinesti scopul si fapte care te impiedica sa o faci.
Tu chiar nu ai observat ca cei rai traiesc adesea mai mult decat cei buni?
Daca un tigru infometat ne atca si eu te arunca pe tine in fata tigrului e un lucru rau?
E un lucru rau pentru tine, dar pentru mine e unul bun pentru ca am scapat.
"Nu exista reguli aici, incercam sa relizam ceva" -Thomas Edison.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

E un lucru rau si prostesc sa arunci pe cineva in fata tigrului.
O persoana inteligenta ar colabora cu cealalta persoana pentru a opri tigrul intr-un fel sau altul.
De ce?
Pentru ca tigrul nu se satura decat azi iar maine cand o sa vina dupa tine nu vei mai avea pe cine arunca.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Da, mi-am dat seama dupa ce am postat cand imi reciteam postarea.
Ai dreptate.

| Hombre a răspuns (pentru WR104):

"Ai ideea ce se afla pe lista de menu a unui tigru?" @inferno, daca n-a fost inteligent sa colaboreze, s-a gandit numai la el sa-i creasca mare. rolling on the floor

| WR104 a răspuns:

Ai ideea ce se afla pe lista de menu a unui tigru?
Asta il face pe el un animal mai bun ca o vaca sau gaina?
Tentatia declanseaza rautatea, atunci cand iti doresti ceva foarte tare si ai face orice si ai trece peste oricine sa ajungi sa iti indeplinesti visul.
Bunatatea se invata de la parinti si educatori.
Nimeni nu se naste bun sau rau ci doar rational asa cum o face un tigru.

| Reek54 a răspuns:

Ce intrebari complicate pui si tu, voiam sa ma rezum la ceva simplu astazi laughing.
Si animalele pot fi clasificate ca bune sau rele, asa este rautatea nu este proportionala cu inteligenta, nu exista nici un izvor al rautatii sau al bunatatii, doar ca ce s-ar intampla daca ar exista numai rautate?, sau bunatate?, este o simpla diferenta intre persoane, ori esti bun, ori esti rau, si chestia asta o poti schimba chiar tu (daca vrei), dar unora le place sa fie rai altora le place sa fie buni, trebuie sa fim diferiti, cum ti-am spus... nu putem fi toti la fel.

| RAY a răspuns:

Ce sunt bunatatea si rautatea?
nu stiu
Daca oamenii pot fi impartiti in buni si rai. Animalele pot fi clasificate astfel?
nu ca nu au ratiune
, Rautatea nu este direct proportionala cu inteligenta
asa e

Deci tinand cont se aceste aspecte, pana la urma care este izvorul bunatatii si izvorul rautatii.Ce anume le declanseaza?
nu stiu
Si pana la urma DE CE, si cum de unii oameni pot supravietui fiind buni, iar ceilalti simt nevoia sa fie rai ca sa poata supravietui, si castiga in viata?
nu stiu

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Ai intrat sa-mi spui ca nu stii nimic Ray? esti belealaughing)

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ti-am raspuns azi noapte acum ma pui sa repet

| WR104 a răspuns (pentru RAY):

Dar macar ai fost amuzant.

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ray e batut in cap de soare si i-a fiert creierii caldura, iarta-l de data asta. laughing

| i86e2 a răspuns:

Bunătatea și răutatea nu există, sunt doar etichete pe care le punem pe comportamente pe care le dorim sau nu de la alții. Societatea modelează puternic comportamentul uman, deși ereditatea are și ea un rol. Deci, se poate spune că societatea modelează comportamentul, ea îl laudă sau îl condamnă, ea face regulile, nu există bine și rău obiectiv.

| xXWolfGirlXx a răspuns:

Pai de exemplu, izvorul raului se naste atunci cand un om, in loc sa munceasca mai bine ameninta alta persoana....si un om bun este iertator si este intodeauna pozitiv.Alt exemplu:un om rau daca ar vedea un copil sarac sau un om necajit, si-ar intoarce privirile de la ei, pe cand un om bun i-ar da copilului o bomboana un leu sau ceva.Rautatea se poate naste si din genele parintilor. Daca mama si tata sunt rai, si copilul va fi! Iar la animale...ele nu au sentimente ci doar oamenii spun, ca leii tigrii, pradatorii in general sunt rai.Dar asta e cursul vietii! unul il mananca pe celelat.Asa supravietuiesc! Stiintific:Un om poate gandi mereu negativ(spre rau)Sau pozitiv(spre bine). sper sa iti fi fost de folos!happyFunda?