| Mariela_1621 a întrebat:

Ce trebuie sa facem ca sa ne mantuim? thinking

Răspuns Câştigător
| siwel a răspuns:

Blair ai darul de a pune intrebari profunde! super!
Raspuns la intrebare:
NIMIC!
Mantuirea nu se poate fabrica de catre oameni! Uite ce spune Scriptura: "Efeseni 2:8-9 Căci prin har aţi fost mîntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni! "
Deci tot ce au spus cei de mai sus e de la ei, dar e exact opusul a ceea ce spune in Scriptura Dumnezeu.
In 1 Sf. Ep a lui Petru cap 3:18 se spune: "Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiţi, ca să ne aducă la Dumnezeu."
Adica ca sa nu suferim noi consecinta pacatelor noastre acum si in vesnicie, a facut-o El pe cruce.
Daca Dumnezeu e drept trebuie sa indeparteze pacatul si consecintele lui din univers pentru ca e nociv si distruge. Si pentru ca ne iubeste in loc sa ne distruga pe noi, l-a distrus pe Iisus care nu avea nimic nociv in El. Deci Hristos plateste plata care e moartea. Lumanarile, sau postul sau slujbele nu sunt valuta care e acceptata pentru a plati pacatul. Singura valuta acceptata pentru a plati pacatul e moartea. Când vă mai trece prin cap dragi credincioşi să îl platiti pe Dumnezeu cu o lumanare: lasati-o balta, trebuie platit cu moartea. Ori cu a noastra, ori cu a lui Hristos.
Scriptura din nou: Romani 6:23 "Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa vecinică în Iisus Hristos, Stăpânul nostru. "
Ce am eu de facut sa primesc mantuirea fabricata de Iisus, sau cecul in alb pe care mi-l da Hristos?
Sf Ap Pavel zice in Romani 10:9-10 "Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Iisus ca Stapan, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mîntuit. Căci prin credinţa din inimă se capătă dreptatea in fata Lui, şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mantuire!"
Deci din nou: nu frecventare de slujbe, nu ritualuri, nu abureli. INCREDERE in ceva ce E DEJA FACUT de Iisus pentru noi!
Hristos ne mantuie! Nimeni nu se poate automantui! Cine se mantuie singur ii spune lui Dumnezeu ca e fraier ca l-a lasat pe Hristos sa moara pe degeaba!
De aia Evanghelion in greaca inseamna: vestea cea buna! Vestea buna ca mantuirea e gratis si e deja la dispozitia ta si a mea. Nu e confiscata de nici o religie, ci vine direct de la Dumnezeu in Iisus Hristos. Puneti mana pe ea oameni buni! Si hai sa traim pentru cel care a murit si a inviat pentru noi! Merita trait pentru cineva care te iubeste mai mult ca viata Lui! Merita mai mult decat a trai o viata mediocra si egoista si preocupata doar de scormonirea in tarana cu care ne indobitocitim zilnic!

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu crea necazuri celor din jur si mantuiala e de la sine.

| Razvan a răspuns:

In principiu sa ne caim.Cam general acest aspect, dar e singura cale spre mantuire care o stimhappy

| ania a răspuns:

Ioan 20:25 vorbeste de "semnul cuielor"din mainile lui Iisus. Daca era doar un lemn de tortura, era un singur cui. Hristos a fost rasignit pe cruce.

| daddy a răspuns:

Pai daca esti crestin poti sa te duci la biserica, sa spui rugaciuni, sa citesti biblia, sa te spovedesti, sa te impartasesti etc.
sau poti sa te convertesti la islam si sa omori tot ce misca

| zorialbi a răspuns:

@Cristi_din_Bucuresti: Nu e adevarat, Iisus (cu 2 de i) Hristos a fost rastignit pe cruce, nu pe o simpla bucata de lemn. De aceea si noi ne insemnam cu semnul sfintei cruci. Sfanta cruce este numita si "asternutul picioarelor lui Hristos".

| BRG a răspuns:

Noi singuri nu ne putem mîntui, pentr-u asta a murit Isus Cristos pe un lemn de tortură, ca să ne mîntuiască pe noi. Iar noi trebuie să călcăm cît mai fidel pe urmele Mîntuitorului nostru Isus Cristos.(Apropo Isus se scrie cu un singur i nu cu doi, și el nu a murit pe cruce ci pe lemn stîlp de tortură. Vedeți ce greșit vă învață popa?)

| cineeu a răspuns:

Sa ne disciplinam mintea de a mai zbura in toate directiile. e posibil sa realizam atunci ca nu avem de ce sa ne mantuim.

| coosmin24 a răspuns:

Du-te la biserica si vei afla.

| fluturas a răspuns:

Sa urmezi exemplul Lui Iisus sau exemplul sfintilor tongue
citeste carti despre vietile sfintilor, vezi ca sunt f interesantewinking

| Lilik a răspuns:

Cat mai putine pacate laughing

| Fallen Angel a răspuns:

Hmmm... rugaciune, fapte bune, milostenie, mersul la biserica... intr-un cuvant POST, ce e legat de el, chestii dintr-astea, tot ce tine de biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa respectasm cele 10 porunci.

| dadaina a răspuns:

Sa fim mai buni, sa ajutam pe altii si rasplata e pe masura. In nici un caz eu nu merg la biserica pentru spalarea pacatelor. Biserica nu e nimic altceva decat o institutie care are rolul ei, in nici un caz mantuirea oamenilor ci mai degraba jecmanirea lor. Te casatoresti: du covoare la preot, du ceara curata, da-i bani popii pe care nu iti taie nici o chitanta, da bani pe pomelnice, pe lumanari.Biserica din pacate a devenit o afacere si preotii sunt cei mai mari hoti.In nici o tara civilizata, Ex. Japonia nu am vazut in nici o biserica sa platesti lumanarile care le aprinzi.Nu mai zic ca au aparut pe langa biserici diferite persoane care nici bine nu aprinzi lumanarile pentru vii sau morti si le si strang sa le revanda din nou!
"Adevarata biserica a lui Dumnezeu este mult mai mult. Nu in cladiri din lemn sau piatra. Nu avem nevoie de o institutie intre noi si El. Doar Dumnezeu si omul. Fara preoti, fara biserici.
Primele cuvinte din manuscrisul lui Iisus sunt: "Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul tau, in tine si in tot ceea ce esti. Nu in cladiri din lemn si piatra. Sparge o bucata de lemn si voi fi acolo.
Ridica o piatra si ma vei gasi."Dumnezeu e pretutindeni. Daca biblia spune asta de ce sa mergem la biserica sa ne mantuim? Deschideti ochii oameni buni si nu va mai lasati manipulati!

| wyk a răspuns:

Defineste mai clar problema si s-ar putea sa incepi sa vezi raspunsul.