| Inferno a întrebat:

Nu putem sa ne mantuim daca nu suferim? De ce?
Care este rationamentul. Trebuie sa ne obisnuim cu suferinta si sa nu ne obosim sa o respingem?

Răspuns Câştigător
| Nuvăsufăr a răspuns:

Durerea, suferinţa sunt bune doar la un singur lucru, îţi spune că n-ai murit, incă.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vedem ca Domnul Isus a suferit, ucenicii au suferit, noi suferim.Aurul este curatit prin foc.,,Dar când suntem judecaţi, suntem pedepsiţi de Domnul, ca sa nu fim osândiţi odata cu lumea.,, Dumnezeu are in vedere eternitatea, de aceea ingaduie suferinta in viata noastra ca sa fim cu El o vesnicie.

| Zartbitter a răspuns (pentru EmaS):

Aurul este curățit prin cianuri, nu prin foc.

| Inferno explică (pentru EmaS):

Adica daca eu acum sufar datorita unui motiv, trebuie sa ma obisnuiesc cu acel motiv ce imi provoaca suferinta, pentru ca numai asa ma pot mantui?
Suferinta asta e de la Dumnezeu ca un test sau cum?

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Iti trimit un articol scris de mine despre suferinta pentru a intelege mai bine care este rolul suferintei.Ea are un scop precis in viata noastra.Sa ne faca mai buni,mai rabdatori, mai plini de dragoste.Ea ne modeleaza caracterul, ne face mai asemanatori cu Domnul Isus.

| cristi202 a răspuns:

Mintuirea nu vine decit ca efect al renuntarii la sine, la eul pacatos pe care fiecare din noi il avem. E ca si extractia unei masele care doare, chiar mai grav. Face parte din noi, si doare cind trebuie scos, dar daca il lasi acolo, va duce la putrefactie intreaga noastra fiinta. Dar daca lupti impotriva lui, si accepti tacit acea suferinta, il vei birui, vei trece de suferinta, si vei vedea ce inseamna mintuirea si sanatatea spirituala. Desigur ca nu e de dorit sa suferi, nu trebuie sa fii masochist ca sa fii mintuit, dar, vrei nu vrei, vei trece prin suferinta pentru asta. Daca chiar Isus Hristos a suferit, El, care era fara pacat, si Biblia spune ca doar prin suferinta putea sa ajunga la desavirsire, cu atit mai mult noi trebuie sa avem acelasi gind al lui si sa ne asteptam la suferinta cind ea va veni. Un lucru ma infioara intotdeauna cind il citesc in Biblie, spune despre El ca era "obisnuit cu suferinta". Pentru El, suferinta era ceva normal, incit era obisnuit, nu era nimic iesit in comun sa sufere. Nu stiu daca un om poate ajunge acolo, insa trebuie sa ne gindim ca suferinta totusi ne formeaza, ne elibereaza de tot ce e rau. Si, adevarul e ca cei mai extraordinari oameni pe care i-am cunoscut, oameni de caracter, cu personalitate, cu totii au in spatele lor povesti in care exista cel mai adesea o suferinta teribila. Deci eu vin cu un plus pentru suferinta. Nu ca as vrea-o, ci doar pentru ca, cind apare, intotdeauna aduce cu ea ceva bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa amuzanta e ema cred ca ma indragostesc de ea, suferinta defineste viata, citeste filozifia budista tio recomand, sti cei pacat ca pocaiti traiesc o viata de rahat si cred ca tot raul din viata lor e de fapt cheia spre rai, daca isi moare mama fi fericit, daca isi arde casa las ca e bine inclazeste astmosfera, daca eu te omor sa-mi dai banii inainte ca team dus in rai

| kamikaze325 a răspuns:

Dc te chinuie existenta illuminatilor?

| Inferno explică (pentru kamikaze325):

De ce te intereseaza?

| kamikaze325 a răspuns (pentru Inferno):

Asa intrebam am vazut ce esti impotriva lor.

| Inferno explică (pentru kamikaze325):

Uita-te la ce "melodii" ascult si ai sa vezi de ce.

| kamikaze325 a răspuns (pentru Inferno):

Stiu prietene sunt "TREZIT " la chestile astea daca intelegi ce spun.

| newoman a răspuns (pentru Inferno):

Sincer acum, e o discutie mult prea profunda ca sa o incepem acum. Am vazut ca la iluminatti te refereai. Din cate stiu, exista anumite canale care se deschid atunci cand noi avem stari negative. Asa ca tu, chiar prin furia ta asupra Iluminatti nu faci decat sa contribui la deschiderea acelor canale, deci practic ii servesti pe ei prin ura pe care o simti. Cred ca cel mai bine ai adopta stilul : ei nu exista pentru mine si ai trai interesandu-te de legile dumnezeiesti si de respectarea lor.

| Inferno explică (pentru newoman):

Nu ma refer la illuminati. Nu am citit tot mesajul ci doar prima parte in care spuneai ca ma refer la illuminati, cea ce e complet eronat.

| kamikaze325 a răspuns (pentru newoman):

Si oricum noi nu avem ce face impotriva illuminatilor suntem mult prea neinsemnati!

| Inferno explică (pentru newoman):

Din ce ai dedus ca ma refer la illuminati?

| Inferno explică (pentru kamikaze325):

Apropo daca tot ai deschi subiectul:
"...suntem mult prea neinsemnati!" Nu este asa. Asta te-au facut ei sa crezi. Probabil ai vazut filmuletele alea de pe youtube care desi spun ca sunt impotriva acestora, le atribuie puteri nemasurate.
Nu sunt asa cum i-a descris youtubul sau restul. Informatiile pe care tu le ai despre illumnati au fost bine filtrate inainte sa ajungi sa le citesti. Tot ce sti despre illuminati este eronat.

| Inferno explică (pentru kamikaze325):

Sau aproape eronat.

| newoman a răspuns (pentru Inferno):

Citeste pana la capat daca tot pui o intrebare. Ok, ai chestii legate de masoni. Ti se pare distanta mare masoni-iluminatti? Te pierzi pe niste meleaguri pe care nu ar trebui sa calci atata timp cat ai atitudinea asta. Mareste-ti starea de respect fata de cei care au dorit sa te lamureasca, nu meritam atitudinea asta.

| Inferno explică (pentru newoman):

Scuze. Nu e diferenta intre masoni si illuminati. Eu cand ai spus:"Am vazut ca la iluminatti te refereai." am crezut ca vrei sa spui ca ma refer la illuminati cu intrebarea asta:"Nu putem sa ne mantuim daca nu suferim? De ce?

Care este rationamentul. Trebuie sa ne obisnuim cu suferinta si sa nu ne obosim sa o respingem?"

| newoman a răspuns:

Ba sigur ca te poti mantui fara suferinta; fiind un crestin care respecta poruncile lui Dumnezeu si avand o viata cumsecade, te poti mantui. Nu trebuie sa induram suferinte psihice si fizice ca sa ne mantuim.
Botezul este primul pas spre mantuirea noastra. Nu te obisnui cu suferinta, poti trai in legea crestina foarte frumos fiind fericit. Totusi, de unde aceasta conceptie? De ce ai crede ca doar prin suferinta ne mantuim? Este prost inoculata aceasta idee si sper sa nu o accepti, caci vei avea foarte multe de pierdut in viata si nu mi se pare corect.

| Inferno explică (pentru newoman):

Religia crestina este impotriva violentei da? Dar daca acel lucru ce mie imi provoaca suferinta poate fi eliminat doar prin violenta? Ce fac atunci?

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Poti sa imi spui exact despre ce este vorba? Poti sa imi trimiti prin mesaj. Va fi strict confidential.

| newoman a răspuns (pentru Inferno):

Intotdeauna exista si o alta varianta decat violenta. Nu o alege daca nu vrei sa te transformi intr-un monstru. Te pot sfatui numai sa te indepartezi de ceea ce iti provoaca suferinta.
sunt total impotriva "acceptarii suferintei". Te poate ajuta cineva in a-ti da un raspuns mai precis abia dupa ce ii impartasesti problema. Emas s-a oferit sa te ajute, eu ma ofer de asemenea. Tu decizi ce alegi