| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Ce vor femeile? Solicit raspunsuri argumentate.

32 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Este un film cu titlul acesta, cul Mel Gibson. Ar fi interesant sa il vizionezi.

| LaLaura a răspuns:

Buna. Nu stiu ce vor femeile dar stiu ce vreau eu.
Doresc o persoana care sa ma completze, sa ma iubeasca pentru felul meu de a fi, sa ma accepte asa cum sunt si sa fie mandru de mine, sa inteleaga ca iubesc enorm animalele si uneori o sa le pun mai presus decat orice, sunt vegetariana si sa inteleaga ca eu nu o sa ii fac mancare cu carne.
Nu imi plac cluburile, distractia, bautura alcoolica si ar trebuie sa ma aprecieze pentru asta, nu ma fie dezamagit de mine.
Deci eu doresc doar pe cineva care sa ma completze si sa ma iubeasca cu defecte sar si cu calitati, sa ma iubeasca pentru sufletul meu, nu pentru corpul meu, doresc multe animale, si un aparat mai bun pentru a face poze ( e hobbyul meu), si incep sa imi doresc o casa a mea unde sa ma astepte si iubitul si poate viitotul meu sot.
Cer prea mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

laughing Daca toate ar fi ca tine femeile s-ar casatorii cu animale nu cu barbati. Slava domnului, un caz izolat pretene, legat de animale, in rest cam are dreptate in general.

| Sseshomaru a răspuns (pentru LaLaura):

Evident ca nu ceri mult,, ma rog depinde de cat de scump vrei sa fie aparatullaughing), ma bucur ca-ti plac animalele,, aici nu stiu daca ai pus intentionat,, mai presus de ORICE"asta arata ca ai sacrifica orice actiune sau LUCRU pentu binele lor(animalelor)si nu binele altei persoane..vegetariana zici,,hmm si chiar nu simti nicioadata nevoia de CARNEElaughing,?,, ma rog:nici mie,nu cred ca te-ai exprimat corect,,poate distractia, daca cineva te vrea cu adevarat va trece peste orice defecte(fizice sau morale-cazul tau -vegetarianolaughingsper ca nu iei asta in nume de rau,, adica ca ti-am raspunsul,, dar mi-au placut cuvintele tale,, pai sper sa ti se indeplineasca dorinta..sall.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, prefer un animal sincer care ma iubeste neconditonat decat sa am un om langa mine care nu ma iubeste suficient si nu ma respecte.
Nu am spus ca doresc sa ma castoresc cu animele. doar ca le iubesc suficient de mult incat sa le inteleg ca uneori au nevoie de mine mai mult decat ar avea barbatul meu nevoie de mine, iar daca m-ar iubi asa cum pretinde, nu s-ar supara niciodata, pentru ca apreciza acest gest pentru animale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

Dar stai linistita sunt barbati care te-ar iubi mai mult ca orice animal. Daca nu coentientizezi asta este destul de grav.

| LaLaura a răspuns (pentru Sseshomaru):

Nu vreau sa fie scump, momentan am unul compact si as dori foarte mult un dsrl de preferat un Nikon ( am acesta marca momentan si m-am obisnuit cu ea). Nu am pus intetionat "orice" chiar fac orice, ma ghidez dupa instinct si nu imi pasa de consecinte cand vine vorba de animale.
Nu stiu la ce carne te referi tu, dar carne de mancat, nu simt nevoia, chiar imi provoaca greata cea fiarta, si fumul de gratar la fel.
Eu una nu ma distrez in modul "romanului" tipic, cu muzica data la maxim, bautura, carne si "femei", prefer ceva cu liniste, un film, serial, o cina romantica, la un pub la un suc, sau o sedinta foto ( sa fotografiez natura), pentru mine asta inseamna distactie.
Nu am de ce ma supar, iti apreciez sinceritatea si raspunsul.
O zi buna.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu asta. Ideea e ca omul se schimba, iubirea cum creste poate si sa scada, dar iubirea unui animal nu o sa scada niciodata, o sa te iubeasca mai mult chiar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

Imi pare rau daca crezi asta. Eu daca iubesc pe cineva iubesc din toata inima. Iubirea adevarata nu va scadea. Iubirea este ceea ce ne face oameni. Iubirea este pentru ceea ce traim. Iubirea este adevarata cale spre iluminare. Animalele au instincte. Noi avem sentimente. Eu stiu ceea ce simt. Tu e clar ca nu gandesti cum trebuie. Mai studiaza comportamentul animalelor si ai s vezi ce tip de "iubire" au..Tot ceea ce fac este din instinct. Nu iubesc constient. Nu te iubesc pentru ceea ce esti, pentru ceea ce gandesti. Iubirea este singura flacara alaturi de speranta care se vor stinge in inima cuiva dupa ce aceasta se va opri. Poate nici atunci. Depinde si de conceptiile tale asupra lumii. E clar ca nu stii ce inseamna dragostea adevarata.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt cu o persoana de 9 ani, si iubirea la momendat scade cum scade si de la mine fata de el, nu mai e ca la inceput pentru ca ne-am maturizat mai diferit. Trebuie sa mentii iubirea, sa incerci ceva nou in fiecare zi pentru a nu scade, dar din pacate uneori intervine monotonia. Am un caine de 14 ani, mi.a demostat in fiecare zi ca ma iubesti, cand ma simt rau, se pune pe mine si ma linge usor si firav, nu se supara ca o cert, ci dupa 2 minute vine la mine bucurasa sa ma inveseleaza, pentru tine poate e instinct, dar pentru mine e iubire. Niciodata nu am abandonat.o, am preferat sa fiu langa ea chiar daca era musai sa plec undeva si nici ea nu m.a abondonat niciodata oricat de bolnava a fost, chiar daca o durea foarte tare, a preferat sa stea langa mine ca eram trista. Iar asta e iubire, nu instinct. Si doar cei care au un animal nu o sa spuna niciodata ca un animal nu te iubeste, ci e doar un instict.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

E instinct..Nu am chef sa iti detaliez de ce. Ti-am mai spus o data tu nu ai habar ce inseamna dragostea.Din pacate sunt prea multe persoane ca tine sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

Nu stiu daca ai mai iesit si ai vazut batranei care ies in fiecare zi la plimbare si se tin de mana..La ei dragostea nu a scazut iti garantez.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Cans o sa ai o relatie mai lunga de 5 ani, atunci o sa vezi ca mai si scade, dar mai si creste, asta e parerea mea, de pe propria mea piele, si asta am vazut-o sila parintii mei, dar si al lumea din jurul meu. Iubirea nu ramane la fel, iar daca vrei sa ramana trebuie sa faci orice sa nu se ajuga la monotonie, si asta e cam greu in ziua de azi, cu munca, scoala, si alte lucru de genu, am gasit iubirea adevarat, ma iubeste, il iubesc, dar nu e constant pentru ca cateodata nu avem timp din pacate sa iubim la fel.
iar legat de batranei, nu stii cum e relatia lor, da, si mama si tata se tin de mana, dar te asigur ca nu se mai iubesc ca la inceput, iubirea a scazut si a fost inlocuita cu alte lucruri, din pacate.
Cum am spui, daca vrei sa fie iubirea constanta, trebuie sa nu ajungi la monotonie si sa mai lasi si de la tine, eu sunt un scorpion si imi este un pic greu sa las de la mine, dar pentru iubire fac totul.
O zi buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

Felicitari.Vezi ca te urmaresc. Cand esti libera si se intampla sa fii singura(momentan ai un iubit) sa-mi dai de veste.laughing Glumesc. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

Depinde la persoana la persoana de la femeie la femeie sau de la barbat la barbat. In functie de varsta dar si de cei 7 ani de acasa,dorintele pot varia. par exemple,am avut ai multe „femei" la viata mea,unele doreau stabilitate financiara, altele nu. Unele preferau secsul(am scris asa din cauza robotului, uh) in draci altele dinpotriva, ma tinea trei luni sau cat doamne iarta-ma e postul de lung, fara.
Dar o femeie cu cei 7 ani de acasa,provenita dintr-o familie „normala",fara fite, educata (cand spun educata ma refer la educatie in toate punctele de vedere) prefera un barbat linistit, cu care sa se inteleaga din prima asupra unei decizii, un barbat care sa o trezeasca cu un sarut si cafeaua calda asa cum si ea e atenta si ii spala tricoul cu care tocmai a venit de la fotbal, sa-i pregateasca masa.Fac o mica paranteza sa adaug ca masa pate fi si cu carne daca ea ea e vegetariana.Barbatii au nevoie de forta sa poata aduce multumire iubitei sotiei sau ce sunt ei acolo, sa poata munci.Cred ca numai cu salata nu mai poate ridica fiarele prin ce fabrica munceste de dimineata pana seara apoi sa-si fac si datoria de barbat.Lol.
In cateva cuvinte,o femeie crea sa-si traiasca viata in primul rand in buna intelegere cu partenerul. Dar, repet, depinde de la caz la caz, nu toate femeile isi doresc linitea, unele prefera sa fie ingropate cu averea stransa in toata viata.O zi faina.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Momentan gatesc carnea doar pentru cainii mei ( in ciorba), dar imi este mila cand taie carnea, eu nu gust ciorba cainilor, si deci nu prea as putea sa fac o mancare cu adevarat daca nu o gust, daca doreste mancare cu carne, poate sa isi prepare si singur nu e musai sa o fac eu.
Stiu culturisti vegani, nu vegetarieni, si te asigur ca poti sa iei proteinele si din alta parte nu doar din carne, si as mai avea multe de spus despre carne negativ, dar intra prea departe in subiect si nu doresc asta.
Fiecare e liber sa manace ce vrea, dar iubitul meu sau sotul meu trebuie sa inteleaga ca eu nu doresc nimic cu carne nici macar sa o vad si ar trebuie sa respecte decizia asta, daca ma iubeste.
Iar restul ce ai spus tu, e adevarat, difera de la om la om si ce isi doreste. Stabilitate finaciara imi doresc si eu, dar sa muncesc si eu, nu doar partnereul ( cum afirma unii ca femeie sunt moarta dupa bani se sex, cred ca mai mult depinde de maturitatea lor) si sa facem ceva in comun. ( nu as putea sa ii cer la prietenul meu, da-mi bani de ceva mai intim, mi se pare aiurea, nici parintilor mei nu le-am cerut vreodata bani pentru aceste lucruri, preferam sa strang eu bani si sa imi cumpar).

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

Bun comentariu.Deci pana la o adica esti destul de intelegatoare in ceea ce priveste viata in cuplu in care un partener este vegetarian si celalalt nu.Sa-mi fac singur mancare imi convine, atata timp cat nu iti creez scarba sau mai stiu eu ce, pentru faptul ca consum carne. Foarte bine ca esti vegetariana, ca ai ales o viata cu alimentatie sanatoasa.Deci un cuplu poate fi fericit chiar daca unul e vegetarian si celalat nu, trebuie doar un ic de intelegere. O zi faina, La multi ani si anul ce vine sa va aduca...ce sa va aduca? Un bebe, nah ca am inteles ca ti-l doresti.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt, e normal ca sa avem convingeri diferite, mai ales legat de mancare, ii respect decizia dar sa imi respecte si el decizia.
Mulumesc mult, un an nou si tie plin de impliniri, in primul rand un pic mai multa stabilitate,( sa am o casa, si sa fiu maritata) apoi bebele, ca sa ii pot sa ii ofer un mediu cald si sa nu ii lipseasca nimic.
O zi buna si senina ( la mine la mangalia este senina, dar frig rau big grin )

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

Si la Tulcea la fel era la ora cand ai facut comentariul.Dar...no problem, avem caldura in casa dar mai ales in suflet. happy

| sappy a răspuns:

Ce nu pot avea!

| StefanKogut a răspuns:

Exact ce vor si barbatii! PS: Fac deosebire intre femei si fete dupa cum fac deosebire intre barbati si baieti.

| RAY a răspuns:

Banii si atat, cand vad raspunsurile de sus ma apuca greata in fine

| Darkmagic a răspuns:

:))
23 de "raspunsuri" si inca n-ati aflat?

Am raspuns ieri la "Ce vor femeile", aici:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13539466/

COMUNICARE cu partenerul si SIGURANTA pe toate planurile, social, financiar, material, afectiv, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu le ajunge doar atat. Pana la urma ar fi si barbati care ar vrea aceleași lucruri ca oameni, indiferent de s e x (masculin/feminin). Nu inseamna ca asa se vor simti toate implinite fiindca evident nu vor sau nu se multumesc toate cu aceleasi lucruri sau la fel de bine cu un anumit partener.

Plus ca tu nici n-ai raspuns fix la întrebarea aia(e chiar mai potrivita aceasta de față), ci doar i-ai raspuns lui a3e6u9 niste amanunte pe care si el le considera valide in conceptiile proprii despre s e x u l opus. big grin El asa face mereu pe TPU. Posteaza de plictiseala doar ca sa accepte numai opiniile care ii aproba lui convingerile(de multe ori și ilare). Pentru mine nu reiese deloc din raspunsul tau si al multor altora ca femeile sunt mai sentimentale. Adica pornind de la radacina, de la notiunea de sentiment!

Si fara suparare, dar la modul in care ai descris tu ce vrea o femeie, ori femeia la modul general, parca ai considera-o un bibelou si ai ridica-o pe un piedestal, o femeie guvernata de un tipar care doar sta sa primeasca ceva, fara ca ea sa ofere ceva in schimb, avand in vedere cat de minimal ai putut descrie barbatul la sfarsit intr-un mod destul de superficial.

Iar ce ai spus acum pe scurt in acest raspuns (comunicare si siguranta in n-spe planuri) descrie mai degrabă relatia parinte-copil. Numai ca inlocuiesti in fraza „partenerul" cu „copilul".winking
Pai nu e bine! Fiindca acele lucruri trebuie sa poată și femeia să și le asigure singură. Trebuie să fie și ea comparabil la fel de capabilă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mos Craciun a demonstrat matematic(statistic) ca nici femeile nu stiu ce vor. Asa ca an de an Mos Craciun nu le da niciodata ce vor, ci doar ce nu asteapta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca " crezi in dragoste eterna si chestii de genul, vazand ce spui despre ray?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, pe naiba. Ma amuzam doar de atitudinea lui generala pe TPU. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai degraba ma simt mai confortabil cu conceptul de singuratate eterna. laughing
Asa cum zicea si House.

"We’re better off alone. We suffer alone, we die alone. Doesn’t matter if you’re a model husband or father of the year. Tomorrow will be the same for you."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stabilitate financiara, protectie si vreo...nu stiu sa citesc acum toata ruleta mea.

| Sseshomaru a răspuns:

Vor cateva lucruri marunte dar importante pentru ele, ma rog care nu sunt "pitipoance"(sper ca scrisa i corect)..Intrebarea este Ce Vrei Tulaughing? ....cu aceasta intrebare "dude".ai dat-o in bara?

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Sseshomaru):

Eu vreau exact ce-mi lipseste si nimic mai multwinking

| hateLove13 a răspuns:

Femeile sunt ființe imprevizibile.
Chiar daca nu de multe ori arata, nici ele nu stiu ce vor.
Pun intrebari capcana sau fac pe prostele(unele chiar sunt) doar pentru a a auzi ce vor ele sa auda. Unele sunt inocente, dar si cele mai inocente sunt periculoasewinking