| jecamyme a întrebat:

Cine a fost cardinalul in istorie?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cred ca ai vrut sa intrebi cine a fost cel mai cunoscut cardinal din istorie. Daca da, cel mai celebru cardinal din istorie a fost cardinalul Richelieu, cleric, nobil si om politic francez http://ro.wikipedia.org/wiki/Cardinalul_Richelieu

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Cardinalul a fost, şi încă mai este, un grad ( rang ) foarte mare în cadrul bisericii catolice. Cardinalii sînt mai mulţi chiar într-o aceeaşi perioadă şi dintre aceştia se aleg viitorii papi după decesul celui ce a fost.
Richelieu a fost şi prim -ministru în vremea lui Ludovic al XIII-lea. După acesta, îndeajuns de cunoscut a fost şi cardinalul Mazarin, prim ministru al Franţei în perioada minoratului lui Ludovic al XIV -lea.