| sabin89 a întrebat:

Cine credeti ca are mai mult de castigat de la viata: un om ganditor, care mediteaza la probleme existentiale sau o fâşneaţă de felul lui Carly Jepsen?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Fâşneaţă de felul lui Carly Jepsen? - buna asta rolling on the floor
Insa mai pe un ton serios iti voi raspunde cu doua citate:
" Cu cat cunosti mai mult cu atat vrei sa cunosti mai putin" - E Cioran.
"Numai traita in nestiinta viata este placuta"- Sofocle.

| sabin89 explică (pentru M25M):

Chestia aia a lui Cioran nu-mi prea place. E in stilul lui pesimistic. Iar Sofocle ce vrea? Sa ne tina in ignoranta?

| M25M a răspuns (pentru sabin89):

Nu sunt imperative, sunt concluzii. Gandesti, cercetezi acumulezi cunostinte insa nu esti multumit iar unele adevaruri pe care le descoperim am dori sa nu le fi descoperit.
Nu zic ca sunt pro lenevitului intelectual sau pro ignorantei insa cred ca cei care se preocupa de notiuni abstrace si generale ale vietii, analizandu-le, dezbinandu-le, sunt mai putin fericiti decat cineva care se gandeste doar la decizia de a se uita la happy hour sau acces direct.

16 răspunsuri:
| Gabica a răspuns:

Deci,sincer,cred ca aceasta "fasneata" are mai mult de castigat din viata ei fericita si fara de probleme.Un om care mediteaza, nu o sa poata ocoli la nesfarsit raul, si a descoperi si mai mult rau nu cred ca face pe nimeni fericit(asta daca exista fericire, dar deja trecem la alt subiect).

| sabin89 explică (pentru Gabica):

Si crezi ca fasneata n-o sa descopere raul? Il descopera ea cat de curand, daca nu cumva l-o fi si descoperit.

| Mădă0611 a răspuns:

Aaaaa, e tanti cu hey, la la la la. Acum depinde ce vrea fiecare de la viata. Daca te chinuie misterele, elucindandu-le iti gasesti linistea + satisfactie + fericire, daca nu te intereseaza asta, te bucuri de viata asa cum e.
Si totusi, cred ca la sfarsit, fâşneaţa e mai castigata. Neintelegand cum functioneza toate, gasesti ceva fermecator in fiecare lucru.

| sabin89 explică (pentru Mădă0611):

In plus, fasneata se pare ca face mai usor banul decat ganditorul.

| WhatheWow a răspuns:

Ce pot sa spun Sabinule? Nu cunosc femela in cauza dar presupun ca e opusul filosofului contemporan. Eu cred ca nici unul dintre cele doua exemple nu are nimic de cistigat de la viata caci in cele din urma amindoi isi traiesc viata, cu sau fara intrebari existentiale, ca amindoi mor in cele din urma chiar daca au ajuns sau nu in posesia unor raspunsuri.
Viata insasi, are de cistigat de pe urma acelora care gindesc cautind raspunsuri, ei pot lasa ceva posteritatii, generatiilor urmatoare si, de cele mai multe ori, raspunsurile pe care le-au gasit ajuta la progres si implicit o evolutie imbunatatita a Vietii! Omul ignorant, ajunge doar un numar al unei ulterioare si eventuale statistici.

| sabin89 explică (pentru WhatheWow):

Era clar. Tu ca filosof era de asteptat sa iei partea celor care gandesc (a se citi filosofeaza).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul ganditor are de castigat de la viata cunoastere, iar fasneata are de castigat bucuria pe care o ofera viata. Dar ce este mai important? Sa cunosti sau sa fi fericit..Desii poti sa combini aceste lucruri.dar daca ar fi sa alegi una din ele ce ai alege?

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intreba pe mine. Eu am pus intrebarea, tu trebuie sa raspunzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Ok..era alt tip de intrebare.dar daca vrei sa iti raspund eu..cred ca viata aceea in care ai bucurie este mai importanta. vroiam sa vad cum gandesti tu ca fiecare are opinia sa...e ceva relativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta a doua varianta.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Atunci hai sa lasam si noi balta filosofiile astea si sa ne apucam de fâşneţăreală.

| AlexCătălin21 a răspuns:

Poti castiga in viata din foarte multe puncte.Jepsen nu este fasneata, este una din singurele cantarete care imi plac in ziua de azi, deci si ea este intr-un fel castigata in viata.

| sabin89 explică (pentru AlexCătălin21):

Cum? Iti place "call me maybe"?

| AlexCătălin21 a răspuns (pentru sabin89):

Da! Este una din singurele melodii bune din ziua de azi.Restul de 99% sunt,, experimente esuate''.