| cristian_6429 a întrebat:

Cine la creeat pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| leluc a răspuns:

Nu sunt dovezi ca el exista.

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Mintea omeneasca a ceat pe DUMNEZEU. Iar Dumnezeu a creat mintea omeneasca.Apropo.nu cumva tot tu ai pus intrebarea cu oul si gaina? sau cea despre lucrurile ce-i lipsesc unui barbat? N-am fost atenta dar esti un original ce pune intrebari neoriginale.Esti un paradox mai ales ca intr-o intrebare atat de filosofica s-a strecurat o greseala ortografica...sorry.

| juniper a răspuns:

Nimeni cred, Dumnezeu a fost dintotdeauna.

| mariusres a răspuns:

De ce este patratul rotund?
prima data spune-ne si noua ce este dumnezeu si pe urma putem discuta pe seama intrebarii tale.
monica claudia, cauta pe google "burden of proof". cel care face o afirmatie trebuie sa o sustina. cel care spune ca exista dumnezeu trebuie sa aduca dovezi. afirmatiile grandioase cer dovezi grandioase!

cristian
| cristian a răspuns:

Numai DUMNEZEU poate sti.
Mai intai trebuie sa cunosti ce a fost mai intai:oul sau gaina?

| petru a răspuns:

Critos din Samotrache a spus :
"" Farama pulberea de-o clipa,
Ce minte are sa cuprinda
Eternul ce o infiripa?
Poate, doar mintile-adunate
In agora intelepciunii,
Ar banui, doar ca pe-o clipa,
Pe Cel ce E, Stand Tata lumii!
eu, petru b./ Cluj ce pot sa mai spun, poate?
Tu viata, tarna trecatoare,
Cu oase, trup, cu ochi si gura
De ce discuti, si pui in cumpan
Eternul, Vesnica Faptura?
Nu crezi in El, crede in pietre
In fulgere sau in natura.
Nu crede ce iti zic Preotii,
Dar cata. A cui e ce-i natura.
Si n-o sa-ti zic ca nu faci bine
Cand stii atomul, universul.
Dar te indemn. Socoate bine,
La toate ci-n le drege mersul!?
Ii fi chiar tu? Sau o stiinta,
De minti de oameni inventata?!
Sau poate vreun extra-terestru,
Ce trece. Cand lumea se gata!?
Sa intelegi, oricum ii spune
Domn, Zeu sau Dumnezeu,
El, Sta, deasupra peste toate,
Etern, si nu-i dau Nume eu!

| monicaclaudia a răspuns:

Buna intrebare ( dar leluc cine zice ca el nu exista? ai ceva dovezi ( ca vad ca esti atit de convinsa sad

| CAsToReL a răspuns:

Rasunsul "la" intrebarea ta este: Cine "l-a" creeat pe Dumnezeu. Cei mai multi oameni tind sa creada ca Marian Ralea l-a creat pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista din tot deauna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost premiat raspunsul : NU SUNT DOVEZI CA EXISTA D-ZEU. CORECT?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

Cum ştim noi asta? Ei bine, ştim că din nimic nu iese nimic. Astfel, dacă ar fi existat un moment când să nu fi existat nimic, atunci din acel nimic nu s-ar fi putut crea nimic palpabil. Însă există lucruri palpabile. Prin urmare, dacă nu se poate să nu fi existat absolut nimic la începuturi, ceva/cineva trebuie să fi existat. Acel lucru/persoană care a existat dintotdeauna o numim noi Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scrie "creat"

| chybrytel a răspuns:

Cristian intrebarea ta eu zic ca este fara raspuns big grin uite alta intrebare de genul asta: de ce l-a tastatura ii zice tastatura si nu... mouse de exemplu laughing
sau la telefon de ce ii zice telefon si nu. telecomanda laughing)

| marcus a răspuns:

Nu l-a creat nimeni deoarece El nu are inceput si nici sfarsit. El exista de la Sine si prin Sine. Nimic altceva nu este cauza existentei Sale deoarece El este cauza existentei sale. Pentru cei care spun ca trebuie demonstrat ca Dumnezeu exista, sa demonstreze dansii ca Dumnezeu nu exista.