| jan33tt a întrebat:

Cine stie fizica? nu pot sa pricep cum sa fac aceasta problema? stiu formulele, dar ma opresc intr un punct. problema este astfel:
este dificil sa mergi pe zapada afanata insa un schior nu are astfel de probleme. explica de ce?

eu am rezolvat astfel:Fp=P*S
Fp=forta de presiune
p=presiune
s=aria suprafetei
Fp=P*S REZULTA P=Fp supra S(N supra metru partat)
N=normala
G=m*g
g=9, 8 N SUPRA KG
AICI N ESTE NEWTON
ei.si mai departe cum fac? dau funda si vot.va rog.ajutati-ma.ma chinui de vreo 2 zle la ea

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Simplu. Ai doua date de care trebuie sa ti seama. Talpa bocancilor cu care mergi, si talpa schiurilor cu care schiezi, caci e vorba de zona de atingere a zapezii. Vei descoperi ca talpa schiurilor e mult mai mare ca suprafata ca talpa bocancilor, si de aceea schiurile aluneca pe zapada si nu se afunda. Mai mult, modul in care sunt dispuse fortele sunt diferite in fiecare caz. Daca reusesti sa demonstrezi asta, vei rezolva problema.