| GeamantanParăsit a întrebat:

Am o nelămurire. Peste 80% din formulele matematice folosesc o cifra sau o litera la pătrat. De exemplu 1 Newton = 1kg x 1 metru supra s^2. Nu înțeleg chestia asta cu secunda la pătrat. Oricât mă gândesc e degeaba, pur și simplu nu reușesc să înțeleg cum vine treaba asta. Cine știe s-o explice logic?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chestia vine de la mărimile fizice implicate. Metru /sec la pătrat este accelerația. Caută, citește despre accelerație și o să vezi de unde vine pătratul.

| GeamantanParăsit explică (pentru sadrian46):

A, citit dar tot nu înțeleg. Newton dacă se naște azi, e greu să-mi explice chestia asta.
Accelerația presupune in alți Temeni ca din poziția de drepți sa îndrept pumnul spre fata cuiva. Practic cineva sta cu un cronometru iar când plec cu pumnul... pornește cronometru și-l oprește exact când pumnul atinge fata persoanei in cauza. Măsoară distanța și o împarte la timpul respectiv. Corect? Perfect.
Forța este masa ori accelerația ..rezultatul e o cifra pe baza de kg metri și secunde.
Secundele pe care tu le-ai calculat cu cronometru. Cum sau făcut pătrate? Practic totul a rămas intact in afara de secunde. Nu cred asta. Kilogramul e kilogram, metri sunt metri... ei poftim secunde nu mai sunt secunde. Da de ce?

| sadrian46 a răspuns (pentru GeamantanParăsit):

O să îți răspund azi până seara mai pe larg.

| johnnny123 a răspuns (pentru GeamantanParăsit):

Viteza reprezintă variația spațiului în unitatea de timp și se măsoară în m/s. Accelerația reprezintă variația vitezei în unitatea de timp și măsoară așadar în (m/s)/s. Adică m/(s^2).

Gândește-te așa:
Ești într-o mașină care staționează (viteza e 0).
Apeși pedala de accelerație și mașina pornește. Peste 1 secundă ai viteza de 2m/s, peste 2 secunde ai viteza de 4m/s, peste 3 secunde ai viteza de 6m/s, peste 4 secunde ai viteza de 8m/s iar peste 5 secunde ai viteza de 10m/s.

Asta înseamnă că ai avut o accelerație medie de (2m/s)/s. Adică în fiecare secundă în care ai menținut acea accelerație, viteza ți-a crescut cu 2 m/s.

| sadrian46 a răspuns (pentru GeamantanParăsit):

Accelerația presupune in alți Temeni ca din poziția de drepți sa îndrept pumnul spre fata cuiva. Practic cineva sta cu un cronometru iar când plec cu pumnul... pornește cronometru și-l oprește exact când pumnul atinge fata persoanei in cauza. Măsoară distanța și o împarte la timpul respectiv. Corect? Perfect.
Nu este corect, nu este perfect. Așa definești viteza. Mai uită-te și prin cartea de fizică.
secundele pe care tu le-ai calculat cu cronometru. Cum sau făcut pătrate? Ai calculat viteza. Acolo secundele apar la puterea 1-a la numitor. Apar la pătrat când măsori accelerația.
Practic totul a rămas intact in afara de secunde. Nu a rămas intact, căci te referi la altceva. Nu crezi asta, pentru că crezi greșit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu înțeleg chestia asta cu secunda la pătrat.
Secunda la pătrat înafara fizicii este de neînțeles.
Să revenim la fizică. Aceasta este o narațiune, o părere, o credință.
Este un instrument cu care trăim.
Ce are ea, astfel încât este eficientă. Se referă la entități măsurabile.
Ce înseamnă măsurabil? Că stabilim o unitate de măsură. După ce am stabilit unitatea de măsură, apoi putem să evaluăm lumea folosind cifrele numerele, care sunt entități exacte.
Când ai spus 1, 2, 3, 50 nu este ceva vag, este clar.
Astfel, ce este secunda? Este unitatea pentru mărimea fizică numită timp.
Dar ce este timpul? Ce măsurăm cu el? Schimbarea, transformarea, modificarea.
Și cum facem să o măsurăm. Cu o mișcare la care putem să îi stabilim limitele.
Aceasta este mișcarea ciclică, de exemplu a unui pendul. apoi a mecanismului mecanic dintr-un ceasornic. Sau a vibrației unui cristal dintr-un ceas electronic. Iar pentru o definiție mai exactă, un anumit număr de vibrații a atomului de cesiu.
Astfel sper că avem înțeles acum timpul T, având unitatea secundă.
În continuare vom studia mișcarea pe o linie dreaptă.
Altă mărime fizică este lungimea, L. Ea măsoară spațiul liniar de pe o dreaptă. Unitatea este o bucată de linie dreaptă, materializată printr-o bară metalică păstrată într-un institut la Sevres în Franța.
Acestea două, T și L sunt mărimi fizice fundamentale. Din ele derivăm, creem alte mărimi derivate de care avem nevoie să înțelegem ce se întâmplă în lume și să utilizăm ca să putem trăi. în loc de L voi utiliza S, care este simbolul pentru spațiu. Ne limităm la spațiu liniar.
Ce este viteza. ea măsoară modificarea punctului material pe care se află un mobil de masă M ( altă mărime fizică fundamentală, masa).
V= S/T. Ea se măsoară în m/s, metru per secundă.
Dar viteza poate fi și ea variabilă. Numim accelerație viteza de modificare a vitezei.
a= (S/T)/T = S/T>2
Ce vedem aici? Apare o entitate care nu există nicăieri în lune decât in cadrul acestei narațiuni care este fizica. Aceasta este timpul la pătrat.
Să explificăm ce înseamnă lungimea unui segment de dreaptă la pătrat, rezultă un pătrat.
Ce rezultă când ridicăm timpul la pătrat, nu putem intui. Este un pătrat în zona timpului. Poți să ți-l închipui ca un sistem ceasornic complex, format din două ceasornice care măsoară deodată viteza pe ambele laturi al unui pătrat, cuplate între ele.
Iar unitatea de măsură pentru mărimea a este formată din unitățile de măsură ale mărimilor fizice implicate, m/s>2, metru per secundă la pătrat. Astfel secunda la pătrat nu are sens,
semnificație înafara acestei formule. Dar în interiorul ei își are rolul să definească accelerația.

| GeamantanParăsit explică (pentru sadrian46):

Trebuie să avem o explicație clara pentru secunda la pătrat.
Povestea mea. Am fost olimpic la matematica dar pana in clasa a 6 a apoi am aruncat cartea și am fugit de acasă vreo 10 ani. Ceva din mine îmi spunea ca ceea ce învăț e o mizerie dar eu copil fiind nu știam să traduc.
După 35 de ani m-am apucat sa iau la mâna și să încerc să rescriu totul de la A la Z și sa las omenirii lucrurile făcute corect.
Pasul 1. Matematica.
Cine sunt baietii cu matematica?
Baietii cu matematica se nasc cu o dizabilitate in a interpreta realitatea motiv pentru care in mii de ani și-au dezvoltat in paralel o matematica cu care să încerce să perceapă lumea înconjurătoare.
Asta e motivul principal pentru care m-am întors. Am înțeles ca pot sa traduc realitatea. Practic tot ce face omenirea nu e nimic altceva decât interpretarea realității.
Partea a 2. Acești indivizi fiind născuți cu o problemă sunt invers fata de cum sunt născut eu iar eu ca sa pun pe hârtie realitatea trebuie să ma ajut de matematica lor făcută invers.
Am testat și raztestat acest lucru, privesc un Exercițiu, îl calculez.dau un răspuns. abia apoi derulez sa văd rezultatul. Întotdeauna e invers fata de rezultatul meu,
Exemplu! Energia cinetica. Formula 1/2mv^2. Corect e invers 1/2vm^2
Dar nu contează ce e corect pentru ca dacă aplică, mizeria uniform, funcționează.
Dacă pentru toți in loc de 6000 e 5000 e același lucru și am văzut asta in Romania când 1 euro era cotat la 40.000 și l-am făcut 4 lei.
Important nu e esența, realitatea reala...important e ca avem niște cifre. Asta e ideea. Pe mine personal Nu ma interesează cifrele, mă interesează traducerea corectă a realității.
La ora la care discutăm omenirea nu e capabilă să distingă echivalenta masă-energie cu tot E=mc^2. E un joc între masa și energie care ii depășește. Această chestie greu de interpretat a creat Legende, E simplu de înțeles...e ca și in cazul interpretării viselor. Apropo... teoria viselor, e scrisă de mine in format științific dar nu va fi publica pentru omenire.
Să revenim. Pe când lucram la ea... sonda, piața și a, constatat ca e o adevarata afacere, cu academii ...atenție academii cu brevet de interpretare a viselor. Asta presupune bani + minciună.
Afacerea cu somnul e foarte bănoasă.
Afacerea cu echivalenta masa energie e foarte bănoasă. E plin YouTubeul.
De ce o teorie atât de simplu cum este E=mc^2, unui individ ii ia săptămâni întregi s-o înțeleagă?
Nu ar trebui s-o înțelegi din prima? Sunt niște întrebări serioase.
Acei oameni pe care ii considerați prosti de fapt nu-s. Adică iar e invers fata de cum știți.
Nu poate învățat pentru că ceva din el...nu primește informația. Ceva din el se opune. Iar dacă totul in jur e așa.tu rămâi deștept cu zero informație.
Deștept cu informație zero = prost.
Așadar a fi prost nu presupune a avea un retard. Presupune a fi un om care nu halește mizeria celorlalți. Ceilalți fiind mulți,—> Mulțimea vorbește de unde rezultă că ești prost.
Asta am pățit eu.
Nu e bine să te naști așa pentru că deși vezi și interpretezi corect realitatea... Trăind între cei care nu pot interpreta realitatea se crează conflict. E ca și cum trăiești pe o planeta cu orbi unde doar tu vezi.
Pe nimeni nu interesează acest lucru deoarece ei sunt ordin prin urmare legile lor sunt diferite.
Ceea ce pentru time reprezintă adevarul, in cazul lor acela e adevarul. Să schimbi adevarul punându-l pe al tău in locul adevărului lor...crează disconfort. E ca și cum la dizabilitatea lor le-ai mai Adaugă o dizabilitate.
Așadar "Adevarul nu presupune un confort, Ci un disconfort."., Deoarece sunt construiți/ croiți pentru acel confort.
Această dileală din om... dizabilitatea care ii mână spre matematica., fizică, erc.e Dușmanul adevârului. Deși ai tinde să crezi ca e taman invers. Te înșeli. Adevarul e simplu și clar. Orice adevăr e de 2+2 și atunci ce se face dizabilitatea? Nu poți avea o dizabilitate cu manifestare zero pentru ca altfel nu ar fi dizabilitate. Ori dacă transformam totul in adevăr care e simplu,,, dizabilitatea nu se poate manifesta.
Întotdeauna "dizabilitatea" trebuie sa se manifeste pornind de la "2+2".....la "2+4-5x(5-2)^2".
Practoc simt ca niște copiii obraznici care camd pleci de acasă lași casa in ordine iar când te întorci, o găsești invers. Acest tip de manifestare e universal.
In fine... e foarte mult de discutat pe tema asta...o sa mă opresc aici.

| sadrian46 a răspuns (pentru GeamantanParăsit):

E foarte mult de discutat pe tema asta. Așa este, doar că d-ta vorbești discuții de cabană. Iar discuția presupune un dialog. Dar d-ta monologhezi mono, adică singur. Ți se pare că spui ceva. Fizica și matematica folosesc la ceva, pentru toată lumea. Discuția dtale de mai sus îți folosește numai d-tale. Din păcate ești caz clinic. Nu vreau să te jignesc cu asta. Vreau să te lămuresc. Ai nevoie de tratament.

| GeamantanParăsit explică (pentru sadrian46):

Deoarece te-ai chinuit să scrii atât. a, s-o fac și eu.
Trebuie să avem o explicație clară pentru secunda la pătrat.
Povestea mea. Am fost olimpic la matematica dar până in clasa a 6 a apoi am aruncat cartea și am fugit de acasă vreo 10 ani. Ceva din mine îmi spunea ca ceea ce învăț e o mizerie. Copil fiind nu știam să traduc mesajul.
După 35 de ani m-am apucat sa iau la mâna lucrurile, să rescriu totul de la A la Z și sa las omenirii lucrurile făcute corect.
Pasul 1. Matematica.
Cine sunt băieții cu matematica?
Baietii cu matematica se nasc cu o dizabilitate in a interpreta realitatea motiv pentru care in mii de ani și-au dezvoltat in paralel o matematica cu care să încerce să perceapă lumea înconjurătoare.
Asta e motivul principal pentru care m-am întors. Am înțeles în ani că am niște proprietăți ieșite din comun pe tot ceea ce înseamnă traducerea realității.
Cu ce se ocupă omenirea? Cu traducerea realității.
Atunci bine.
Partea a 2. Acești indivizi fiind născuți cu o problemă sunt invers fata de cum sunt născut iar ca să pun pe hârtie realitatea trebuie să ma ajut de matematica lor croită invers.
Am testat și iar testat acest lucru. Privesc un Exercițiu, apoi îl calculez.dau un răspuns. abia apoi derulez sa văd rezultatul. Întotdeauna e invers fata de rezultatul meu,
Exemplu! Energia cinetica. Formula 1/2mv^2. Corect e invers 1/2vm^2
Nu contează ce e corect pentru ca dacă mizeria se aplică uniform, funcționează.
Dacă aplicăm pentru toți 6000 în loc de 5000 e același lucru și am văzut asta in România când 1 euro cotat la 40.000 a devenit 4 RON.
Important nu e esența, nu realitatea....important e ca avem niște cifre. Pe mine personal Nu ma interesează cifrele, și faptul ca aplicate uniform funcționează, mă interesează traducerea corectă a realității.
În fapt La ora la care discutăm omenirea nu e capabilă să distingă echivalenta masă-energie cu tot E=mc^2. E un joc între masa și energie care ii depășește. Această chestie greu de interpretat a creat Legende, E simplu de înțeles...e ca și in cazul interpretării viselor. Apropo... teoria viselor, e scrisă de mine in format științific dar nu va fi publică pentru omenire.
Să revenim. Pe când lucram la ea... sonda, piața și am constatat că visele sunt o adevărată afacere, cu academii ...atenție academii cu brevet de interpretare a viselor. Se predau cursuri iar Asta presupune bani + minciună.
Afacerea cu somnul e foarte bănoasă.
Afacerea cu echivalenta masa energie e foarte bănoasă. E plin YouTube-ul de filme in care cineva traduce M=mc^2.
De ce o teorie atât de simplă cum ar trebui să fie E=mc^2, unui individ ii ia săptămâni întregi s-o înțeleagă?
Nu ar trebui s-o înțeleagă din prima? Sunt niște întrebări serioase.
Acei oameni pe care ii considerați prosti de fapt nu-s. Adică iar e invers față de cum știți.
Acei indivizi "Nu pot" învăța pentru că ceva din ei nu permit să primească informația. Ceva din el se opune. Iar dacă totul in jur e doar așa.tu rămâi deștept cu zero informație.
Deștept cu informație zero = prost.
Așadar "a fi prost" nu presupune a avea un retard. Presupune a fi un om care nu halește mizeria celorlalți. Ceilalți fiind mulți,—> Mulțimea vorbește de unde rezultă că ești prost.
Asta am pățit eu.
Nu e bine să te naști așa pentru că deși vezi și interpretezi corect realitatea... Trăind între cei care nu pot interpreta realitatea se crează conflict. E ca și cum ai locui pe o planeta populată cu orbi unde doar tu vezi.
Pe nimeni nu interesează faptul că vezi deoarece ei sunt orbi prin urmare ceea ce vezi tu echivalează cu zero deoarece legile lor sunt diferite.
Ceea ce pentru time reprezintă adevarul, in cazul lor acela nu e adevarul. Să schimbi adevarul punându-l pe al tău in locul adevărului lor...crează disconfort. E ca și cum la dizabilitatea lor le-ai mai Adaugă o dizabilitate.
Așadar "Adevarul nu presupune un confort, Ci un disconfort."., Deoarece sunt construiți/ croiți pentru acel confort.
Această dileală din om... această dizabilitate care ii mână spre matematica., fizică,. în fapt e Dușmanul adevărului, deși ai tinde să crezi ca e taman invers. Te înșeli. Adevarul e simplu de aceea se numește natural. Orice adevăr e de 2+2 și atunci ce se face "dizabilitatea"? Nu poți avea o dizabilitate cu manifestare zero pentru ca altfel nu ar fi dizabilitate. Ori dacă transformam totul în adevăr care e simplu,,, dizabilitatea nu se poate manifesta. Practic acest lucru e imposibil pentru ca s-ar crea conflict in interiorul dizabilități însăși. Un lucru stricat care se strică echivalează cu moartea și imposibilitatea de mai exista vreodată in acel format.
Întotdeauna "dizabilitatea" trebuie sa se manifeste pornind de la "2+2".....la "2+4-5x(5-2)^2".
In fine... e foarte mult de discutat pe tema asta...o sa mă opresc aici.

| Fr13nd a răspuns:

Tu vrei sa ti se explice formula sau ce inseamna "secunda la patrat"? Sau ambele?