| Dorotheea21 a întrebat:

Completati voi, sunt curioasa: big grin
Cine crede in existenta extraterestrilor fara dovezi este?
Cine crede in existenta unui designer universal este?
Acum avem Wikipedia
"Termenul de atom apare pentru prima data catre anul 450 î.e.n".
"Au trecut însă 2000 de ani până când teoria atomică a fost formulată științific".

Cum s-au numit cei care au crezut 2000 de ani in aceasta teorie?

31 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atom inseamna particica mica, (invizibila). Si inaintea lui Hristos au fost oameni de stiinta, nu numai acum.
Au inventat foarte multe lucruri, pe care le-am reinventat dupa mai multe milenii.
Iata cateva din ele:
- cifrele arabe
- geometrie plana si de spatiu
- calcule complexe astronomice
- medicamente si tratamente medicale ("penicilina" a fost cunoscuta si foarte stimata in Egiptul antic, sub forma painii mucegaite; s-au facut si operatii craniane...)
- etc.
Cine e habarnist se crede... buricul Pamantului.
Dar habar n-are unde se afla centrul Pamantului.

| Inferno a răspuns:

Intrebari cretine. In viata exstrateresta poate sa creada un geniu ca Neil Degrasse Tyson sau un dobitoc cum este userul Tab nu stiu cum. Credinta in viata exstraterestra nu iti garanteaza ca esti inteligent sau prost.
Intrebarea corecta ar fi:
"Este credinta in viata exstraterestra rezonabila?"

Si da, este rezonabil. Mereu este rezonabil sa crezi in varianta cea mai probabila.
Diferenta este ca nu putem calcula probabilitatea si pentru un designer universal pentru ca habar nu avem ce e aia. Pana acum eu nu am vazut nici macar unul.
Forme de viata am vazut, le-am studiat, rezulta ca putem face presupuneri si calcula probabilitati legate de ele.

"Cum s-au numit cei care au crezut 2000 de ani in aceasta teorie?"

Intrebare cretina.
Intrebarea corecta e:

"A fost atomismul o teorie rezonabila in momentul aparitiei sale?"
Raspuns:
Depinde.
Daca a avut un fundament solid atunci da, a fost rezonabila.
Daca atomistii au dat-o la plesneala atunci nu a fost rezonabila.

In definitiv poti ajunge la o concluzie corecta si printr-un rationament gresit. Asta nu inseamna ca rationamentul devine corect.

| Inferno a răspuns:

Pe scurt:
1.) Sa crezi in viata extraterestra este rezonabil.
Probabilitate e mult mai mare sa existe decat sa nu existe.

2.) Sa crezi in designer inteligent e stupid.
Nu exista niciun motiv pentru care ar trebui sa existeasa ceva.

3.) Sa crezi acum 2000 de ani in atomi este:
- rezonabil, daca acum 2000de ani existau argumente solide pentru aceasta ipoteza.
-stupid, daca acum 2000 de ani nu existau argumente solide pentru aceasta ipoteza.

| Dorotheea21 explică (pentru Inferno):

Acum tu!
Cum sa te fac sa intelegi ca NU TE VREAU?!
Ca TE DETEST!?
Dupa episodul de aici
http://www.tpu.ro/go-to-answer/15004381/
...asteptam sa ma blochezi!
FA-O!
Cat de obsedat sa fii?
Cat de ordinara trebuie sa fiu cu tine ca sa dispari?

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

Habar nu am cine esti sau cand am mai discutat cu tine. Probabil ma confunzi cu altcineva. Imi pare rau, chiar nu am timp sa stau sa va invat pe toti.

| Dorotheea21 explică (pentru Inferno):

Nu ma cunosti, poate pentru ca numai tu mi-ai scris.
Eu tie, niciodata.
Dăăă!?! Cum iti suna asta? =))
M-ai jignit de pe Inferno, te-am blocat si ai revenit cu conturi ca:
''pampam666'', ''Durerea prostiei'', ''Pestele'' nu mai stiu cum, etc.
De asta iti aduci aminte!?
http://www.tpu.ro/go-to-answer/14971977/
Ei bine, acum ca ti-ai ''adus aminte'', arunca lecitina si uita-ma.
Nu vreau sa-mi raspunzi la intrebari, nu vreau sa-mi comentezi raspunsurile!

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ai probleme grave daca iti inchipui ca am sa te retin doar pentru ca am discutat o data cu tine. Pe siteul asta sunt o gramada de tampitit, iar eu am lucruri mai bune de facut decat sa va invat pe fiecare.
In discutia aia nici nu m-am uitat la numele utilizatorului ci doar la prostiile pe care le debita. De fapt nici acum nu m-am uitat sa vad cine a postat intrebarea si nici ca-mi pasa.

| Dorotheea21 explică (pentru Inferno):

rolling on the floor rolling on the floor
Esti doar un mincinos.
Taci, si Dispari!

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

Singurii utilizatori pe care ii cunosc de aici sunt cei care m-au surprins cu raspunsurile si comentariile lor inteligente. Iar tu, din pacate, nu te numeri printre ei.
Plus ca poza ta de profil si numele sunt prea comune pe siteul asta. Si tampeniile pe care le spui aunt chiar si mai comune. So...

| Dorotheea21 explică (pentru Inferno):

Din nou: MINTI!
Te-am surprins atat de ''putin'', incat fara sa-ti cer vreodata, mi-ai raspuns cu ''Romane''!
http://www.tpu.ro/go-to-answer/15003326/
Adica te-ai bagat in seama!
De cand?
De oricand!
Lecitina:
"Ca să nu mai rămâie repetent şi anul acesta, mam'mare" Inferno şi-a făcut un cont nou, nou-nouţ!
Pam-pam! :))
"pampam666 a răspuns (pentru Dorotheea21):
/Februarie 2015, erai blocat cu contul Inferno.
Daca vrei continutul roaga-ma!
E destul de personal, incepe cu: ''iubitica''.
Sau nici atunci nu te uitai cui ii scrii? =))

Poza am sa o schimb maine, pun un templu frumos, numele tot maine si buletinul intr-o saptamana. =))
Poate asa scap de disperati!

| RAY a răspuns:

Ipoteza asa sa numit, cand s-a dovedit sa numit stiinta

| anonimg a răspuns:

"Cine crede in existenta extraterestrilor fara dovezi este?" Credul.
"Cine crede in existenta unui designer universal este?". Crestin.
La cealalta intrebare nu stiu sa raspund.

| CuriousStuff a răspuns:

Cine crede in extraterestrii stie ca statistic e extrem de posibil sa existe asa ceva avand in vedere ca universul e infinit si planete care sa poata sustine viata, doar in galaxia nostra sunt cu sutele, poate chiar miile.
Cine crede intr-un designer universal deja crede in "magie" pentru ca o explicatie logica nu are cum sa aiba.
Oamenii au zis multe balarii de-a lungul timpului, unul dintre ei a formulat si o teorie despre atom, dar asta nu inseamna ca avea dovezi palpabile. Pur si simplu si-a dat cu parerea cum imi dau eu acum ca de fapt universul nostru este doar un atom al unui univers ai mare. (asta nu e teoria mea dar ideea e ca in zilele noastre nu ai cum sa verifici chestia asta si sunt oameni care cred in ea... pur si simplu. poate e adevarata, poate nu)
Ideea e ca gandurile oamenilor au format tot felul de teorii de-a lungul timpului, unii au fost pur si simplu norocosi si teoriile lor erau adevarate, alte pur si simplu baliverne.
Daca avem un fapt: A aparut un ou de gaina in curte. nimeni nu stie cum a ajuns acolo si sunt 100 de oameni care isi dau cu parerea: unul zice ca a venit o gaina si l-a facut, altul zice ca l-a pus cineva acolo, altul zice ca a cazut din cer, altul zice ca moleculele de iarba s-au frecat intr-un anumit fel si s-au rearanjat facand oul de gaina. Normal ca unul avea dreptate dintre toti. Dar pana cand cineva nu vine cu o dovada nimeni nu stie cine are dreptate. Si oamenii o sa ia partea unei teorii. Mama, ce m-am lungit... Nu cititi porcaria asta. laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Deci totul e intamplator, dupa cat cunosti tu. https://www.youtube.com/watch?v=f9wA9T2IVJU

| CuriousStuff a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu am zis asta. Am zis ca cei care au ghicit cum functioneaza lumea asta au facut, au GHICIT. Nu aveau de unde sa stie sigur, si-au dat cu parerea. Abia de cativa zeci de ani putem sa fim si noi siguri ca e asa. Nu zic ca cei care au avut teoriile "castigatoare" au fost niste dobitoci care au zis si ei o chestie si s-a nimerit sa fie adevarata. Normal ca au studiat putin problema. Dar in principiu si-au dat cu parerea.

| Dorotheea21 explică (pentru CuriousStuff):

Universul nu este infinit.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Dorotheea21):

Universul E infinit. Universul nu cuprinde doar spatiul ocupat de planete si galaxii. Probabil ca de la un punct nu mai sunt galaxii, dar asta nu inseamna ca mai departe de acel punct e o bariere invizibila de care nu mai poti sa treci. Vidul universului e infinit. Nu are un punct unde s-ar putea termina.

| Dorotheea21 explică (pentru CuriousStuff):

Ahh! Big-Bang a fost deci o ''explozie'' a materiei, intr-un spatiu-timp deja existent?
Nu stiu cata fizica contrazici cu ''Universul E infinit'', dar la momentul Big-Bang nu exista materie.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Dorotheea21):

Sunt teorii, draga mea. Totul e teorie. Eu contrazic teoria ta, tu pe a mea. Nu exista nicio dovada in sensul asta asa ca ne putem da toti cu parerea si toti avem egala drepatate pana in momentul confiramarii uneia dintre ele.
Ok, hai sa-ti dau dreptate ca sa terminam asta aici. Termenul de infinit e abstract asa ca nimic nu poate fi infinit. Hai sa zicem ca universul e atat de vast incat nu poate fi cuprins de mintea umana de aceea tinde spre infinit, esti multumita?

| WaterDrop a răspuns:

As raspunde la aceasta intrebare dar nu vreau sa fiu ca Inferno. In ce parc esti? Poate ne intalnim la acel pom ciudat. :O

| Lawliet14 a răspuns:

Pe Wikipedia scriu oameni. Nu o lua de buna, exista teorii ateiste si vandali peste tot.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pana si in Biblie scrie despre extraterestri.
Slava lui YHWH era nava acestuia.
Scotea flacari si fum,facea zgomot, te parlea daca stateai in fata ei, o parca in varful muntelui, o ascundea in cort, totul descris cu vocabularul si cunostintele de atunci in Ezechiel.
Cand cercetatorii au descoperit Vymaanika Shastra, un adevă­rat manual de aeronautică vechi de 3500 de ani cu mult mai complex decît cele folosite azi la instruirea pilo­ţilor şi a cosmonauţilor au zis ca este imposibil ca asa ceva sa existe.

Oamenii pot avea mintile deschise sau minte tip bolovan.

| Dorotheea21 explică:

Raspundeti la intrebari sau daca nu puteti, nu o faceti! Sunt in parc, si nu am pofta sa gasesc dupa o ora 60 de comentarii fara sens! IPOTEZE sunt si primele 2 exemple Ray! Intrebarea 3 iti cere sa califici niste persoane care au crezut 2000 de ani intr-o ipoteza! ATAT de simpla e! happy

| Dorotheea21 explică:

''Sindromul Stockholm'' a indraznit sa-mi ''modeleze'' intrebarile, ca sa poata sa raspunda cu ''Depinde''! rolling on the floor
Din 450 î.e.n, niste filosofi si poeti ''dezvolta teoria'', avand timp de 2000 de ani ''greutatea'' oricarei,,, filosofii.
Stiind asta, raspunde cu ''Depinde'', ca sa nu spuna direct, stupid! rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te apropii de foc, observi ca emana caldura, cu cat te apropii mai mult o simti mai intes, pana ce te arde.
Daca te uiti de la distanta la el, nu iti trece in gand nimic prea profund. Poti doar sa ..iti dai cu parerea.
Asa e despre orice lucru pe care nu il cunosti si nu stii ce e, iti dai cu parerea, nu stii sigur nimic si judeci dupa aparente.
Daca apare prima data in anul 450 i.e.n, si dupa 2000 de ani pana s-a demonstrat ce inseamna un termen "primitiv",ca sa-i spun asa, arata ca exista niste forte cu o inteleginta si putere supranaturala.
Aia care au crezut, si abia dupa s-a demonstrat se numesc oameni care cred in ceva fara dovezi. laughing Care e termenul? nu imi vine nimic in cap, e empty big grin
Probabil nu am inteles nici ce ai intrebat, sau am inteles? Stau cam prost cu concentrarea azi.

| Atlas33 a răspuns:

Cine crede in existenta acestor lucruri, sunt minti deschise spre cunoastere, minti ce lasa spatiu imaginatiei si gandurilor profunde care cauta sa escaladeze acest zid invizibil ce ne impiedica sa razbatem dincolo de limita ce ne-a fost impusa.Sa-mi imaginez ca in acest vast univers as exista doar eu,pe aceasta bucata de pamant care,la scara cosmica nici nu exista macar,mi-ar parea pur si simplu o risipa de spatiu,de-aici apare gandul ca undeva ar putea exista un altul, deci ce sunt eu ca imi pun intrebarea asta? Daca nu mi-ar fi fost inoculata inca din facere capacitatea de a-mi pune intrebarea asta, atunci poate ca m-as fi considerat un razvratit, un eretic, un nebun.Atata timp cat eu, o nimicnicie in ocmparatie cu universul, reusesc sa-l cuprind cu mintea atunci imi voi pune intrebari pana nu voi mai avea ce sa ma intreb. Ceea ce ma roade cel mai tare decat extraterestrii si acest designer, ar fi, cine este acest cineva ce ma face sa ma intreb asta acum?

| MrUniverse a răspuns:

Cine crede in existenta extraterestrilor fara dovezi este?
Vrei să spui că nu există dovezi asupra existenței extratereștrilor?

Cine crede in existenta unui designer universal este?
... suficient de leneș mintal încât să nu fie în stare să gândească teoria asta stupidă.

| RaulAndrei20 a răspuns:

Nu, universul nu e infinit, ci e intr-o expansiune continua ( a spatiului si al timpului, evident), ceea ce il face intr-un fel infinit. Si legat de intrebarea ta: GANDESTE LOGIC! in tot universul sa fim doar noi, oamenii, pe o singura planeta? Nu mai spun de gasirea a nenumarate planete ce au apa, planete ce au microorganisme vii. Eu unul nu ma gandesc la omuleti verzi cu antene intr-un OZN, ma gandesc ca ar putea exista microorganisme si poate de ce nu, niste forme de viata mai evoluate. Atat am avut eu de zis (sper ca te-am ajutat). (Aceste cuvinte au fost spuse de un copil de 12 ani).

| RaulAndrei20 a răspuns:

Chestia cu big bang este putin cam eronata, adica nu zic ca nu sunt de acord cu big bang, dar inainte de big bang ce a fost? Huh? Si ideea de designer universal, nu stiu ce sa zic...

| RaulAndrei20 a răspuns:

Totusi "designerul universal" exista, dar ma multi "designeri" care se numesc Dumnezeii Creatori sau Fondatorii. Dumnezeu exista. El pate fii orice, il putem vedea ca pe aproape orice, de exemplu el sau ea (pentru ca poate fi orice) este un om sau este un rau sau este o planeta. In acest univers totul e la liber-arbitru
, cum s-ar zice, adica ai voie sa faci orice ai voie sa raspunzi orice, dar dupa aceea tot tu, adica nu ciar tu ci sufletul ta va plati mai devreme sau mai tarziu in viata asta sau in alta incarnare din viitorul apropiat. Dumnezeu este aproape sa vina din nou la intrupare in Sarmizecetusa asa ca mai bine nu va faceti pacate ca veti regreta in viitor deoarece sufletele voastre de densitatea a trei-a nu vor fii compatibile in anul 2035 cand va veni Isus Chirstos la intrupare, daca vom mai traii pana atunci, sa ne rugam la Dumnezeu pentru ca peste doua luni (in proportie de 80% va veni) al trei-lea razboi mondial, iar Romania va fi atacata si ocupata peste doua luni. Sa nu mai zic de cutremurul din noiembrie cu magnitudinea de 8.4. Aveti grija la ce faceti pentru ca altfel nu veti evolua spiritual si o sa va para rau. Puteti sa ma injurati, nu ma intereseaza (si asa am 12 ani, deci nu ma enervez), puteti sa nu ma credeti ca in viitorul apropiat le veti afla toti si voua va va parea rau ca nu m-ati crezut. Daca vreti sa credeti, bine, daca nu si asa e bine. V-am zis: noi avem liber-arbitru, prin urmare pot sa scriu ce doresc eu si ce doreste sufletul meu...

| RaulAndrei20 a răspuns:

Eu sunt "acel Andrei". Cum ai nimerit sa imi raspunzi chiar mie? happy