| anonim_4396 a întrebat:

Credeţi că răzbunarea este necesară?

47 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Răzbunarea nu, dreptatea da.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Corect.

| Dumnezău a răspuns:

Ai vazut Avenging Angelo? Zice un personaj de-acolo, dupa un dicton sicilian:

La vendetta e tutto.

Si chiar este.Doar un om las si nedemn de a trai nu se razbuna.Suntem fiinte ce trebuie sa-si elimine inamicii, nu parameci sau spongieri. Daca cineva ne aduce prejudicii, acele prejudicii trebuie intoarse cel putin la un raport de 1:1.E scandalos sa te comporti ipocrit si sa negi dorinta de a-l face pe cel ce iti cauzeaza rau sa plateasca.Nu conteaza cum.Desi eu sugerez o vana din plastic si acid fluorhidric.

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

În sfârşit un răspuns sincer! Majoritatea n-au fost în stare să zică mai mult de "răzbunarea este arma prostului".

Nu am văzut Avenging Angelo, dar am văzut V for Vendetta, că tot e la avatarul tău şi are legătură cu răzbunarea. O să mă uit şi la filmul precizat de tine. Mulţumesc pentru răspuns.

| shadovv a răspuns:

Razbunate intorcand obrazul!

| WR104 a răspuns:

Nu e necesara dar poate fi o optiune.

| Wehrmacht a răspuns:

Cei care spun ca nu este necesara sunt doar niste oameni care nu pot face asta, care stau si inghit orice le-ai face. Spun asta pana cineva se apuca sa le faca ceva, de acolo mai departe uita tot ce au spus.

| 4b a răspuns:

Nu este necesara, insa va ramane intotdeauna placerea unui suflet mic, slab si fara vlagawinking

| totElodia a răspuns:

Nu neaparat. Daca razbunarea este usor severa, trebuie s-o evitam. Dar daca dam de inteles persoanelor ce ne jignesc, ce ne fac rau, ca nu ne convine modul in care acestea procedeaza, intr-o oarecare masura, razbunarea isi are locul.

| Miauti a răspuns:

DA! cel care spune nu inseamna ca habar nu are.

Exemplu: sa ti vezi copilul calcat de o masina sport pe trecerea de pieton.
Cum ati reactiona?
L-ati pupa "Nu e vina ta ca mergeai cu 100km/h cu telefonul la ureche"...
Sau l-ati omora!?

| nosferatu a răspuns:

Uneori da.

| unknownn a răspuns:

laughing.

| Hmmmm a răspuns:

Da! Sa te razbuni c-o bere rece pe vremurile fierbinti.

| DragosConstantin a răspuns:

Dupa parerea mea cateodata trebuie sa ne mai si razbunam pe persoana care ne-a facut rau sau ne-a batjocorit, deoarece asa isi va invata lectia sa nu se mai bage in seama.Razbunarea e arma prostului, doar daca nu stii cum sa manuiesti arma.

| thegatekeeper a răspuns:

Uneori este, din punctul meu de vedere. Ma rog, "necesara" nu este chiar cuvantul potrivit, fiindca este privita ca fiind necesar doar de persoana care doreste razbunarea, astfel putandu-se simti mai bine dupa savarsirea acesteia. Eu nu consider ca este "arma prostului", ci o reactie cat se poate de normala in anumite situatii, ca atunci cand patesti ceva pe care il percepi ca fiind greu de suportat si coplesitor sau nedrept. In cazul asta mi se pare firesc ca cineva care a patit-o sa ii doreasca celui care i-a facut rau aceeasi soarta si eventual sa isi conceapa un plan de razbunare, astfel incat sa se simta impacat. Insa nu chiar toti oamenii gandesc in felul asta, pentru ca multi au o mentalitate de genul "persoana care mi-a facut rau va fi, cu siguranta, pedepsita prin alte cai/ de catre altcineva", ceea ce mi se pare destul de irational, iar daca se intampla asta, nu este mai mult decat pura coincidenta.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu-i neaparat necesară, dar dacă întorci şi celălalt obraz cu spranţa că eşti un om bun, deja eşti fraier şi meriţi să-ţi mai iei o palmă şi peste celălalt obraz.

| OOOLEOOO a răspuns:

Razbunarea e arma prostului. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Empathizer a răspuns:

Depinde de religia careia ii apartii, daca ai un crez religios. Unele religii spun "dinte pentru dinte", considerand razbunarea o obligatie. Religiile care iti permit sa fii tolerant spun "intoarce si obrazul celalalt" sau "respecta orice forma de viata".

| 1Mihai1 a răspuns:

Este necesară în cazul omului care se coboară la mintea "duşmanului" lui.

| GabiiHaș a răspuns:

Nu.Razbunarea,e arma prostului.

| anonim_4396 explică (pentru GabiiHaș):

Mai mult decât "răzbunarea este arma prostului" nu puteţi argumenta? Acesta este doar un răspuns care aparţine altcuiva, pe care voi l-aţi adoptat. Nu are relevanţă. Aş dori să aud opiniile voastre.

| mihaitaLGP a răspuns:

Totul este momentul.
Daca momentul este favorabil razbunarii, atuncea inseamna ca ne place sa fim importanti.

| Gabitzu246 a răspuns:

Absolut.
Si nu inteleg de ce acadeaualinsa tot injura si vrea sa suga nu stiu ce, daca vrei poti sa vii la mine nu ma supar( Scuza-ma Highwaytohelll pentru ca am intervenit deviat de la subiect)

| Addaa1998 a răspuns:

Niciodata! Numai lasii se razbuna

| AnOnIm20202020 a răspuns:

De multe ori da, de multe ori nu. de regula razbunarea este arma prostului, dar cateodata cand simti ca cineva ti-a facut rau si t-a jignit si altele nu poti sa nu te razbuni, te descarci, nu poti sa traiesti cu gandul ca cineva te-a inervat si ti-a facut ce tia facut si pentru ca nu te-ai razbunat ai fost luat de prost.
FUnDA?

| anonim_4396 explică (pentru AnOnIm20202020):

Nicio fundă. Mulţumesc pentru răspuns.

| AnOnIm20202020 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine ziceai de la inceput sa nu imi mai pierd timpul cu nerecunoscatorii.

| CeaCuMasca a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Nerecunoscatori? Esti un/o ipocrit/a.Suntem o comunitate de oameni care se ajuta intre ei din placerea de a ajuta, nu pentru o amarata de funda.Si faptul ca ai cerut-o spune multe despre tine.Eu niciodata n-o sa dau funda la cei care cer, stii de ce? Nu fiinda ma doare mana, sau fiinda nu apreciez raspunsul.Ci fiindca un om educat trebuie sa stie sa isi astepte rasplata, nu sa o cerseasca.

| AnOnIm20202020 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Fiecare om ale caracteru lui

| anonim_4396 explică (pentru AnOnIm20202020):

Mai bine încetezi să cerşeşti premii pentru răspunsurile irelevante. Şi mai departe, mulţumiri pentru @CeaCuMasca, căci ţi-a răspuns mai bine decât oricine altcineva ar fi putut să o facă.

| kindness a răspuns:

Haide mai termianti cu prostiile voastre de 2 bani : "razbunarea e arama prostului " au raspuns 90% din voi! Da si nu! poate fi doar o optiune insa uneori este necesara! "Tatal" meu a dat-o pe mama afara din casa insarcinata cu mine fiind. Si-a batut joc de bunicii care m-au crescut. Ne-au furat tot ce aveam de valoare iar pe mama au batjocorit-o in ultimul hal. Am crescut si au vrut sa ma distruga si pe mine. Ce crezi? O sa fac medicina, iar daca se va intampla vreodata sa vine vreunul din ei la mine matur cu ei Romania! Chiar daca nu vor venii, am sa-i caut eu si am sa-i distrug unul cate unul

| Geo0orge a răspuns (pentru kindness):

Respect! pentru ceea ce vrei sa faci! Dumnezeu te va ajuta! Viata ti.a fost luata in ras de un martalog! mult succes in a.i face sa regrete ziua in care ti.a facut rau tie si mamei tale! Sunt de partea razbunarii doar pentru ca, daca nu o aplici. vei fi luat mereu de prost. respect. sper sa isi planga in pumni toti cei care ti.au facut rau!

| Chio9 a răspuns:

Razbunarea NU este necesara, totdeuna cand o persona te dezamageste, iart-o.
Daca data ce vine persoana respectiva are nevoie de ajutorul tau, ajut-o, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
In schimb daca persoana respectiva greseste altcuiva, spune-i ca a gresit.

LASA-L PE DUMNEZEU SA SE RAZBUNE PENTRU TINE!

NU TE RAZBUNA, INTOARCE SI CELALALT OBRAZ SI LASA CAPU' JOS!
DUMNEZEU VEDE TOT!

ps: Trebe so zic si pe asta, am formulat prea fain ca sa nu stric la final.
Cu prima ocazie cand te-ai imbetat te-ai dus si l-ai batut, asta-i razbunarea. laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteMoth a răspuns:

Nu e intotdeauna necesara.
.
But it sure feels good.

| mizantropuldinmine a răspuns:

`iertarea e cea mai frumoasa razbunare` (cica)

| Warhead a răspuns:

Desigur.
Nu e necesar să curgă lapte şi miere pe străzi de marmură albă. Şi, oricum, toţi ne simţim bine când ne răzbunăm. Indiferent că ne răzbunăm pe cel care ne împingea la alimentară sau pe colega care pare că e nefu. tută.
Răzbunarea nu e arma prostului, cum tot mănâncă căcat cei care-au răspuns mai sus. E arma fiecăruia. Doar că unii o folosesc prosteşte.

| anonim_4396 explică (pentru Warhead):

E interesant să primesc răspunsuri la o întrebare pusă acum 3 luni. laughing

| TeamHellNo a răspuns:

Nu poti ierta la nesfarsit la un timp mai bine e sa te si razbuni