| bleakk a întrebat:

Credeti ca retelele de socializare(gen facebook/twitter) fac pe (unii) oameni megalomani/sa se simta burici ai pamantului? Vad deseori in randul adolescentilor,mai ales,o stare ca aceasta, de profunda siguranta cand posteaza pe facebook sau altele. Pareri

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Iesi din mijlocul sodomei si gomorei ca sa nu pieri si tu cu lumea.
Si dupa cum corpul nu are nevoie decat de substantele hranitoare iar restul este aruncat afara in hazna, tot asa si oamenii au nevoie de caractere bune; restul nu este decat. ma abtin.

| bleakk explică (pentru anonimg):

Nu prea am inteles prima parte a raspunsului, la ce te referi? Ai gresit cumva intrebarea?

| anonimg a răspuns (pentru bleakk):

Sfatul meu este sa nu te asociezi cu acei oameni, si sa nu te mai lasi afectat de actiunile lor.

| RobertMoon a răspuns:

Eu cred ca sunt niste panarame, daca nu exista facebook erau niste persoane normale. Multi tineri in ziua de azi sunt dependenti de facebook ceea ce nu e bine. Cunosc multe cazuri nu e de gluma, adica ei toata ziua stau ca niste viermi pe scaunul de la calculator si se cred mari smecheri.

| bleakk explică (pentru RobertMoon):

Totusi trebuie sa ne obisnuim cu ideea,nu trebuie sa fim niste oameni retrograzi sau inconsecventi. Trebuie sa acceptam ca tehnologia evolueaza,la fel si societatea in urma acesteia. Pana la urma e ceva normal. Noi acum, putem spune ca suntem in "perioada de tranzitie", de la vechiile obiceiuri la cele ce vor fi, probabil, in viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, se cred mari si tari in gura dar in realitate nu stiu sa lege 2 cuvinte calumea. stii tu, in spatele monitorului toti sunt mari si tari.

| mititelumarius a răspuns:

Facebook/alte retele pot da dependenta si pot cauza personalitatea narcisista. Persoana care "prinde gustul" libertatii nemarginite in mediul virtual tinde sa creada ca are un control absolut asupra tuturor, deopotriva, incearca sa isi satisfaca poftele grandomane si atenteaza deseori la slabiciunile celorlalti pentru a deveni mai placut si popular.