| Andraa_3088 a întrebat:

Credeti ca un complex legat de aspectul fizic restrange sansele unei reusite in viata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori, ceea ce noi consideram defect fizic, pentru altii e o calitate.Depinde de preferinte.

Da, o persoana complexata dpdv fizic n-are curajul sa se afirme, sa iasa in fata, sa-si scoata punctele forte in evidenta.Este stinghera si neincrezatoare in sine.

Cu totii avem la un moment dat unul sau mai multe complexe.Totul e sa le depasimbatting eyelashes si sa invatam sa ne pretuim asa cum suntem, unici si minunati, in felul nostru propriu

10 răspunsuri:
| antonius74 a răspuns:

S-ar putea. problema e urmatoarea: de ce ai un complex in legatura cu aspectul fizic? daca reusesti sa rezolvi problema asta, raspunsul e NU!

| thehope a răspuns:

De cele mai multe ori lasam un complex sa ne afecteze viata si gandirea...na lasam coplesiti de acel complex...chiar daca il vedem ca fiind mai mare decat altii il percep...pentru k asa e firea omului...
in primul rand trebuie sa stim sa ne acceptam noi insine si sa facem astfel incat sa punem in evidenta calitatile pe care le avem...sa facem astfel incat sa ne placem noi asa cum suntem pentru ca sa ne placa si altii mai apoi, pentru ca daca nu exista increderea in sine...atunci e foarte greu...

| zemantex a răspuns:

Nu. Uita-te la: Prigoana, S. O. Vintu, Napoleon, etc. Toti au avut "cate ceva special" insa au trecut peste si si-au dezvoltat o personalitate de otel. Bafta

luciana
| luciana a răspuns:

Nu, nu m-am gandit ca un defect fizic, ar putea afecta calitatea de Om. Dar, faptul ca poate este un defect vizibil, asta nu inseamna nimic, poate doar prostia, nestiinta, fatarnicia, mediocritatea, lasitatea, ignoranta si multe altele sunt cele ce definesc caracterul celui complexat; si nu e cazul de intelepciune, de studiu asiduu, de daruirea clipelor libere, -cunoasterii, de dorinta de a urca pe culmi, de a te intrece cu ' luna si soarele pe cer ' sau a ramane cu "sufletul curat si neatins de gerurile si amarurile vietii "; asta cred ca conteaza si mai cred ca Valorile se aleg de Neghina...; dupa aceste criterii se face orice alegere a celor utili dar, cel mai important este sa ai acel dram de noroc, cu care te nasti, si in care crezi si ca cel mai greu de trecut este, Examenul Vietii. Lucien.

| squib a răspuns:

Sunt de parere ca aceasta este una din cauzele din pricina carora multi copii ajung sa se inchida in sine si sa se refugieze in diferite activitati care le sunt daunatoare, spre exemplu statul pe calculator ore in sir, care in cele mai multe din cazuri se rasfrange asupra vietii lor sociale, acesti copii fiind incapabili sa intretina conversatii, orizonturile lor fiind restranse si focalizate asupa lucrurilor care nu ar avea cum sa ii raneasca sau sa ii dezamgeasca vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Toată lumea are cel puţin un mic complex, fie vizibil sau mai puţin vizibil.
Trebuie pus în valoare caracterul.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat acea persoana este complexata, da, ii restrange sansele unei reusite in viata, insa daca reuseste sa treaca peste ele, atunci le va trece la categoria atuuri, si alta va fi situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai si numai in lumea celor care pun accent pe asa ceva, moda, actorie etc. Dar ai succes garantat in domeniile mintii...

| cesege a răspuns:

Complexul aduce neincredere in tine! Trebuie sa inveti sa te iubesti pe tine cu bune, cu rele si nimic nu-ti va sta in cale! Dusmanul cel mai de temut este neincrederea in tine! Deci fruntea sus, poti face tot ce DORESTI!

| me_5148 a răspuns:

Depinde de persoana... Unele trec mai usor peste complex, altele nu.In general, ajungi sa iti pierzi increderea in tine, iar asta te poate costa mult.De asemenea, cand dai chix, te invinuiesti neincetat, iar daca esecul face parte din viata si ar trebui acceptat fara resentimente... Dupa cum vezi, sunt multe dezavantaje, dar, asa cum am zis, depinde de tine, daca te poti mobiliza si trece peste complexul respectiv, oricare ar fi el.