| deni a întrebat:

Credeti in sfaritul lumii?
Multe dintre dovezi nu spun nimic concret.
Uita-ti unele dovezi:
-in 21 dec 2012 este echinoptiul de iarna
-in 21 dec 2012 este aliniat soarele cu pamantul si calea lactee
-in 21 dec 2012 se termina al 5-lea ciclu din calendarul mayas (la sfarsitul celui de-al 4-lea a fost dovedit stintific ca au fost schimbari uriase de clima si catastrofe naturale)
Daca va intereseaza puteti cauta pe net.
Voi ce ziceti : credeti in sfarsitul lumii?

Răspuns Câştigător
| DiDi a răspuns:

Sincera sa fiu, NU cred in aiureli d-astea. Dzeu este cel care a creat aceasta lume. El a dat viata naturii, oamenilor, insectelor, pasarilor, animalelor si tot ce inseamna viata pe acest pamant.
Si repet, El a dat viata, si tot el o va lua cand va considera ca este momentul, si nimeni, dar nimeni nu are de unde sti cand se va sfarsi totul!
Parerea mea.happy

17 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred in Apocalipsa sau sfarsitul lumii descris in Sf.Scriptura.Nimeni nu stie data exacta dar se stiu semnele si noi chiar le traim.Numai Dumnezeu poate provoca acest sfarsit nicidecum o planeta sau ceva astronomic.

| Bacemi a răspuns:

Nu cred. Si chiar daca ar fi asa, nu am ce schimba. Pot doar sa traiesc viata asa cum am facut-o pana acum. Mereu incercand sa fie mai bine pentru mine si cei dragi. Altceva nu pot face. Poate fi un eveniment de mare importanta pentru omenire in anul 2012, dar nu cred in sfarsitul lumii in anul 2012.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Şi chestiile de pe net cine le-a scris?
Se poate scrie ce vrei, contează traficul pe Internet, cum la televizor contează ratingul. Nu este un loc bun de informare. happy

| Duhovnicul a răspuns:

Ai formulat gresit intrebarea, acu exista mai nou credinta in sfarsitul lumii? credeam ca ne-am rezumat doar la zei si atat laughing
Ce este acela un "echinoptiu"? vreun echinoctiu dar pe timpul noptii?
Si da cred ca va veni un sfarsit odata si odata dar nu e ceva ce putem noi anticipa.
P. S. Esti cumva crestina? Ai grija ca s-ar putea ca zeului tau sa nu ii convina ca te increzi in aceste credinte pagane ale mayasilor

soothe
| soothe a răspuns:

Candva trebuie sa fie un sfarsit, ca pentru orice lucru inceput. Ce este pe net pe tema asta sunt "pareri"

| karellen a răspuns:

Poate ar trebui ca sa fie schimbat numele categoriei din "Stiinta si filosofie" (care stiinta? care filosofie) in "Sfarsitul lumii in varianta tabloidizata". se pare ca prinde

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Nu este adevarat ca in 2012 va fi sfarsitul lumii! In 2012 se va termina de tot calendarul si se va schimba. Filmul acela este doar un film. Dupa cum ti-am zis se va schimba calendarul

| Yang a răspuns:

Daca un cutremur poate fi prevazut cu cca 30 de sec inainte cum poti sa prevezi sf lumii? ma prostesc cand vad atatea argumente atatia oameni care cred in prostii sfarsitul lumii este deja pentru fiecare in parte in fiecare zi razboi, crime, violuri, calamitati naturale etc in toate aceste cazuri mor mii de oameni, sufera se distrug vieti asta e un sfarsit fiecare din noi are un sfarsit nu toti impreuna cat despre schimbari uriase de clima si catastrofe iti sugerez sa te uiti mai bine de unde ai dat copy ca se presupune schimbarea polilor magnetici adica polul nord magnetic o sa devina polul sud normal si invers de asta se considera ca o sa fie schimbari climatice nu pentru ca se termina anul mayas

| Romancutza a răspuns:

Unii creştini din primul secol au crezut că Isus va reveni pe Pământ în timpul vieţii lor, pentru că Isus a spus adepţilor săi să fie mereu în alertă şi gata în orice moment. Din această convingere a apărut doctrina iminenţei. În momentul în care Pavel s-a convertit în Tesalonic creştinii erau persecutaţi de către Imperiul Roman şi credeau că sfârşitul lumii a început. Apocalipsa lui Ioan şi Evanghelia lui Ioan sunt considerate de către savanţii moderni creştine ca fiind scrise la cel puţin un deceniu după căderea Ierusalimului în anul 70 d.Hr., şi în special în jurul 90-95 d.Hr. Kenneth Gentry în lucrarea sa Înainte de căderea Ierusalimului argumentează cu ajutorul arheologiei şi a unor texte antice (inclusiv Cartea Apocalipsei) că această carte, Apocalipsa, a fost scrisă în timpul domniei împaratului roman Nero, în anul 60 d.Hr. Tema profetică a Noului Testament este Necazul, ca o oglindire a celei din Vechiul Testament. În Noul Testament, Isus se referă la aceasta ca Marele Necaz, Nenorocirea şi Zilele Răzbunarii.

Multe grupuri antice şi moderne Maya cred că universul a fost reînnoit de patru ori până astăzi. Prima dată a fost pentru a se realiza viaţa umană din cea animală; a două reînnoire a produs un popor din lut care s-a transformat în cele din urmă în insecte (cum ar fi furnicile şi albinele); a treia reînnoire ar fi dat naştere la maimuţe, iar a patra oară ar fi apărut adevărată fiinţă umană. Fiecare încercare prealabilă pentru crearea omului a fost încheiată de diferite catastrofe care au regenerat universul. Aceste poveşti variază în funcţie de ce grup Maya povesteşte: animalele au fost aproape distrus de un potop, oamenii din lut au fost aproape distruşi de o inundaţie şi apoi de un incendiu la scară mondială, în timp ce oamenii maimuţă au fost distruşi de propriile lor unelte şi atacaţi de animalele lor.[6] Calendarul maiaş bazat pe calcule astronomice arată că sfârşitul unui mare ciclu de 5200 ani va fi pe 21 decembrie 2012. Deşi nu există dovezi substanţiale că maiaşii antici considerau data ca fiind una semnificativă, mulţi oameni au postulat că acestă dată ar fi Sfârşitul lumii şi al universului din perspectiva maiaşă, alţii cred că data simboliza pentru mayaşi doar venirea unor mari schimbări.

Dra eu nu cred.

| Cσσкiє a răspuns:

Tind să nu cred, atunci m-a invitat Hugh Grant pe la el...

| slipknot a răspuns:

Nu avem de unde sa stim... Dumnezeu a creat totul si tot el va hotari cand va veni apocalipsa, numai el poate sti.Noi nu putem decat sa presupunem, dar sfarsitul va veni cand ne asteptam mai putin.Pana atunci vom trai si vom vedea.

| asdfqw a răspuns:

Eu una nu cred in asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata sa faci deosebirea intre dovezi si argumente. Dovezile necesita conditia de a fi incontestabile. Argumentele pot fi false - adevarate, irelevante - relevante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naspa moment... Pe mine m-a invitat Michael Seresin la el pe 21 decembrie 2012. Sa-i gust vinul... Cum sa-i spun acum ca am intalnire cu moartea? Ce motiv serios e si asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce doresti? un raspuns pozitiv sau negativ?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul este o mare tampenie. Calendarele sunt niste simple conventii. In primul rand ca mayasii aveau un calendar cu totul si cu totul diferit fata de cel al civilizatiei "albe" de astazi. In al doilea rand retine faptul ca insasi civilizatia "noastra" si-a schimbat de mai multe ori calendarul, taman din cauza acestor repetate modificari fiind in general o mare disputa la ora actuala intre astronomi/matematicieni cu privire la anul "real" in care ne aflam. Pe scurt, noi nici in calendarul nostru nu stim cu exactitate anul "corect" in care ar trebui sa ne aflam, asa ca sa nu mai vorbim de mayasi. In alta ordine de idei, limba maya nu o cunoaste nimeni cu exactitate, bastinasii de acum vorbind dialecte care de fel nu prea mai au de-a face cu limba "originala" pe care o vorbeau mayasii odinioara. Din aceasta cauza NIMENI nu a descifrat realmente inscriptiile mayase- ci doar exista cercetatori care AU EMIS IPOTEZE si au oferit variante de traduceri. Variante contestate de altii si care niciodata nu s-au potrivit intre ele. Pe scurt, nu stim ce au scris ei de fapt- cei care au iesit in public pretinzand ca au facut traduceri, cel mai adesea nu au venit de fapt decat cu ipoteze si cu scenarii "senzationaliste" si comerciale, menite a atrage atentia publicului si cu aceasta ocazie banutii din buzunarul publicului indeajuns de credul.
In ce priveste teoria cu 2012, cherie- in decembrie fiecare an, se face alinierea mult-trambitata cu centrul Galaxiei. Deci este un eveniment astronomic care se petrece IN FIECARE AN.
Mai mult decat atat, geometria este ea-insasi un domeniu stiintific care contine o serie intreaga de conventii- conventii matematice si geometrice. Pur conventional putem trasa linii intre centrul Pamantului si orice corp ceresc din acest Univers, dar asta nu inseamna absolut nimic. NI-MIC.
Aliniind Terra, Soarele si centrul Galaxiei, nu obtinem altceva decat in mod CONVENTIONAL o simpla figura geometrica- o banala linie dreapta. Centrul Galaxiei, conventional se poate "alinia" cu orice altceva din acest Univers- daca ne apucam sa tragem (conventional) linii drepte incolo si incoace.
Cat despre chestiile cu inversarea polilor, modificarea ADN- ului (uliu, maiculita!), intrarea in "centura fotonica" (!?!) si alte aberatii din acestea,- fii linistita, polii magnetici se pot modifica dar asta nu are nicio legatura cu calendarele (simple conventii ale oamenilor legate de masurarea timpului) si nici cu mayasii; modofocarea ADN- ului nu se poate face decat prin interventii in cadrul laboratorului medical urmate de inocularea/implantul celulelor modificate iar centura fotonica nu exista. E adevarat faptul ca orice corp ceresc de dimensiuni indeajuns de mari si care poseda un camp magnetic destul de puternic, formeaza in jurul sau la mare distanta o "centura de radiatii"- Terra are centurile Van Allen in care sunt concentrate radiatiile galactice si mai ales cele solare, Soarele are si ele centura sa de radiatii (mult in exteriorul Sistemului Solar) formata din radiatiile provenite din mediul interstelar si galactic, Galaxia are propria sa centura de radiatii formata din radiatiile ce provin din mediul intergalactic. Dar toate aceste centuri de radiatii sunt MULT IN AFARA COPRULUI CERESC in jurul caruia se formeaza.

Ah, si inca ceva- nu s-a dovedit "stiintific" absolut nimic in legatura cu calendarul maya. Exista o ciclicitate naturala de cca. 32000 de ani legata de miscarea de precesie a Terrei pe orbita sa. Dar nu are nicio legatura cu mayasii, a caror civilizatie abia daca s-a intins pe vreo mie de ani. Nu existau mayasii acum 32000 de ani. Mai mult, modificarile datorate miscarii de precesie nu se produc BRUSC intr-un anumit an si o anumita zi sau ora, ci se produc treptat in cateva mii de ani. Miscarea de precesie conduce la modificarea inclinarii orbitale a Pamantului, mai precis a directiei de inclinare a axei terestre, insa repet, modificarea aceasta este extrem de lenta, nu se face brusc la o anumita data.
Se pune intrebarea DE CE se discuta atat despre maya si calendarul lor? Simplu : pentru ca acele inscriptii de fapt nu le-a inteles (decriptat) nimeni pana la ora actuala. Asa ca, SE POATE INVENTA ORICE pe seama lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu