| WR104 a întrebat:

Crezi ca Dumnezeu are o legatura in vr-un fel cu cutremurul din Japonia de 8, 9 grade?

Răspuns Câştigător
| Robert a răspuns:

Nu.Ne arata natura ca nu ne putem pune cu ea.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da.Toate lucrurile vin de la Dumnezeu.In Ieremia scrie:,,Tu singur te pedepsesti cu rautatea ta si tu singur te lovesti cu necredinciosia ta si vei sti si vei vedea ce rau si amar este sa parasesti pe Domnul,Dumnezeu tau, si sa n-ai nici o frica de Mine, zice Domnul Dumnezeul ostirilor.,, Ieremia 2:13,, Caci poporul a savarsit un indoit pacat:M-au parasit pe Mine izvorul apelor vii...,,

| EmaS a răspuns:

Da.Tot ce se intampla vine de la Dumnezeu.Pentru ca oamenii L-au parasit pe Dumnezeu si se zbat in pacate si faradelegi de aceea vine pedeapsa lui Dumnezeu peste noi.Ieremia2.19,,Tu singur te pedepsesti cu rautatea ta si tu singur te lovesti cu necredinciosia ta,si vei sti si vei vedea ce rau si amar este sa parasesti pe Domnul,Dumnezeul tau, si sa n-ai nici o frica de Mine, zice Domnul Dumnezeul ostirilor.,,

| Alphawolf a răspuns:

Legatura ce o face Dumnezeu este intre materia din capul unora si realitate.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

O fi stranutat si el, nah. Cu epidemia asta de gripa...

| Kosuchin a răspuns:

DA. Ii tine in viata numai pe crestini, iar pe budisti & sintoisti ii ucide laughing.
[adica, cineva trebuie sa fie "mentally challenged" sa creada asa ceva tongue]

| MadnessCaffe a răspuns:

Deci Dumnezeu nu are legatura cu niciun Tsunami, cutremur sau altceva... odata ce pui intrebarea asta mai mult de 10 ani (ca gandire) nu ai.Cutremurele sunt ceva NATURAL cauzate de placile tectonice ale Pamantului (documenteaza-te nu stau sa explic).

Acei oameni care au murit in cutremur, tsunami de ce au murit? Sa se verifice, erau toti credinciosi? Daca unul din ei era credincios inseamna ca Dumnezeu nu exista si sunt sigur ca cel putin 1 din acei oameni care au murit era credincios. Dumnezeu l-ar fi salvat pe cel credincios si i-ar fi omorat pe cei necredinciosi.

Voi nu observati ca sunteti legati la ochi de o bandana pe care scrie religie? Din fericire unii isi dau seama si o dau jos cunoscand cel mai crud si mai pur adevar, REALITATEA.Majoritatea va rugati la Dumnezeu numai la necaz si tot se intampla necazul, unde mai e Dumnezeu atunci? De ce oamenii saraci se roaga in fiecare zi pentru o viata mai buna si tot in saracie raman? Daca Dumnezeu ar fi existat nu ar fi lasat lucrurile asa, dar nu exista.

| Dmesss a răspuns:

Daca exista un Dumnezeu iubitor de oameni, inseamna ca nici El nu ii suporta! laughing

| Dmesss a răspuns:

Mr. bean, daca nu ar muri oameni, viermii s-ar hranii (si oricum se hranesc) cu alta materie organica, deci raspunsul tau este stupid intr-o oarecare masura.

| Dmesss a răspuns:

Se hranesc cu alte resturi organice, nu e nevoie neaparat de oameni sa moara ca sa aiba viermii ce sa manance.

| WR104 explică:

MadnessCaffe, te asigur ca nu am 10 ani.Intrebarea este pusa pentru a vedea mentalitatea.Nu te-ai prins, desigur.O zi buna.

| Kaℓi a răspuns:

Probabil a clipit in momentul ala...

| emchristina a răspuns:

Dumnezeu are legatura cu absolut tot ce se intampla.

| Anita20Peace a răspuns:

Da

| PCDemon a răspuns:

Cutremurele se intampla. Nu neaparat.

| edytzu4 a răspuns:

DA.Dumnezeu ne transmite prin acest fel ca trebuie sa ne schimbam si sa renuntam la ra sufleteasca macar de post cand fiul sau s-a jertfit pentru noi. astept funda daca te'am ajutat

| dumnezeu_7669 a răspuns:

Nu, eram la munca. Si nu obisniuesc sa fac rau.

| mgxxtreme13 a răspuns:

Da,,,,... tot ce e scris in Bilbie (vrem nu vrem) trebuie sa sa implineascahappy

| NoName27 a răspuns:

DA! Este un semn al Apocalipsei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce wr104. Dumnezeu ne iubeste,dar trebuie sa traiasca si viermii nu? daca nu ar muri nimeni ei cu ce s-ar hrani? si sunt si ei creati tot de Dumnezeu nu? sau pestii aia din ape, cracadilii, sau alegatorii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care da ma cu stupid in raspunsurile astea? pai daca si astea sunt stupide atunci,eu nu mai raspund deloc.ce am spus ceva prostesc ca trebuie sa se hraneasca si viermii? mai stupidule care ai votat, ai vrea sa nu mai putrezesti, si sa ramai asa o vesnicie? ignorantule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine mai dmess pe jumatate, dar cealalta jumatate dintre viermi ce vrei sa faca? ei toti trebuie sa se hraneasca?

| stelutza2196 a răspuns:

Dumnezeu are legatura ca tot ceea ce se intampla pe acest Pamant. Dar de ce pedepseste oamenii nevinovati, si nu pe cei vinovati? Asta as vrea sa stiu si euhappy

| silviu010 a răspuns:

Cutremur sau seism sunt termenii folosiţi pentru mişcările pământului, ce constau în vibraţii originate în zonele interne ale Terrei, propagate în formă de unde prin roci. Aceste vibraţii rezultă din mişcările plăcilor tectonice, fiind des cauzate de o activitate vulcanică.