| Vizitiul a întrebat:

Cum ai descrie o persoana cu suflet bun?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O persoana cu un suflet nobil,de aur, cu virtuti care o directioneaza spre fapte bune, care simte cu aproapele, careia ii pasa de cei din jur.

| FucktheSystem a răspuns:

O persoană care nu stă în tufe cu o sticlă în mână așteptând să pocnească primul om care trece.

| DorelSudoru a răspuns:

Prosta! Prefer sa fiu realist decat sa ma pird in vorbe fara sens

| Dumnezău a răspuns:

Am inceput de ceva timp sa cred ca nu prea mai exista o astfel de persoana.E doar o parere personala,dar mi se pare ca in perioada noastra, oamenii s-au racit teribil fata de acum, sa zicem 100-150 de ani.Atunci inca mai existau onoare si respect fata de cel de langa tine,inca mai exista gloria adevarata.

Dar,revenind la intrebare,o persoana cu sufletul bun,ar trebui,dupa mine,sa aiba urmatoarele calitati:

-sa fie mereu langa tine,sa nu fie doar o umplutura care sa te ajute doar cand sa simta mirosul de ''sange'',mai pe scurt sa nu fie un profitor
-sa nu fie o hiena,cu nimeni; adica sa nu se comporte ca o hiena,sa nu ma atace moral/psihic daca as trece printr-o perioada grea
-sa fie genul acela de persoana care sa incerce sa ajute un om daca acesta sufera fizic,nu sa se uite si sa-si dea cu parerea cum fac majoritatea
-sa fie genul acela de persoana care ajuta neconditionat pe oricine,chiar daca acel cineva nu i-a ajutat inainte
-persoana aceea care lasa de la sine (orice) nu atunci cand este nevoie, ci atunci cand simte de cuviinta
-sa nu judece pripit pe nimeni, sa fie foarte impartial si corect in aprecierea persoanelor din jurul lui.

Cam atat momentan.Cer prea mult?

| Chris a răspuns:

Toleranta, dar ferma, cu coloana vertebrala.

| Kaℓi a răspuns:

O persoana care este capabila sa faca binele asa cum majoritatea incearca sa faca raul. Adica anonim. Din pur altruism. Din pacate, aproape in orice fapta buna se ascunde si o mica doza de egoism...

| urmuz a răspuns:

Un om cu sufletul bun purifică spaţiul prin care trece, este ca o ploaie de primăvară sau una pe timp de secetă, înseninează viaţa semenilor fără să ştie, luminează şi despovărează chiar şi fără să facă nimic.
În jurul unui om cu suflet bun timpul curge altfel, ziua e mai luminoasă şi misterul nopţii mai profund, spaţiul capătă dimensiuni neobişnuite, dătătoare de libertate şi poftă de viaţă. În jurul unui om cu suflet bun se respiră mai uşor, se gândeşte mai profund, se iubeşte mai intens. În preajma unui astfel de om, oricine, oricât ar fi de rău, cu siguranţă poate deveni mai bun.

| PotatoMustDie a răspuns:

Daca o persoana se pune macar o clipa in locul celui de langa el si i-ar simti suferinta, atunci inca exista speranta de a mai fi ceva bun in el!

| Ađııa a răspuns:

O persoana cu suflet bun nu se poate descrie in cuvinte. Ohappywinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cupa D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoana cu suflet bun este o persoana care doreste binele tuturor, care nu are nimic cu nimeni si stie sa isi vada de viata ei.

| RaMoNa_3228 a răspuns:

O persoana cu sufletul bun nu poti sa o descrii ci sa o simti

| MichaelJosephJackson a răspuns:

Michael Jackson. ( Fanii stiu de ce. )

| Doareu_1554 a răspuns:

Sufletistalaughing))

| Mihaitzuk a răspuns:

Daca ma apuc sa skriu nu mai termin!hee hee pai de exemplu: u esti intr-un antrenament de supravietuire, colegul tau ultimul mar ramas din toate proviziile lui, si stiind ca iti este foame iti da si tie jumate! astah eh un exemplu 1 la 1.000.000.000

| EXP a răspuns:

Una careia nu-i place Twilight!