| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar fi aceasta lume fara preoti?

Dar fara biserici?

Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Utopic ar fi perfect. Să creadă toți în ce vor, fără instituționalizări care sug bani și vieți prin dispute. Realist vorbind nu ar fi bine. Majoritatea e prea proastă și încuiată să funcționeze fără lăcașe de cult și corporații care sug bani. Ar fi haos. Mulți și-ar pierde credința pe care de fapt nici nu au avut-o. Ei cred în instituție, nu sunt credincioși. Ar asocia dispariția lăcașului cu dispariția credinței care oricum e inexistentă și ar ieși un dezastru. Nu poți lua speranța oamenilor. Chiar dacă sunt proști de dau în cratere în marea lor majoritate.

42 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Oricum inventau alta iluzie.

| Vizitiul a răspuns:

Ar fi mai putin nostima.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

O lume fără preoți și fără biserici.

| Flav a răspuns:

Adica sa mi-o faci pe Ema emo? Ce fel suna...

| wales a răspuns:

Depinde la ce fel de preoți și biserici te referi? Dacă te referi la preoții și bisericile lor, care practică și învață pe oameni obiceiurile păgâne, probabil ceva mai bine.

| ramona30 a răspuns:

Am fi fost mult mai avansati daca nu ar fi existat reminescenta asta din epoca de piatra numita religie. Realitatea este ca aproape 2000 de ani am fost trasi inapoi de catre ineptiile si prejudecatile religiei. In continuarea religia este o frana in dezvoltarea societatilor de azi. Ganditi-va ca nu intamplator, Romania este cea mai credincioasa tara din Uniunea Europeana si totodata cea mai saraca.

| Angel0 a răspuns:

Biserica a avut si partile ei bune. Doar un incult poate afirma contrariul.

| FucktheSystem a răspuns:

Oamenii ar avea mai mulți bani în buzunare, în rest n-ar fi mare diferență.

| MMihai a răspuns:

Cum ar fi aceasta lume fara preoti? = în timp ar fi unii să se proclame preoți!
Dar fara biserici?= tot s-ar găsii niște cretini, să facă niște biserici!

| Dumnezău a răspuns:

@Woodenpints: Da' parca voiai sa te faci popa.Care-i baiul de ai renuntat la marea ta speranta?hee hee

| Dumnezău a răspuns:

@LastChance: Roaga-te, fiica mea.Si nadajduieste. Poti sa te faci si calugarita, oricui ii sta bine in negru. smug

| bamse a răspuns:

De 2000 de ani stiinta s-a dezvoltat si in biserici, manastiri. Acolo erau scolile in timpurile mai vechi si bineinteles la curtile imparatesti. Puteti sa cautati si sa va documentati.

La noi dascalul invata copiii mici pana mai ieri alaltaieri.

Biserica a incurajat intotdeauna progresul. Prin biserica inteleg totalitatea celor care cred in Biserica si invataturile Bisericii de la Iisus, Apostoli, Sf Parinti etc.

Iisus insusi a fost foarte democrat, dar in adevaratul inteles al cuvantului. El zicea tot timpul " Cine vrea" sa vina dupa mine. Nu folosea cuvantul trebuie decat cand era intrebat " Ce trebuie sa fac? ". Oricare dintre voi are parinti si daca va veti aduce aminte cu sinceritate de copilarie si cititi apoi Evanghelia care este viata lui Iisus, o sa vedeti ca Iisus a fost mult mai democrat decat parintii vostri.

biserica initial era casa de adunare. Exact ca un club sa zicem. Un club al celor care gandeau si traiau la fel si care simteau nevoia sa se adune. Ei erau adeseori arsi, batuti de oameni prea putin evoluati. Si cum nici un rau nu se poate face nejustificat, ei justificau omorurile, acuzand crestinii exact de lucrurile de care ei insisi se faceau vinovati.

Incapand cu sec XVIII - XIX, a aparut un curent care afirma ca Biserica se opune progresului. Acest curent ia insa in calcul mai mult biserica catolica rece si aspra, sau sectele. Nimeni nu ia in calcul ortodoxia in raportarea la biserica, desi Biserica Ortodoxa este biserica care pastreaza crestinismul neschimbat, asa cum l-a lasat Iisus.

Noi am ramas inapoiati tehnologic ca ne ardeam casele ca sa nu ne ia turcii sclavi, in timp ce in occident construiau castele, la adapostul a multor mii de km ce ii desparteau de otomani. Si asta tocmai pentru ca noi rezistam.

Progresul tehnic se realizeaza in liniste, nu in razboi constant.

Deasemenea, nu inteleg de ce lumea pune atata pret pe tehnologie, cand de fapt lumea nu pare a fi fericita. iar omul fericit este intotdeauna pasnic. Mie lumea nu imi da impresia ca ar fi pasnica. Si ma uit exact la cei dezvoltati tehnologic: Anglia, Franta, SUA, Germania...etc. Si nu ma uit numai acum. De aceea avem nevoie de istorie. Caci " lupul schimba parul, dar naravul ba!"

Preotii au fost consilierii psihologici, atunci cand psihologia nici nu exista ca materie.

Oare atitudinea asta a lumii de dispret fata de biserica, nu seamana cu atitutinea copilului care crescand si el un pic, incepe sa-si dispretuiasca parintii si sa se creada mai bun ca ei, uitand de toate binefacerile de pana atunci?

Nu stiti zicala ca "rromul cand a ajuns imparat, primul pe taica-su la spanzurat?"

Tradarea si ipocrizia insa, sunt la mare pret in lume se pare.

Tradarea celor care cum au o mica problema se dezic de o cauza, si ipocrizia celor care desi zic ca fac parte din cauza, vorbesc cauza de rau!

Toti cei care vorbiti de rau biserica, intrebati-va sincer:

De ce v-ati botezat copiii?
De ce faceti cununia religioasa?
De ce mergeti de Paste sa luati lumina?
Cei care le-ati facut...

Nu acuz pe nimeni direct, caci nu va cunosc personal.
Acuz pe cei care se simt cu musca de caciula de cele ce am zis aici.

| bluebios a răspuns:

@MajorAsshole Sunt de foarte de acord totusi eu nu as zice ca chiar 2000 de ani. Eu zic ca 1000 asta pentru ca in ultimii 1000 de ani omenii s-au concentrat totusi asupra stiintei.

| Bogdanux a răspuns:

La fel.De ce? Nu prea fac parte din viata mea cotidiana.

Răspuns utilizator avertizat
| MajorAsshole a răspuns:

Fara preoti si biserici am fi acum unde vom fi peste vreo 2000 si ceva de ani. Gandeste-te ca mai mult de 2000 de ani MAJORITATEA oamenilor au fost si inca mai sunt prosti. Daca timp de 2000 de ani nu exista preocuparea asta -religia- pentru majoritatea oamenilor, ei s-ar fi concentrat, cred, mai mult pe evolutie, pe stiinta, etc. Si acum nu am fi vorbit aici, te-ai fi gandit doar la intrebarea ta si eu ti-as fi transmis telepatic raspunsul, instantaneu.

| MajorAsshole a răspuns:

@bamse In primul rand, iti spun, nu e nimic personal in ceea ce iti scriu, e doar reactia mea la ceva ce citesc pe net, ok?

Nu ma refeream la faptul ca Popa Ion din satul X ii invata pe Georgica si pe fiul lui Gheorghe din capul satului cum sa scrie si sa citeasca. daca asta inseamna la tine stiinta, I'm sorry; Ma refer la mari (sau chiar mai mici) descoperiri care au "impins" omenirea tot cate putin inainte;

Nu sunt de acord ca marile progrese tehnologice se fac pe timp de pace - uneori in perioada razboiului, oamenii inventeaza tot felul de lucruri, mai mult din NEVOIE;

Cum poti sa spui ca biserica incurajeaza progresul, in momentul in care CEL PUTIN 90% din cei care merg constant la biserica sunt limitati in gandire si, sincer, prosti rau?

Faceai o analogie intre "ura" fata de biserica cu "ura" copilului fata de parintii sai, atunci cand creste mare - nu pot decat sa vorbesc in numele meu - parintii mei au incercat de multe ori sa ma duca la biserica, atunci cand eram mai mic; si na, evident ca mergeam, ca, deh, ce stiam eu atunci? Cu timpul, insa, mi-am dat seama de fapt ce este biserica si religia in general (o forma de manipulare a maselor) si am incetat sa mai merg - asta nu inseamna (repet, in cazul meu) ca m-am intors si impotriva parintilor - chiar deloc, imi respect parintii foarte mult si ca sa isi dobandeasca respectul asta nu m-au batut cu cureaua si fortat sa-i respect, asa cum fac majoritatea celor care merg la biserica si au copii! De ce mi-as boteza copilul si as face cununie in biserica? Asta e simplu - nu vreau sa creada toti din jurul meu ca sunt satanist (din pacate asta e ideea oamenilor, in general, daca spui ca nu crezi in dumnezeu; ei nu inteleg ca nu cred nici in Dumnezeu, NICI IN SATANA!). Ce sa fac, sa ma izolez de societate? Nu am cum; o sa mai suport la viata mea cateva ore de stat in biserica si, asta e...

| Eღilia62 a răspuns:

Datorita faptului ca au existat tot felul de "preoti",Iisus a fost rastignit pentru ca ei nu credeau ca el e Mesia, trebuia sa fi fost mult mai bogat, sa vina cu fast etc.Plus ca din cauza lor oamenii nu au putut progresa, oamenii de stiinta au fost persecutati de popi prosti care ii acuzau de vrajitorie, puteam sa fim mai inteligenti dar am ramas in urma si in prezent "Invatatii" astia inca ii mai dau cu parerea.Sa stea in banca lor.
Cu Bisericile n-am nimic,ele sunt locul de intalnire cu Dumnezeu,trebuie sa exista, dar ar putea sa existe si fara un preot, ca si oamenii singuri stiu sa zica niste rugaciuni.

| ShowTim3 a răspuns:

Mai bine fara preoti parerea mea, nu am nevoie de ei, tot oameni sunt ca si mine, nu sunt mai presus. hmmm fara biserici ar fi naspa, ele conteaza.

| tsevaoth a răspuns:

Pai la inceputurile crestinismului dupa moartea lui Cristos nici nu au fost vreodata clasa de clerici sau laici,asta s-a intamplat la ceva timp dupa moartea ultimului apostol, toti trebuiau sa fie frati dupa porunca lui Cristos " dar voi sa nu va numiti Rabi fiindca unul singur este invatatorul vostru, in timp ce voi toti sunteti frati.Mai mult decat atat, sa nu numiti tata (parinte) al vostru pe nimeni pe pamant caci unul singur este Tatal vostru, Cel ceresc.Si sa nu va numiti conducatori,caci unul singur este Conducatorul vostru Cristosul''. Fara preoti si asa zisa Biserica statul ar pierde controlul maselor care mereu au fost indobitocite de preoti sprijinind ba vreun razboi ba vreun partid sau persoana politica, si e trist ca se mai intimpla si azi acelasi lucru, pe ascuns sau mai pe fata dar se intampla.Totusi ideea de o fiinta Superioara care a creat toate lucrurile nu va putea fi stearsa din genomul uman indiferent cat de inapoiati sau de avansati vom fi.

| tsevaoth a răspuns:

Bamse niciodata sa nu mai spui ca ortodoxia pastreza crestinismul neschimbat asa cum a fost lasat de Cristos, ortodoxia e sora mai mica a catolicismului din care de fapt e desprinsa.Isus l-a explicat pe Dumnezeu in mod clar, otodoxia il imbraca in misticism religios, oricum se vede ca nu ai studiat asa ceva!

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Cum ar fi lumea fara oameni prosti? Dar fara alti oameni si mai prosti care sa le dea atentie? Tu ce parere ai?
Bye!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Eclipse...geniala si putin plictisitoare doarece fara ei nu ar mai fi divergente

| Ecou a răspuns:

Nu stiu, nu pot sa imi imaginez thinking

| Assasseya a răspuns:

Din punctul meu de vedere, strict, religia este o alta forma de manipulare. Preot poate sa se faca si Gigel daca urmeaza o facultate de teologie si urmeaza cativa pasi simpli.
Nu cred ca ai nevoie de un preot pentru a'ti fi iertate eventualele pacate sau nu pot sa imi imaginez cum pot eu sa dobandesc iertarea si starea sufleteasca de impacare daca ma duc la nenea preotu' ii dau 10 lei si ii spun ca aseara am avut ganduri necurate cu ''x''. Deci, religia a ajuns sa fie cea mai bine vanduta afacere.

| LastChance a răspuns:

Fără biserici : Oamenii nu ar mai trebui să plătească sume de bani degeaba. Dacă omul e credincios se poate ruga şi de acasă, consider Biserica un rahat, doar o chestie inventata prin care s-au gândit unii că ar putea face bani (şi i-au prostit pe mulţi )
Fără preoţi: Mai puţini supraponderali.

| LastChance a răspuns:

@Dumnezău, ce mă fac?

| 985436982 a răspuns:

O lume mai buna? Lmao, nu stiu. Chiar nu ma deranjeaza, pentru ca nu imi pasa. Asta e parerea mea.