| Ooooooooooooooo901234 a întrebat:

Cum îmi dau seama dacă un acid este tare sau slab?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cei mai tari acizi sunt: HCl, H2SO4,HNO3,HClO4.Pe aceştia trebuie doar să-i memorezi. Cum să deosebeşti acizii tari de cei slabi? Acizii tari disociază într-o singură treaptă, formînd cationi de hidrogen şi anioni de radicali acizi, iar cei slabi-prin cel puţin 2 trepte,depinde deja de valenţa restului acid.
Toate bazele tari în stare solidă conţin ioni ai metalelor alcaline şi alcalino-pămîntoase şi ioni de OH. Din acest motiv, disocierea lor se reduce la desprinderea ionilor din reţeaua cristalină sub acţiunea moleculelor de apă. Ele disociază complet şi spontan. Exemple: LiOH, NaOH, KOH, RbOH, CsOH, FrOH, Ra(OH)2, Ba(OH)2, Sr(OH)2, Ca(OH)2. În bazele insolubile, legătura metal-OH nu este pur ionică, ci, în mare parte, covalentă. De aceea, bazele insolubile sunt electroliţi slabi şi disociază treptat. Toate bazele insolubile sunt baze slabe. NH4OH,deşi nu corespunde descrierii de mai sus, e un electrolit slab. Exemple: Zn(OH)2, Fe(OH)2.

| darrio2007 a răspuns (pentru Simpatic):

Copy-paste din 10 iunie 2013.

| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

Corect!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci analiza de laborator.

| Bondarel99 a răspuns:

Cauti pe net.

| Nilsson a răspuns:

Pui degetul in el, daca ramane doar osul inseamna ca e tare, daca doar irita un pic pielea e slab happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna tare sau slab?

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Slab: acid ureic (urina) acid citric (lamai, portocale) poti sa te speli pe maini, poti sa inghiti, etc.
tare: acid clorhidric, acid sulfuric, etc (capabile sa dizolve metale) dupa orice atingere capeti arsura chimica

scala care masoara aciditatea unei substante este PH:
https://en.wikipedia.org/wiki/PH
in romana:
https://ro.wikipedia.org/wiki/PH