| Catterina a întrebat:

Cum sa demonstrez ca poezia,, cartile,, de eminescu este o arta poetica.

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Stiind ca "ars poetica"-arta poetica este o creatie in care poetul isi exprima in mod direct propriile convingeri despre cele mai importante aspecte ale poeziei,vorbeste despre sursele de inspiratie si despre modalitatile proprii de exprimare a sentimentelor,poezia "Cartile" este o astfel de arta poetica intrucat Eminescu isi exprima admiratia pentru creatia lui Shakespeare adoptand stilul lapidar si expresiv al acestuia,recunoaste ca aitudinea de viata i-a fost influentata de un filosof "al mortii"cum spune el, si aici il recunoastem pe Schopenhauer, dar stie ca mai important invatator decat toti e iubirea.

| Sabin91 a răspuns:

Tot ce a facut Eminescu e o arta poeticawinkingdemonstrat!

| aryana1991 a răspuns:

Cauta poezia si comentariile pe google si extrage de acolo