| inna07 a întrebat:

Ce este arta poetica?

6 răspunsuri:
| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Arta poetica este un text cu caracter progamatic prin care autorul isi exprima conceptia despre secolul artei, si al poetului in societate.

| Loora a răspuns:

Artă aplicată / artă decorativă

| Loora a răspuns:

Este un concept cu normativ caracter, specific esteticii ce desemnează un ansamblu de norme sau reguli privind „nașterea" sau „facerea" poeziei, ori, în general, tehnica literaturii – cu abordări dinspre genuri sau specii literare, dinspre prozodie, figuri de stil, compoziție, stilistică –, în funcție de doctrinele și dogmele curentelor înregistrate în plan diacronic: clasicismul, romantismul, realismul, parnasianismul, simbolismul, expresionismul, suprarealismul, dadaismul, paradoxismul etc

| Sanziana88 a răspuns:

Https://explicativ.ro/definitie-arta-poetica/ aici am gasit cel mai ok raspuns. Sper sa iti fie de folos.

| mira26 a răspuns:

Arta poetica este o opera, prin intermediul careia autorul isi exprima conceptia despre arta(poezie/creatie in general) si despre rolul poetului.Un exemplu de arta poetica este poezia Flori de mucigai de Tudor Arghezi.Succes in continuare!