| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca desi oamenii de la sat se presupune ca traiesc intr-un mediu mai sanatos, aer mai curat, poluare mai mica, radiatii mai putine si alimente mai proaspete si sanatoase fara chimicale cand vine vorba de o comparatie a acestora cu cei de la oras, oamenii de la sat sunt mult mai amarati, chinuiti, deprimati, bolnavi cu o constitutie atletica mai slaba decat a celor de la oras ori prea grasi ori prea slabi? Pentru mine acest lucru pare un paradox.
Care e factorul cheie care-i face pe cei de la oras sa o duca mai bine decat cei de la sat si sa creasca mai sanatosi si mai fericiti?

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu e chiar în totalitate adevărat ce spui tu. Ai o vagă idee dar ai mai băgat şi de la tine (sau ai citit în surse eronate, sau ai văzut doar 1-2 sate).
Eu merg zilnic pe teren în satele din judeţul Cluj că ăsta mi-e job-ul. Chiar ieri am văzut o băbuţă (avea lejer 65 de ani) escaladând un gard mai repede decât aş fi putut-o eu face.
E adevărat şi ce spune yellowalien, mai ales în satele din judeţul Vaslui (un alt judeţ pe care-l cunosc foarte bine).
Totuşi, la oraş nu prea întâlnesc persoane de 85 de ani, la ţară însă, dacă dai o tură prin cimitir, ai să vezi că aproape toţi de-acolo au murit după 75 de ani. Chiar ieri am stat de vorbă cu o doamnă de 92 de ani care mergea aproape la fel de repede ca mine şi era perfect lucidă.

E adevărat, calitatea vieţii la oraş, în ciuda chimicalelor, e mai bună faţă de cea de la ţară.
Însă, în ceea ce priveşte condiţia fizică, dă-mi voie să fiu în profund dezacord. Dintr-un sat cu 2-3 mii de locuitori, eu văd maxim două persoane supraponderale. Nu acelaşi lucru îl pot spune însă şi despre oraşe.

Numai bine.

| EmaS a răspuns:

Oamenii de la tara duc o viata mai grea comparativ cu cei de la oras.Ei muncesc mult, si nu au nici conditii adecvate.Cat despre sanatate, sunt oameni bolnavi si la tara, si la oras.Doar ca cei de la oras au mai multe sanse de a-si cauta de sanatate.Conditiile net superioare fac diferenta.

| DianaScorpio a răspuns:

Exact cum a spus si Ema, faptul ca muncesc mult si nu au conditii adecvate sunt cauzele lucrurilor pe care tu le-ai spus.
Plus ca ia in considerare faptul ca la tara se bea mult si se mananca si foarte gras, tinand cont ca multi oameni taie porci.
Un alt factor pe care il cred ca influenteaza ceea ce tu spui, este faptul ca nu fac sport. Una este sa dai cu sapa in gradina, sa stai in picioare etc si sa muncesti, si total altceva este sa faci jumatate de ora de jogging, de mers pe role, de patinat, etc.

| ania a răspuns:

Nu cred ca oamenii de la oras in general sunt mai fericiti.Eu zic ca a fi in contact nemijlocit cu natura mai mult timp iti aduce un echilibru interior de neinlocuibil cu confortul de la orase.

| yellowalien a răspuns:

Oamenii de la tara beau mult, de asta o duc rau... Plus ca isi mai aplica si cate-o tura de scatoalce cand se afla in stare de ebrietate si ajung prin spitale cu toate celea sparte...
Pe langa asta, ei nu prea au parte de o educatie(scolara, sexuala, de sanatate etc) la fel de buna ca oamenii din orase. Nu se ingrijesc, iar paduchii se inmultesc indiferent de gradul de poluare. Hepatita si tuberculoza nu tin cont de starea mediului inconjurator. De BTS-uri nici nu mai spun! E de ajuns sa capete unu' ceva dubios ca probabil va avea tot satu'!
Cam asta e treaba la tara, din pacate...

| Cayus a răspuns:

Spun pe scurt.La oras fiind multi oameni nu e chiar asa de mareprocentajul din populatie care lucreaza foarte mult fiind o populatie mare e cam nesemnificativ dar la sat populatia mai mica si toti lucreaza pe buna pentru ca nu exista cineva care sa le dea moca. Daca te gandesti mai bine poti compensa acest paradox cu faptul ca cei de la sat traiesc mai mult decat cei de la oras din cauza alimentatie si a poluarii dar si a accidentelor reduse decat ele de la oras.Fa diferenta dintre un accident de masina in care iti rupi oase si organe in tine si explodeaza masina uneori si un accident de caruta...

| mistikk a răspuns:

Deci daca esti mai gras nu inseamna ca esti mai sanatos iar chestia cu oamenii traiesc mai bine la oras este vorba de oamenii cu bani pentru ca la tara omul isi cultiva una alta mai are de unde emanca ceva dar la oras daca nu ai un job esti muritor de foame si crede`ma stiu copii de la sate mult mai destepti decat cei din oras o vorba inteleapta spune "Vesnicia s-a nascut la sat "

| Beatrice_5910 a răspuns:

Cei de la tara se zbat pentru acele alimente mai proaspete si sanatoase si nu inteleg ca nu se sta aplecati in gradina ora 12 amiaza cand soarele arde mai tare in special la o anumita varsta si cei mai multi au probleme cu tensiunea. De asemenea cei de la tara nu sunt ca cei de la oras ( ma refer in special la batrani), la orice durere repede la doctor, ei stau pana nu se mai pot duce pe picioarele lor la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aici chiar ca te-ai dat de gol, te credeam mai istet dar ti-ai facut tribul de ris, trebuia sa citesti mai atent intrebarea de pe acel forum si sa o remixezi ca sa para gandita de tine

| mentalism a răspuns:

Cei de la oras stau lejer la birou, nu depun prea mult efort fizic, activitatile predominante sunt mancatul si uitatul la TV, asa ca sunt ca niste,, porcushori" la ingrasat!
Pe cand la tara, e alta treaba, noi mancam natural ( nu de la Fast-food- alimente ce ingrasa mult), nu toti sunt pricajiti( poate tu ai vazut un sat mai putin dezvoltat) si un plus cum mai sunt si alte comentarii, satenii traiesc mai mult si mor de batranete ( nu de cancer, boli pulmonare si altele de la oras).
Asa ca nu mai spune ceva fara sa stii concret despre ce vorbesti!

| scary_1703 a răspuns:

Nu este in totalitate adevarat, oamenii de la sat sunt saraci, insa au propria agricultura.cei de la oras sunt pasionati doar de bani, cluburi, mancare daunatoare etc.si constitutia atletica este chiar una mai buna, nu mai slaba datorita muncii pe care ei o duc(daca esti la oras si tragi la sala asta e altceva, nu toti practica acel exerciciu).