Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Daca faptele sunt mai importante decat cuvintele, de ce un stilou este mai puternic decat un pistol?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu si la obiect pentru ca un stilou poate transmite mult mai mult decit poate transmite un pistol

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Inter arma silent musae.In timpul razboaielor muzele tac, au dorit sa spuna latinii.In cazul intrebarii tale trebuie sa ne ferim de generalizari, desi, dupa Horatiu, poezia este mai tare decat bronzul sau arama(ca sa fiu mai aproape de text)"Exegi monumentum aere perenius"(Mi-am inaltat un monument mai tare ca arama.)

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@eu_o_mare_enigma ideile au schimbat lumea: au supus-o, au manipulat-o, au terfelit-o, au inaltat-o. Un simplu exemplu ar fi Biblia. Cate Kalajnikovuri iti trebuie sa razi Biblia si ideile semanate de aceasta? Sa moara toate?

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@enigma, eu am dat exemplul care mi-a venit la indemana. O idee poate supravietui unui glonte. Moare omul, nu moare ideea. Asta vroiam sa demonstrez. Discutia nu era despre religie, per se. Si cum se spune "Ideas are bulletproof".
Daca vrei alt exemplu care sa excluda religia, gandeste-te numai la optiunile politice ale oamenilor: socialisti, comunisti, liberali, conservatori.Ideile supravietuiesc indiferent de cate gloante se trag. Intrebarea mea este: de ce? Pentru ca noi spunem ca faptele sunt mai importante. Atunci cum de un cuvant poate schimba mai mult decat un glont?

| Ianna33 a răspuns:

Dar cine a zis ca faptele sunt mai importante decat cuvintele? Sunt situatii si situatii...

| CenturyChild a răspuns:

Nimic nu cred ca e mai important decat sa ramai in viata (sa nu te impuste cu pistolul), cred ca e mai important decat orice document pentru ca o viata ai nu mai multe... Altfel se pune problema in cazul in care... nu mai ai gloante...

| viking a răspuns:

Stiloul in mana unui geniu poate devenii o arma de distrugere in masa, adica sa privim putin in urma ce impact a avut Mein Kampf cartea scrisa de Hitler si cum el cu o simpla carte a transformat atatia oameni in ucigasi cu sange rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori ce scrii e mai puternic de cat un pistolwinking
Pentru unii vorbele dor ft tare
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca de la inceputul lumi cei "puternici" ii conduceau pe cei "slabi". Si cei puternici au inventat o noua forma de control asupra "multimi" astfel sa ajuns ca stiloul sa fie mai puternic ecat un pistol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu intotdeuna este asa, depinde de context, zbenguici. Daca tu ai fi o persoana importanta intr-un stat, iar prin semnatura ta ai vinde acel stat, atunci stiloul este mai puternic decat pistolul. Dar daca inainte sa apuci sa semnezi eu te omor cu un pistol, atunci pistolul clar ca detine suprematia.Si pentru a observa de ce un un stilou este mai puternic decat un pistol, nu trebuie decat sa schimbi cateva coordonate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@zbenguici, deja mergi pe un drum gresit cand faci referire la biblie.Pentru a ''omori''invataturile bibliei, trebuie sa extermini in primul rand prostia.Insa cum prostia este nemuriotoare...nici cu stiloul si nici cu pistolul nu vei reusi sa o aduci la tacere.Eu faceam referire la cazuri in care sunt implicati totusi oameni normali, care mai si gandesc. Daca ajungem la multime...ma fac EMO si ma sinucid.

| eewan a răspuns:

Deoarece legea este facuta sa fie respectata nu interpretata cum facem multi din noi cateodata.