| mentholinks a întrebat:

Daca limbajul nu se mosteneste genetic cum oare a fost posibila aparitia lui pe cale evolutiva? Eu nu reusesc sa imi imaginez.

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Limbajul nu a aparut pe cale evolutiva, el nu este o caracteristica inascuta, se invata.
Capacitatea de a articula sunete a aparut pe cale evolutiva.

Limbajul s-a transmis tot asa cum s-a transmis si teorema lui Pitagora. A fost reinvatat.

| AliGab a răspuns:

Limbajul reprezinta nevoia oamenilor de a comunica. Eu imi imaginez ca la inceput existau semnele intre oameni (limbajul nonverbal), dar pentru ca omul este capabil de a scoate o multitudine de sunete s-a ajuns si la o comunicare verbala. Un exemplu ar fi, aratarea unui obiect cu mana si scoaterea unui sunet/cuvant cand era vorba de acel obiect. Iar pentru ca omul a evoluat, s-a perfectionat si aceasta nevoie de comunicare, in timp indelungat bineinteles. Iar pentru ca sunt mai multe limbi, consider ca fiecare trib, cum era inainte, avea propriul limbaj, iar in momentul in care un trib era cucerit de alt trib, datorita noilor nevoi de comunicare au aparut noi forme ale cuvintelor. Ulterior, unele triburi au simtit nevoia de stabilitate si asa au aparut popoarele.
Mentionez ca este doar o parere proprie a cum inteleg eu aparitia diferitelor limbaje de comnicare verbale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mostenirea nu consta in limbajul propriu-zis ci in capacitatea de a folosi limbajul... Iar aparitia sa poate fi explicata exact cum pot fi explicate si restul trasaturilor evolutive. Ce e cu adevarat fascinant este ca astfel de procese putem observa si intre specii, nu numai in interiorul unei anumite specii. De exemplu, in urma convieturii indelungate alaturi de oameni, cainii au devenit singura specie de animale care nu numai ca pot citi starile unui om pe baza expresiilor faciale dar pot intelege si un limbaj al semnelor primar. Daca arati cu degetul catre ceva exista sanse mari ca un caine sa inteleaga gestul (un caine dresat va intelege fara probleme ca arati catre ceva dar si un caine fara dresaj poate intui acest lucru). E fascinant sa vezi cum functioneaza evolutia.

| dragos38 a răspuns:

Citeste si tu (Istoria iluastrata a omenirii)si o sa afli cum au reusit humanoizii sa articuleze cuvintele.