| LisaJulie a întrebat:

Dacă viața este mai buna acum ca in trecut de ce exista atât de multă depresie și suicid la nivel mondial? În evul mediu și în epoca moderna nu se prea auzea de așa ceva

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

De ce nu a scazut spectaculos incidenta sinuciderilor. Omul nu a devenit mai fericit, stiu de mult asta.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti se pare tie ca este mai buna, din anumite puncte de vedere. Nu spun ca era buna si inainte dar exista respect totusi, in relatiile dintre oameni.

| Simpatic a răspuns:

Depresia este cumva si ea o boala moderna, a venit la pachet cu "viata buna "
In trecut oamenii erau multumiti ca au un acoperis si niste animale pe care le sacrificau sa manance.
Astazi cand orice meltean vrea euro in buzunar, lumea numai este multumita de cat are si vor din ce in ce mai mult...
Nefiind niciodata multumit, psihic vei claca.

| minrest a răspuns:

Sa inteleg ca ai studiat sursele, pentru perioada medievala? Ca ai si pregatirea necesara pentru asta? Si nu ai observat cazurile de sinucidere prin sentinta judiciara, cand oamenii omorau pe cineva, ca sa fie executati? Sinuciderea era la ordine zilei in Evul Mediu, adesea oamenii se sinucideau ca sa scape de responsabilitati carora nu le faceau fata; doar insistenta bisericii ca sinuciderea e cel mai grav pacat, pentru care nu exista iertare, mai limita numarul sinuciderilor. Zi mai bine ca nu numai sursele nu le-ai citit, nu numai literatura istorica de specialitate, dar nici macar textele medievale editate pentru marele public nu ti-au trezit curiozitatea, si ai venit aici sa tragi concluzii din... nimic. Inainte de a intreba ''de ce'', intreaba ''daca''.

| sabin89 a răspuns (pentru minrest):

Poate că depresii și suicide au fost și în Evul Mediu ca și acum. Totuși, dacă acum viața e mai bună, se pune întrebarea de ce nu a scăzut numărul acestora (?). Cred că ai judecat-o cam aspru pe cea care a întrebat, pentru că întrebarea aduce totuși ceva interesant în discuție.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

De ce nu a scazut spectaculos incidenta sinuciderilor. Omul nu a devenit mai fericit, stiu de mult asta.

| minrest a răspuns:

Depresia si sinuciderea au scazut serios in epoca contemporana, DAR am sa iti raspund ca si cum ai fi intrebat de ce nu au scazut cu un ordin de marime, de ce nu au devenit o raritate. Pentru ca ce a crescut este comfortul. Dar comfortul a atins un grad suficient din Upper Paleolithic; de atunci oamenii au unelte adecvate pentru toate necesitatile, haine pentru orice vreme, mancare din abundenta - desi, mai tarziu, in multe epoci si civilizatii nu au mai avut o alimentatie adecvata. Ce vine cu mai mult comfort decat cel de care se bucura omul din Upper Paleolithic, vanator nomad care folosea microlite, nu aduce mai multa fericire.

| Emma30555 a răspuns:

Înainte aveam instincte mai accentuate, a crescut nivelul de trai s au mai diminuat și instinctele. Unul dintre ele era supraviețuirea. Acum se pune accent pe confort, pe dezvoltare, oamenii cedează mai repede psihic. Pe timpuri oamenii nu făceau decât sa supravietuiasca, sa aibă cât mai mulți copii din care nu toți reușeau sa treacă de primii doi ani, nu era timp de gânduri filozofice, de aspirații înalte.

| haileewatson a răspuns:

Ba da, intodeauna a existat doar ca nu se vorbea asa liber despre aceste probleme.

| CleanHeart a răspuns:

Viata e mai buna acum pentru ca noi avem lucruri ce nici regii nu le aveau aici material vorbind dar fericirea, implinirea, pacea interioara vine din lucruri simple cun ar fi sa te simti iubit si apreciat, sa faci cate o fapta buna, sa simti ca ai un rost pe pamantul asta dar iubirea te face cel mai fericit, sa ai un om apropiat cu care sa te incurajezi mereu e perfect si asa ar scadea si depresia si tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că pe zi ce trece ne îndepărtăm din ce in ce mai mult de Dumnezeu care este Sursa fericirii, a Binelui și a Vieții.

| Ilovedinero a răspuns:

Poate fizic este mai buna insa psihic te cam darama.Mai ales daca esti slab de minte.De ex eu, de la varsta de 13 ani pana la 17 gandeste-te ca faceam kickbox, dans sportiv, inot si mergeam si la olimpiade de chimie.A fost ceva horor mai ales ca ma chinuiam din rasputeri sa am si note bune, tin si acum minte ce nasol era sa am si 2 concursuri in aceeasi zi, si la kickbox sa ma antrenez de 4-5 ori pe saptamana.Cand aveam capacitatea aveam si toate sporturile si olimpiada si meditatii.Concluzie: viata nu e buna nici rea, e exact cum ti-o faci.Eu ma chinuiam sa ii fac pe toti fericiti pana cand am plecat in lume si m-am facut pe mine fericita.Am evoluat in sportul preferat si acum m-am realizat dar daca nu iti iei viata in propriile maini si nu te decizi sa strangi putin din dinti ca sa fii fericit ramai un om singur cu depresii si tot tacamul

Răspuns utilizator avertizat
| Celdrept a răspuns:

In Romania nu e deloc buna, salarii de robi și alimentele explodează la preturi din luna in luna, sa nu mai zic că la noi sunt mai scumpe decât în tari unde salarii sunt de 8 ori mai mari și traiul mult mai decent,la noi e o situație în care ajungi la sinucidere,conducătorii ne au făcut cobai,suntem cobai,dar așa de rai suntem de parcă ne merităm soarta,cei de la conducere ar trebui sa se sinucidă dar nu se întâmplă asta. Degeaba e așa,tehnologia a evoluat dar noi am rămas la fel de primitivi și rai din calea afara,dar și dacă ai bani multi te poți sinucide,adică dacă nu te apreciază nimeni, toți sunt împotriva ta, ești singuratic, neînțeles, la sinucidere ajungi!

| Davyd2001 a răspuns:

Fiindcă nu lucrurile materiale aduc fericirea, Fericirea adevărată se găsește în Isus Hristos, oamenii tind să ajungă în vârf din toate punctele de vedere, iar când ajung acolo își dau seama că nu e nimic. E deșertăciune și goană după vânt, cât despre tehnologia de astăzi care a avansat foarte mult, ea mai mult de a făcut sa devenim singuratici, ne a îndepărtat în loc să ne apropie, pentru că dacă ai persoane cu care vorbești virtual tu ai impresia ca socializezi dar tu de fapt în realitate esti singur doar cu un telefon în mână. nu mai petrecem timp unul cu celălalt, telefonul a înlocuit oamenii. Dar după cum am spus, pământul acesta cu tot ce este pe el nu poate da fericire, Doar în Domnul Isus poți să ai pace și bucurie!

| Savantul999 a răspuns:

Ateismul a explodat in ultimul timp. Ateismul zice ca nimic nu e rau. Nici sinuciderea. nimic!

Daca sinuciderea nu e rea, normal ca oamenii incep sa se sinucida.