| mirvald a întrebat:

De cand si ce este internetul pentru utilizatori?

Răspuns Câştigător
| pababiba a răspuns:

Reteaua Internet a apărut la mijlocul anilor '60 ca un proiect de conectare a retelei Departamentului Apararii Statelor Unite (A.R.P.A.net )
Principiul consta în interconectarea mijloacelor informatice si arterelor locale într-o retea comuna, astfel încât distrugerea unor noduri sa nu afecteze functionarea, si indiferent care ar fi expeditorul sau destinatarul, informatia sa-si gaseasca drumul.

Acest proiect a evoluat în timp, devenind în anii '80 INTERNET-ul de astazi. Adoptata treptat de institute si organizatii "reteaua retelelor" a cucerit azi întreaga lume.

Sa nu fiti suspiciosi, am dat copy paste! happy

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Ptr mine netule o sursa de informare si un mijloc placut de a petrece timpul, ...si la mine a aparut de 1 an si putin...

| sorin a răspuns:

Un mijloc de informare, comunicare...

| pababiba a răspuns:

Eu_o_mare_enigma wrong in mijlocul `60 a aparut

| vyol3ta a răspuns:

Pt mine 'net-ul e o sursa de informare, de coversat cu prietenii si a aparut km de 5 ani la mine(am de cand eram la gradinita)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Papabia-pai tot nu ai raspuns la intrebarea cand a aparut internetul, PENTRU UTILIZATORI. a aparut in 1979, cand s-a hotarat sa se separe de reteaua armatei.