| Bulai_Roxana_1996 a întrebat:

De ce apunem ca imaginea unui obiect in oglinda plana este virtuala?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Fiindca nu este reala. Ia incearca sa te duci s-o atingi. Nu poti, pentru ca te lovesti de oglinda. Poate asa, daca spargi oglinda sa mergi s-o atingi, dar atunci nu o mai vezi deloc. happy

| Pardelian a răspuns:

Pentru ca este o reflexie a unui obiect real(tridimensional)

| ThePathWalker a răspuns:

Pentru ca nu formeaza o imagine reala, adica pe care poti sa o proiectezi undeva ci doar o imagine în spatele oglinzii lab aceeași dimensiune la o distanta egala cu cea dintre tine și oglinda.