| sopranaCadaverica a întrebat:

De ce Dumnezeu, care insemna binele, lumina, ar fi creat un inger (Lucifer) capabil sa sfideze, sa se considere cu mult superior fata de creatorul lui? Asta nu inseamna ca Binele suprem a creat Raul? Daca era atotputernic, de ce nu a dat nastere unei lumi perfect luminoase, asa cum era el, care nu s-ar fi impotrivit niciodata?

26 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Binele Suprem nu a creat Raul, ci a lasat liberul arbitru, cand veti intelege ce inseamna asta cu adevarat atunci o sa intelegeti cine si de ce a creat Lumea si Universul si nu o sa mai credeti in oamenii de stiinta care rezolva totul matematic.
Daca ai un catel si acesta ataca lumea si o musca poti sa il tii in continuare sau poti sa renunti la el, ai liberul arbitru sa faci ce doresti tu, asa si Lucifer daca el si-a dorit sa fie rau nimeni nu l-a impiedicat sa faca asta, daca era bun ramanea bun.
Dumnezeu are o logica mult mai presus de a noastra, noi prin definitie suntem rai si dusmanosi dar mai ales egoisti, noi daca am crea ceva am vrea daca se poate sa si distrugem fara repercursiuni...cati nu si-ar omori copiii daca nu ar fi teama de lege? (exceptand faptul ca sunt destui care o fac si asa)

| Liviu a răspuns:

Nu iti bate capu, o poveste cu multe ite de telenovela cu multa idiotenie. Daca le iau pe rand, o sa te pocnesti singur de cat de penibila e biblia.Incepand cu

1.O femeie virgina a nascut, a ramas tot virgina, si a ramas insarcinata find virgina fara contact sexual.
2.isus a mers pe apa, a transformat apa in vin, a multiplicat pesti, a redat vederea une-i persoane fara vedere.Mai apoi ca in filmele cu prostii, dupa ce a fost rastignit, a reinviat.Ma acu pe bune, asta e. Trebuie sa intelegem absurdu situatiei.Un creator inlogic, egoist, si penibil.Cum adica sa ne inchinam si sa multumim ca ne CHINUIM? ca mor oameni, jafuri, violuri? Acum sa aud faza cu liber arbitru? Spune asta oamenilor care si-au pierdut copii violati si omorat.Sigur va vor calca in picioare.Si inca ceva, cei care mor cu dumnezeu pe buze, sunteti capabili sa faceti sacrificiu pe care Avram era gata gata sa il faca? sa isi ofere propriu copil jertfa pentru un dumnezeu egoist? AR fi multe de zis, sigur multi oameni nu vor intelege.Sunt anumite chestii cum ca fiecare va intelege ce vrea din mesaju meu.Dar omu de rand simte nevoia sa se roage cuiva, si sa fie auzit. Daca eu ma duc la preot si ii zic ca mi-a vorbit pisica, o fiinta vie, ma trimite la sapoca. Daca ma duc si ii zic ca am visat ca mi-a vb icoana.Vaii,imi pupa picioarele.Deci?

| sopranaCadaverica explică (pentru Liviu):

Nu stiu ce legatura au ideile enumerate de tine cu ce am intrebat eu.
Doream o dezbatere filozofica, care este un exercitiu al mintii, nu misionarism ateistic. happy Adica sa vrei sa ma convingi de niste lucruri, sa ii salvezi pe altii.
La intrebarea mea se discuta liber, pe subiect, cine cunoaste si doreste. N-au rost comentariile astea de intelectual turbulent. Nu-mi raspunde daca nu doresti sa iei parte la dezbaterea filozofica.

| Liviu a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ok, pe semne nu intelegi o chestie.De cate ori am incercat sa am discutii cu oameni pe tema asta, majoritatea spuneau " Crede si nu cerceta " Trebuie sa intelegi ca nu toti aduc argumente, ci te vor indoctrina.Am fost crestin pana la 16 ani, ma rugam des, si imi placea sacred ca exista cineva sus care ii pasa de noi.Pana am avut niste vise, si am inceput sa ma documentez.In plus, hai sa privim per ansamblu chestia cu biblia. Unde vrei sa ajungem? Vrei sa iti spun ca am stat printre satanisti, ca am discutat cu ei si i-am ascultat? Vrei sa iti spun ca de as crede intr-o biblie, as crede in cea satanista? pentru ca spune "Ochi pentru ochi, si dinte pentru dinte?"
Poruncile sunt realiste cele din biblia satanista.Cineva te-a lovit? Intoarcei pumnu, nu fata! Deci exact ceea ce facem noi in viata reala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuia sa fi o poveste care sa bage frica in credincioși. Cum altfel sa ii controlezi?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai exact asta a si facut, a dat nastere unei lumi perfecte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai daca crea totul perfect ce mai facea religia? Nu ar mai fi existat primul smecher care sa dea de primul prost si astfel sa se nasca religiile...

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu nu este un tiran ca sa oblige la ascultare. Raul trebuia lasat ca sa fie vazut de toate fiintele din univers. (Niciun cos nu poate fi stors pana nu este lasat sa coaca.)
Dragostea ofera libertate -dar pana la o limita.
Dumnezeu i-a oferit si lui Lucifer si ingerilor lui posibilitatea reintoarcerii in cer. Dar mandria l-a impiedicat sa faca acest pas inapoi; astfel a mers inainte, si le-a spus si ingerilor lui care l-au ascultat ca ei au mers prea departe in razvratirea lor fata de Dumnezeu, si ca acum este prea tarziu pentru ei. Acelasi gand il insufla si celor credinciosi: ii face sa creada ca ei au pacatuit prea mult si nu mai pot fi iertati de Dumnezeu.

In veacurile nesfarsite in care pacatul nu va mai exista, va fi din pricina ca tot universul a fost martor la suferinta pacatului. Cei mantuiti nu vor mai pacatui; ingerii sfinti si planetele necazute in pacat au vazut ca neascultarea de Dumnezeu duce la suferinta. Si a dus nu doar la suferinta oamenilor; ci si a ingerilor, dar si a lui Dumnezeu Insusi si la moartea Fiului Sau -tocmai ca noi cei razvratiti sa putem fi salvati. Intrebarea este: "De ce toti oamenii vor sa fie salvati, mantuiti, si sa se bucure si ei de viata vesnica?" Ah! Stiu raspunsul: ca nu exista Dumnezeu si ca nu exista viata vesnica. Sa zicem prin absurd ca nu ar exista; dar daca am fi trait ca si cum ar exista, atunci s-ar reduce drastic suferinta pe pamant.
Dar nu putem aduce ca si scuza ca nu exista Dumnezeu cand auzim de lucruri rele facute de oameni in numele dumnezeirii. Lucrurile nu trebuiesc crezute fara o judecata; pentru ca oamenii rai se folosesc de orice nume si de orice lucru -bun sau rau- ca sa-si aduca la indeplinire planurile lor malefice.

Cartea "Tragedia veacurilor" demasca viclenia vrajmasilor vazuti si nevazuti: https://www.viatasisanatate.ro/tragedia-veacurilor
O gasesti gratuit si in aplicatia "EGW Writings 2" de pe Magazin play.
Este o carte care o vei citi pe nerasuflate, indiferent de numarul mare de pagini. Si niciodata nu vei putea uita ce scrie in ea.

| gabicoo a răspuns:

Lucifer e extraterestrul rău!

| Donsavas a răspuns:

Conform mitologiei, Lucifer a fost inger de lumina, dar a ales intunericul. La fel ca omul. Fiecare alege in viata asta, nimeni nu a fost creat cumva

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand nu se poate spune ca "Binele suprem a creat raul".
Din punct de vedere crestin raul nici macar nu exista. Ceea ce noi percem ca fiind rau e de fapt o pervertire a binelui.
Asa cum o gaura in haina nu exista in sinea ei. Tot ce exista e o haina stricata, dar gaura din haina nu exista, iar haina inainte sa fie gaurita a fost facuta buna. Sper ca ai inteles la ce ma refer. Dumnezeu a facut îngerii buni. Si de asemenea i-a facut cu liber arbitru. Unii dintre ingeri si-au folosit liberul arbitru sa se strice pe ei insisi si au devenit demoni.
Putea Dumnezeu sa-i faca pe ingeri fara liber arbitru? Pai prin definitie nu. Dumnezeu a facut in schimb lucruri fara liber arbitru: plante, spre exemplu. Plantele sunt departe de a fi îngeri si categoric departe de a fi oameni. Planetele de asemenea nu sunt creaturi insemnate sa zic asa. Scopul plantelor este sa serveasca unei creaturi cu liber arbitru, omul. De aceea Dumnezeu a creat creaturi cu liber arbitru pentru ca sa creeze creaturi fara liber arbitru (deci incapabile sa faca rau) ar fi fost nonsensic. Nu ar fi avut niciun rost.

| Ineys a răspuns:

Eu imi mentin parerea. Daca exista vreo fiinta superioara, atotputernica, etc mi se pare penibil si tampit sa crezi ca acea fiinta care la un gand poate crea/distruge un univers sa dea 2 bani pe tine, un om, un nimic.

Astea sunt povesti inventate de oameni sa-i faca sa se simta mai bine.

De ce i-ar pasa lui Dumnezeu de tine, de mine, etc? Suntem creatia lui, bine bine. Pocneste din degete, am disparut, pocneste iar au aparut altii. Ce mare scofala.

| Crackman a răspuns:

Te ai gandit asa in retrospectiva ca Dumnezeu nu a stiu exact ce sa creeze?
Sau faptul daca nu mai este nimic distractiv daca toti pur si simplu stam cuminti?
In cele din urma orice copil nu se naste rau dar poate deveni cu timpul

| sopranaCadaverica explică (pentru Crackman):

A fost perfect constient din moment ce absolut toti i se supuneau si doar unul era vanitos si trufas. Iar energia dumnezeiasca era una in sine buna, morala, de ce Lucifer s-a transformat, ce a avut in plus fata de ceilalti? Sa nu uitam ca el era considerat special de Dumnezeu; cel mai frumos, luminos, conducatorul 'armatelor' de ingeri. Avea cel mai inalt grad si totusi a vrut sa fie mai presus de creatorul lui.
De acord, nu ar mai exista conflict daca nu exista partea intunecata, revolta... insa de unde vine furia si vanitatea lui, daca el era de origine divina?

| Liviu a răspuns (pentru Crackman):

De fapt, copii se nasc cu pacatu stramosesc, care il au toti de la adam & eva, si prin taina botezului se spala pacatu.In plus, daca e sa o luam logic, nimeni nu e fara de pacat.Pentru ca, poti pacatui cu gandu, iar cu gandu poate oricine pacatui, pana si penticostali, care sunt una din sectele, sau religiile(spune-i cum vrei) cele mai infocate.Personal iti spun ca dumnezeul care stie pe toate,e unu masochist,se bucura cand sufera lumea. Daca exista un dumnezeu,crede-ma,lumea ar fi stat altfel,nu sa traim vesnic,dar macar, decent. dumnezeu iti da,dar nu iti baga in sac,nu poti trai doar prin credinta, dovada vie popi, imbracati in fir de aur.Dar ma rog, ce stiu eu? cum se zice vorba din popor, sa faci ce zice popa, nu ce face popa laughing

| Crackman a răspuns (pentru Liviu):

Nimic de comentat. Nu sunt fanatic sau altceva si viata este nedreapta ( testul pentru fiecare banhiesc).

| Crackman a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Asa a fost sa fie. Tu daca esti invatat de cineva o meserie, la un momendat devii mana lui dreapta si vrei sa l depasesti. Mai mult ca sigur la inceput il admiri dar o sa simti ca vrei mai mult.

| Liviu a răspuns (pentru Crackman):

Vezi tu, nu ar fi o problema daca cineva ar crede in dumnezeu,prin sufletul sau, si direct la cer sa se uite, sa se roage.Dar in momentu in care intervine un popangiu care cere bani pentru inmormantari, nunti, botezuri, e imbracat in fir de aur.biblia spune ca popa trebuie sa fie sarac, si smerit, sa ajute si sa dea tot la toti. Apai acum cum e? laughing) eu am fost crestin, ma rugam seara de seara.

| Crackman a răspuns (pentru Liviu):

Important este sa comunici tu cu el.
Eu ce sa zic... omul chiar si popa daca este, om ramane

| StrongHeart a răspuns:

E vorba de dualitate. Daca nu ar fi si noapte, cum ai stii ca e zi? Daca nu ar fi rau, ai mai aprecia binele la fel de mult? Nu ar avea sens cuvantul "bine" daca nu ar exista si opusul binelui.
Practic totul se reduce la doua forte, a binelui si a raului, a frici si a iubirii.Se completeaza una pe cealalta.
E destul de simplu, nu inteleg ce nu pricepi.

| aneliram a răspuns:

De fapt, îngerul a fost bun la început. Dumnezeu ca și omului nu-i poate impune sa fie bun ori rău, este alegerea lui.

| AlexValentinn a răspuns:

Pentru ca universul functioneaza dupa o lege a echilibrului, sau yin si yang sau cum vrei sa zici. Nu poate fi lumina fara intuneric, si nici intuneric fara lumina.

| Liviu a răspuns (pentru AlexValentinn):

Dar cum explici faptul ca binele, a creat raul. Apoi in loc sa il starpeasca,i da N sanse sa revina,cum explici faptul ca oameni cand spun..." satana la influentat sa il omoare pe x " daca face o fapta buna y auzi pe unu si pe altul 'dumnezau a avut influenta ' Mai oameni buni, trebuie sa realizam si sa intelegem, dumnezeu? satana? e o buna carte de povesti, sa sperii copii. Exemplu, daca eu fac acum o biblie a mea, in care il slavesc pe iepurasu de paste.Iar eu mai conving inca 1 000 de nebuni sa faca asta. Daca din 20 in 20 de ani, conving pe cineva sa scrie o carte despre cum slaveam pe iepurasu de paste, cartea aia in milioane de ani sufera modificari de nu ai idee.Ca si cu bancurile spuse sau scrise, fiecare adauga sau taie dupa bunu plac.Asta tie biblia laughing

| AlexValentinn a răspuns (pentru Liviu):

Nu are treaba cu dumnezeu si satana ceea ce am zis eu, cel care a pus intrebarea a mentionat chestia asta si eu i-am raspuns cu un exemplu ce are legatura cu intrebarea lui. Asta cu echilibru este o chestie care ti-o dai seama cand ai foarte multe experiente de viata, poti sa explici dar omu nu poate intelege pana nu traieste pe pielea lui. Zicea cineva ca daca cu totii am fi buni si ne-am iubi am evolua foarte repede, da e adevarat, dar e ceva imposibil sa fim cu totii buni, cum de altfel e imposibil sa fim cu totii rai.

| Pantagruel a răspuns:

Orice poveste science fiction are nevoie de drama... Nu faci views daca totul e perfect. laughing

| AlinTAP1 a răspuns:

Dumnezeu a creat ingerii liberi sa faca absolut ce vor ei dar cand acel inger a devenit rau Dumnezeu ar fi putut sa il distruga dar tinea asa mult la el incat nu i-a facut nimic si la izgonit