| honey2804 a întrebat:

De ce Dumnezeu exista in tragedie., dar il uitam il alta parte cand avem nevoie de el, iar in absurd nu exista?

7 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

De ce...de ce?

| harciog a răspuns:

Te iubesc pentru intrebare dar nu pot demonstra nimic.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

"în tragedie Dumnezeu există, dar se uită în altă parte când ai nevoie de El, în absurd nu există, iar în comedie nu ai conştiinţa că ar putea exista."
Aceasta era vorba întreagă, ca să zic aşa.

Mă pui să explic ceva puţin cam evident, aş spune, şi simt că spun lucruri în plus dacă mă apuc să-ţi povestesc.

| ChioruL14 a răspuns:

Ca asa e omul, nerecunoscator in orice situatie, nu numai cand e vorba de Dumnezeu. chiar acum cateva zile am dat de o belea si in mintea mea am spus "da doamne s-o rezolv si pe asta" apoi m-am gandit...ce spun? la cat de "cuminte si credincios" am fost in ultimii ani, nici nu merit...
ca exista sau nu, e partea 2-a. in orice caz, lumea L-a inteles gresit pe Dumnezeu si a dat-o-n povesti gen adam si eva, moise, noe

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum nu, în absurd, acolo e lumea lui. Vezi piesa de teatru Așteptându-l pe Godot. Adică pe God-ot.

| SanDARA22 a răspuns:

Well, omul pe pamant e ca intr-o scoala. sa zic asa trebuie sa treaca toate "clasele", si in plus esti pamant, ai control asupra ta. orice ti se intampla are o cauza si de multe ori noi suntem IMPLICATI! in orice ni se intampla.Sii, ia-o putin logic, ok intri in problema o perioada de timp nu se rezolva nimic ai senzatia ca totul o ia razna si ca totul se agraveaza. dar intr-un final, chiar daca peste mult timp totul se rezolva ca printr-o minune. Si daca o iei mereu, asa o sa realizezi ca D-zeu este mereu acolo.winking Incearca sa te intrebi mereu asa "de ce asa?". si nu se mai termina sirul de intrebarii. si tot raul ce ti se intampla are o parte buna, dar cand esti in situatie nu poti constient de asta, cu ajutorul lor aflii diferite lucruri, poti sa inveti ceva din ele, te ajute pe viitor sa schimbi ceva, sa realizezi sa fii constient de anumite lucruri.
Sunt rare cazurile, care intri in problema si seara te rogi si a-2a zi "wooow, s-a terminat. Marfa!". Totul se intampla cu un scop, si poti sa realizezi asta doar trebuie sa te gandesti putin.^^
Eu sunt pro, faptului ca exista. Mai bine este sa crezi ca exista. iar daca nu este nu ai pierdut nimic, dar daca exista si nu tu ai crezut, atunci nu este bine.happy

| KaliRo a răspuns:

Dumnezeu nu exista, este o mare pacaleala, o forma de manipulare.