| bebetho a întrebat:

De ce e considerat valoros, aurul?
Ok, stiu ca e foarte rar si ca se fac bijuterii ( adica prostii ) pentru ca bijuteriile nu ofera nimic. Deci, voi considerati aurul ceva valoros sau?

Răspuns Câştigător
| NoChanceForUs a răspuns:

Hm...valoros material.E valoros nu fiindca e rar(pentru ca nu e atat de rar) ci pentru ca e frumos(la fel ca si argintul),iar oamenilor ca si ciorilor le plac chestiile sclipicioase,de aceea cautam bijuterii care oricum nu ne schimba mult.(psihic doar in cazul invidiei si lacomiei poate) Personal am avut aur si am scapat repede de el,nu suport sa port nici macar o bratara. Oricum mereu m-am intrebat chestia asta, insa am tot uitat s-o pun pe aici, asa ca bravo pentru initiativa.Deci da, aurul este valoros doar material, nu si "spiritual". Pentru mine.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Se vede ca esti baiat!happy O fata nicidecum nu ar vorbi asa despre bijuterii. Bijuteriile isi au si ele frumusetea lor, numai ca, asa cum adesea multe frumuseti trec zi de zi pe linga noi fara sa le vedem, tot asa si frumusetea lor trebuie descoperita in cazul in care nu e vazuta.
Nic eu nu consider aurul ca fiind ceva valoros. Un apus de soare in multi, o seara romantica cu "consoarta", ceva ce sti ca ai facut doar tu si ai satisfactia muncii bine indeplinite, si multe altele, sunt lucruri mult mai de valoare decit aurul.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

E unul dintre metalele pe care nu le pot suferi, am avut cateva bijuterii si le-am vandut la cateva luni dupa ce le-am cumparat, pentru ca purtatul lor imi dadea o senzatie de disconfort, pe care nici acum nu mi-l explic.
Cat zici ca e gramul de aur? Ei, uite, de aia e considerat valoare.

| Thunder a răspuns:

Eu consider aurul valoros doar atunci cand il duc la amanet.

| bebetho explică:

Cum zice NoChanceForUs ' valoros material '. Din punctul meu de vedere lucrurile materiale care nu aduc valoare spirituala nu ar trebui numite valoroase, sunt doar false valori pe care omu le-a creat si cu ele prostesc pe prosti happy.
@Reivan stiu ca bijuteriile sunt apreciate dar nu-i inteleg pe cei care le apreciaza laughing
@WR104 o fi un excelent conductor dar n-am auzit sa se foloseasca in scopul acesta.

| WR104 a răspuns:

Aurul provine chiar in centrul soarelui.credeam ca se stie asta si este un excelent conductor de electricitate.

| Nicky29 a răspuns:

Aurul este valoros din punct de vedere material nu sufleteste si alte chestii.E unu din cele mai pretioase nemetale si cel mai scump.

| ReiVaN a răspuns:

Aur = bani.mult aur=multi bani.se fac multe din aur.de ex este folosit pentru cabluri.RARR, se topeste greu...dar cel mai valoroasa proprietate e aceea ca cosa mult.bijuteriile sunt apreciate sa stiihappy

| RaLuCa_7165 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii de la tehnologica ca aurul este unul dintre cele 3 metale nobile care se gasesc nativ in natura, iar faptul ca este un metal nobil il face si mai valoros.Parerea mea este ca aurul este valoros pentru faptul ca este rar dar si pentru faptul ca este natural si nu aliaj.