| ady123 a întrebat:

La ce foloseste aurul? De ce e asa valoros? De ce nu pot inlocui o piarta cu aurul?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca tot ce se obtine greu are valoare mai mare.Este unul dintre cele mai pretioase metale neferoase si scump pentru proprietatile sale, raritatea si aspectul. Tezaurul unei tari are acoperire in aur.De cand s-au inchis minele din tara noastra a crescut instantaneu pretul aurului pe piata.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Vezi ca aurul este metal si face parte din categoria metalelor neferoase.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Pai nu asa am scris si eu? Sau esti vanator de greseli? Ma rog, metal neferos.Nu este acelasi lucru?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Citeste mai atent, ai scris NEMETALE,(greseala, graba, nu stiu) si nu sunt vinator de greseli ci de femeilaughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Graba strica treaba.Mersi de atentionare.Vaneaza in continuare ce vrei tu!

9 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Este ductil si un foarte bun conductor. In rest nu prea are vreo valoare utila.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă e să ne luăm după ce zice majoritatea, este mai mult aur în lume decât mă cac eu toată viaţa. Deci căcatul meu ar trebui să fie mai valoros decât aurul, pentru că este mai puţin.

| DanAmarandei a răspuns:

Este foarte rezistent dpdv chimic. Sunt foarte putine substante care il ataca.

| Luissa123 a răspuns:

Pentru ca aurul este mult mai greu de gasit decat o piatra pe care o intalnesti la orice par...in rest nu stiu de ce e asa valoros

| Florea_Cosmin_1993 a răspuns:

E valoros din mai multe puncte de vedere.In primul rand, e greu de gasit si se afla in cantitati foarte mici, iar prelucrarea lui e destul de costisitoare.
Inca din Antichitate, se folosea pentru impodobirea unui rege, zeitate, sau numai stiu eu ce pentru ai arata importanta.Azi e o investitie foarte buna, deoarece pretul lui creste pe zi ce trece.Un alt motiv, e ca acela ca e un bun conducator de electricitate. Sper ca te-am ajutat!