| anonim_4396 a întrebat:

De ce in Sudul Romaniei e cald mai mult timp decat in centrul Romaniei? Pentru ca este mai aproape de Ecuator si pentru ca undele luminoase infrarosii ( caldura ) de la Soare trec prin atmosfera mai putina?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce faci deja iti imaginezi ca esti profesor si pui intrebari din astea "destepte"sa vezi ce raspund unia pe aici? Fugi nene si ascundete, lasa-te de meseria asta ca nu-i de tine laughing

| Volsvagan70 a răspuns:

In sudul Romaniei este campie, cred ca e logic de ce la campie e mai cald.

| anonim_4396 explică (pentru Volsvagan70):

De ce e mai cald la campie? Pentru ca e mai aproape de centrul Pamantului unde e nucleu supraincalzit?

| Volsvagan70 a răspuns (pentru anonim_4396):

Altitudinea este mai joasa, deci prin urmare este mai cald. Nu stiu care este fenomenul, dar poti sa o intrebi pe profesoara ta de Geografie sau sa cauti pe internet.
La altitudine mai mare, adica la munte, este mai frig.

| anonim_4396 explică (pentru Volsvagan70):

"Altitudinea este mai joasa, deci prin urmare este mai cald. Nu stiu care este fenomenul, dar poti sa o intrebi pe profesoara ta de Geografie sau sa cauti pe internet.
La altitudine mai mare, adica la munte, este mai frig." - la campie undele infrarosii ajung perpendicular pe suprafata si sunt absorbite mai mult de suprafata care la randul ei le emana si circulatia de aer este mai redusa si mai rara datorita variatiilor mai mici de temperatura pe verticala si pe orizontala si aerul nu aluneca ( fiind ses si nu panta ). La altitudini mai mari fiind diferente de relief si pante undele infrarosii nu cad perpendicular pe suprafete si absorbtia lor de catre suprafata este mai redusa iar suprafata emana mai putina caldura si circulatia de aer este mai mare si mai deasa datorita variatiilor mai mari de temperatura pe verticala si pe orizontala si aerul "aluneca" pe pante. Pe langa acestea atmosfera fiind mai groasa la campie decat la altitudini mai mari efectul de sera este mai pronuntat la campie si evaporarea apei este mai pronuntata la campie.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult! Nu m-as fi gandit la asta.