| guralivul a întrebat:

De ce moartea este de genul feminin?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca "un moarte" ar suna nasol.
Pe mine ma intriga mai mult faptul ca si viata e tot de genul feminin.

cami
| cami a răspuns:

Ca sa ai tu ce sa intrebi pe TPU.:p

| fabiola a răspuns:

Si daca ar fi de genul masculin, ar fi mai putin inspaimantatoare? Ar avea alt scop?

| anonim a răspuns:

Este de gen feminin la noi, in limba romana.la americani este de gen masculin-se numeste death reaper adica spintecatorul de morti.

| Krina a răspuns:

Daca te referi la substantiv, da, este de genul feminin, la fel ca multe altele.De ce "deces" este de genul neutru? happy

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Are si moartea demnitatea ei. Nu?

| Wtf9000 a răspuns:

Pentru ca moartea este o "femeie". Hah!

| Wtf9000 a răspuns:

La americani se numeste Grim Reaper, si inseamna Spintecatorul Negru. tongue (de aici si numele meu)

| bunica a răspuns:

Cand vine sa fie placut ochiului.

| hugin a răspuns:

big grin Pt. ca noi barbatii asociem moartea cu femeia

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este fara gen. are coasa.si coase. ea nu vine de undeva.este in noi de cand ne nastem si murim cate putin zilnic, deci ne stingem ca niste luminari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca moartea a adus-o o femeie, dupa cum stim Eva, daca nu gresea acum traiam fara de maorte, dar asta e asa e femeia nu rezista pana nu gusta din fructul interzislaughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu doar un lucru moartea o va vedea orcine