| CaleaCeaDreapta a întrebat:

De ce nu exista egalitate intre sexe, mai ales ca femeia ii discriminata mereu?
Adica oriunde la locul de munca, condus de masini etc.

Răspuns Câştigător
| Trinitas a răspuns:

Nu e bine sa generalizam. Exista si femei care au realizat mai multe in viata decat vor realiza o gramada de no-liveri care se cred mari cocosi, gen @Hagiul si @TheBlindMan, dar exista si imbrobodite care nu stiu pe ce lume traiesc. Eu consider ca toti suntem oameni, deci nu ar trebui sa existe astfel de discutii.

22 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Addiction,
Ce frumos :,, Legea nr. 202/ 2002, modificata si completata de Ordonanta nr. 84/ 2004 " rolling on the floor. Nu te simţi ca userul Conjur sau Ioandelasal?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Inca de la inceputurile crestinismului, religia a considerat femeia inferioara. De aici si pana la a constitui o prejudecata, nu a fost decat un pas.
Secole la rand, biserica a spalat creierele adeptilor sai, indiferent ca erau catolici, ortodocsi sau musulmani (desi acestia din urma nu sunt crestini). Si, cum e mult mai usor sa iei niste idei si precepte de-a gata, fara sa-ti mai bati capul sa le pui la indoiala, prejudecata asta s-a perpetuat, alaturi de multe altele, pana azi.
Sunt si acum foarte multi asa-zisi crestini care considera femeia inferioara, chiar daca, de-a lungul timpului, societatea tinde spre egalitate intre sexe.
Si, ceea ce e absolut de neinteles, este faptul ca multe femei se considera inferioare atata timp cat "biserica" lor le baga sistematic in cap precepte si idei fixe.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Addiction: Ce bine stii tu sa iei cu copy-paste! Tu n-ai pareri sau nu stii sa te exprimi?

| Flav a răspuns:

@Hăgiul - rolling on the floor
Tu ai vazut vreodata o femeie dand cu spatele intr-o parcare? Cu siguranta n-ai vrea!
La locul de munca? Oh, my God, m-ai dus cu gandul la filmele porno.
Femeia discriminata? Pai oriunde cica legea nescrisa a bunului simt si-a educatiei spune: ladies first. Stii unde ma simt cel mai bine? In biserica, ca se schimba regula, primii se spovedesc barbatii.rolling on the floor

| wales a răspuns:

Doar ipocriții recurg la asemenea fapte.

| Gizăz a răspuns:

Pentru că multe femei nu sunt Homo Sapiens ci Meleagris gallopavo.

| Gizăz a răspuns:

@Klepto: De acord cu tine cu mențiunea că umanitatea nu are minim 65 de milioane de ani. laughing Clișeul ăsta cu oameni conviețuind cu dinozaurii e o prostie. Sunt convins că-l foloseai doar ca să subliniezi niște chestii dar tot nu m-am putut abține.

| Gizăz a răspuns:

@Conjur: Joci ping pong degeaba.

| Klepto a răspuns:

Ii frumos sa vorbesti cand ai vazut doar chestiile specifice din Romania nu?

Daca nu stiai s-a inventat mai de mult ceva numit feminismul.
De pe vremea dinozaurilor a fost ceva de genul "Mergi tu barbate si gaseste hrana, fugareste niste stegozauri, chiar cu riscul sa-ti pierzi o mana sau un picior, ca eu stau in pestera sa te astept".
Dupa mult du-te vino, s-a ajuns la stadiul in care femeia nu avea nici un drept si s-a nascut feminismul pentru egalitate intre sexe, drepturi egale.
Feminismul avea ca scop echilibrarea balantei, drepturi egale, egalitate etc., dar mai nou este dus la extrem in favoarea femeilor.
Nu mai poti spune nimic despre o femeie ca barbat, imediat esti catalogat ca sexist, misogin, dar femeile pot.
O femeia da in tine, nu poti face nimic, daca dai in ea, te trezesti cu sute de mii de feministe cu pancarde.
O femeie loveste un barbat intre picioare, toate rad, un barbat loveste o femeie(unde o doare), certificat medico-legal, tribunal, daca are destule femei in juriu, te muti in canal.
A fost o stire care m-a socat, o femeie i-a taiat penisul sotului ei, deoarece el a depus actele de divort.Intr-o emisiune am vazut cum s-a dezbatut subiectul, invitatele toate erau femei, publicul erau femei, ghici cum a decurs. Femeile toate "ce bine i-a facut, merita ala", si au inceput sa rada si sa faca glume.
Daca un barbat taia sanii sotiei sale ca ea vroia sa divorteze, mai statea treaba asa? dar o emisiune plina de barbati care faceau glume pe asta?
In Rusia un hot a incercat sa jefuiasca o femeie, ea l-a tinut 3 zile captiv si ca sclav sexual.Toate femeile erau "da, merita, ce bine i-ai facut, trebuia sa-l tii mai mult", femeia l-a violat 3 zile.
Daca un barbat facea asa ceva, cum se desfasura treaba? Tot mai era la fel sau veneau toti cu furci si faclii?
O femeia si-a omorat sotul intr-o seara si a iesit basma curata.De ce? Simplu, la judecata a declarat "Ma batut, m-a umilit, merita asta", toti i-au dat dreptate, merita porcul ala, doar fiind ea a spus asta.Caz clasic, sot omoara sotie, judecata, el merge la inchisoare, putea sa spuna orice, nimic nu-l scapa, corect nu?
O femeie spune ca merita = nevinovata, un barbat spune ca o merita = vinovat.
Este doar sexist cand o fac barbatii, femeile sunt imune. Femeile pot sa glumeasca, barbatii nu.
Niste feministe din Australia s-au gandit ca sa schimbe ceva.Nimica grav doar ca atunci cand un cuplu se desparte, femeia sa primeasca tutela completa, ca deh ea l-a facut.
Sunt nenumarate cazuri in care barbatii sunt acuzati de viol de femei, si sunt condamnati, ce ii infunda? o declaratie data de o femeie care plange.
Femeia pe scara corporatista.
Refuzi o femeie intr-un interziu, este posibil sa te trezesti cu proces.
Nenumarate proceste de hartuire sexuala a femeilor la locul de munca, majoritatea castigate de femei, chiar daca nu sunt reale.
Asa cum pot mima un orgasm, pot mima multe lucruri.
Ele pot sa aiba relatii sexuale la munca, barbatii nu, chiar daca regulile sunt la fel.
N-ai voie sa te atingi de femei, sa vorbesti de rau, ele au voie de toate, si pe deasupra toate feministele se dau sfinte, ele nu fac nimica rau, sunt perfecte.O fi ciudat ca majoritatea feministelor care se implica 150% sunt gay si urasc barbatii?

Ca nu vezi tu asta in Romania, nu inseamna ca nu exista.
Nu vreau sa protejez barbatii, stiu bine ca si eu au defectele lor, dar totusi uita-te de doua ori si vezi ca ce discriminari ai descris tu sunt fleacuri verbale si atat.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Eu cred ca femeia este discriminata si a fost mereu pusa la colt din pricina puterii pe care o are in fata barbatului. Pe mine nu ma deranjeaza sa fiu considerata mai slaba decat un barbat, nu doresc sa preiau roluri masculine in niciun fel si nici sa ma aflu in competitii ridicole. Iar discriminata de un barbat nu m-am simtit in viata mea, protejata de un barbat, cu siguranta. Nu am de ce sa ii demonstez unui barbat ca sunt barbat, pentru ca sunt femeie.
@Ligi99 tu esti femeie si vrei sa cari chestii?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@TheBlindMan, 3000 Euro nu inseamna investitie extraordinara.
@Conjur, nu puteai sa spui mai bine de atat.

| DorelSudoru a răspuns:

laughingEle o fac cu mana lor

| Sentinel a răspuns:

Recunosc ca in 95% din cazuri cand am vazut femeie la volan, am avut parte de nervi. In rest, femeile sunt niste fiinte extraordinare atunci cand isi pastreaza decenta si sensibilitatea, si nu incearca sa para altceva decat sunt.

| NickiMinaj a răspuns:

Nu mi se pare ca femeia e discriminata mereu, dimpotriva. o tipa competenta intotdeauna va avea mai multe de castigat decat un barbat competent.
a bun, ca gigel cand scuipa semintze emite judecati de valoare... asta nu intereseaza pe nimeni.

| Hăgiul a răspuns:

Femeia=prostie. N-ai ce face, asta e. Incapabila de originalitate, gandire abstracta fapt demonstrat si de nulitatea geniilor feminine. Odata ce primeste toleranta, femeia abuza. De exemplu, femeia tinuta in frau de barbat, care mai primeste din cand in cand o palma este cu capul pe umeri, pe cand femeia care are un barbat ce o ajuta la treburi, la mai stiu eu ce este numit catel, zice ca face tot ceea ce vrea din el. Nu ma contraziceti pentru ca stiu cazuri si de la servici, si de la televizor.
Asta merita, femeia in general.

| Addiction a răspuns:

Bună.
Femeile sunt, de multe ori, considerate inferioare barbatilor

In ceea ce priveste discriminarea femeilor, in toate tarile lumii (in special cele ale lumii a treia) acestea sunt, in general, implicate in activitati profesionale mai putin calificate si, deci, mai slab remunerate. In cercetarile de specialitate se deosebesc doua forme principale de discriminare a femeii in domeniul muncii: discriminare la salarizare, cind pentru prestarea unei munci similare din punct de vedere cantitativ si calitativ, femeile primesc o remunerare diferentiata si segregarea profesionala, cind femeile au un acces mai limitat la anumite profesii (de regula, mai prestigioase si mai bine platite).

Motivele principale ale discriminarii femeilor sunt:

1. Atitudinile preconcepute ale ofertantului locului de munca fata de angajarea femeilor, pe care le considera forta de munca inferioara;
2. Preferinta angajatorului, care este, de regula, barbat, pentru lucratori de sex masculin din considerente de socializare sau solidaritate barbateasca, dorind sa lucreze mai mult cu un colectiv de barbati, decit cu un grup de femei sau crezand ca un conducator barbat este mai eficient;
3. Previziunile angajatorului referitoare la productivitatea probabila a candidatului femeie, intrucat prestanta acesteia poate fi intrerupta de casatorie, nasterea si ingrijirea copiilor. De aceea ofertantul acorda prioritate unui solicitant de sex masculin sau, in cazul cind angajeaza totusi o femeie, aceasta este platita mai putin. Cu privire la egalitatea de sanse intre femei si barbati, Parlamentul Romaniei a adoptat Legea nr. 202/ 2002, modificata si completata de Ordonanta nr. 84/ 2004, care reglementeaza masurile pentru promovarea egalitatii de sanse intre femei si barbati, in vederea eliminarii discriminarii directe si indirecte dupa criteriu de sex, in toate sferele vietii publice din Romania.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Conjur a răspuns:

Salut.

Îmi pare rău că sunt nevoită să fiu off-topic, însă nu am putut ignora răspunsul userului @Hăgiul.
Prin postarea ta nu ne faci să credem decât că eşti un misogin incurabil. Nu aş fi spus asta dacă te-ai fi exprimat altfel, însă nu pot trece cu vederea faptul că generalizezi fără rost.
"De exemplu, femeia tinuta in frau de barbat, care mai primeste din cand in cand o palma este cu capul pe umeri, pe cand femeia care are un barbat ce o ajuta la treburi, la mai stiu eu ce este numit catel, zice ca face tot ceea ce vrea din el.
Nu ma contraziceti pentru ca stiu cazuri si de la servici, si de la televizor. "
Regret că trebuie să spun asta, dar ai o logică bolnavă. Este posibil ca mediul în care trăieşti tu să fi văzut destul de multe cazuri în care femeile sunt atacate verbal fiindu-le inoculate opresiunea, teama şi lipsa de încredere în potenţialul lor, iar asta pentru că există tot mai mulţi bărbaţi care au nişte fixaţii (ca să nu le numesc psihoze) bine întipărite. Este posibil să te încadrezi şi tu în această categorie, având în vedere modul abject de exprimare a frustrărilor şi anume : " femeia tinuta in frau de barbat, care mai primeste din cand in cand o palma este cu capul pe umeri ".
Femeile nu sunt nevoite să se supună misoginilor, pentru că există atâtea cazuri în care au demonstrat că pot realiza lucruri mari în viaţă (mult mai mari decât pot realiza unii bărbaţi) deci, mi-e greu să cred că cele care au o personalitate puternică şi sunt independente financiar, acceptă atacurile la persoană.
Nu sunt adeptă a disputelor virtuale, deoarece intru foarte rar pe acest site şi cu scopul de a ajuta comunitatea, însă mă dezgustă modul în care ai pus problema.

Succes.

| Conjur a răspuns:

Salut @Gizăz.

Ce anume ai dorit să spui prin " Joci ping pong degeaba."?

| LigiMe99 a răspuns:

Femeia nu este discriminata mereu, dar este. Iar in trecut nici nu avea voie sa munceasca straight face... Dar, datorita faptului ca femeile sunt mai... feminine laughing, adica mai finute si mai fragile decat barbatii, in S.V. nici nu se scrie sexul, deoarece poate influenta alegerea managerului. Femeia este considerata un fel de obiect fragil care trebuie pastrat intr-un glob de sticla sau intr-o vitrina, ca un exponat. Toti considera ca femeile nu pot cara nimic, nu pot ajuta la nimic un barbat, nu pot face nimic (in afara de a gati, a face curat si as-i creste copii). Acest lucru este deranjant straight face

| TheBlindMan a răspuns:

Femeia chiar este inferioara! si rog preventiv toate feministele sa stea in banca lor. Femeia in schimb are mult mai multe avantaje per total in ziua de azi...gandeste-te doar ca o operatie de marire a sanilor este o investitie extraordinara.
Din pacate daca vei candida vreodata cu o femeie(nu vreun sea monster)cu aceeasi pregatire ca tine nu vei obtine postul!

| aumih16 a răspuns:

Acum la vremurile care sunt! o sa ai impresia ca unele femei fete sunt mai barbate asa! da nu vreau sa zic spun mai multe ca o dau in lgbt bdsm si alte chestii de astea!