| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca in ziua de azi, din experientele voastre personale, exista egalitate totala de sanse intre barbat si femeie? Dpdv al carierei, in primul rand.
Adica nu este femeia in continuare discriminata?

Răspuns Câştigător
| Ruxy a răspuns:

Nu neaparat. Daca o femeie este puternica, stie ce vrea si este foarte ambitioasa, poate ajunge acolo unde doreste. Parerea mea e ca poate trece si peste ideile invechite ale unora care considera ca pozitiile de lider sunt potrivite doar pentru barbati. Ambitie si perseverenta! Cheia succesului!

7 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Uof, iar vrei sa-mi expun parerea de misogin.
Depinde de domeniu. De obicei, in functiile de conducere sunt mai multi barbati. Ca sa nu dau argumente subiective ( desi as vrea sa fiu un pui de Mircea Badea acum ), gandeste-te ca a ajunge undeva sus, inseamna automat a avea dusmani. Ei, barbatii sunt mai puternici in a rezista, privesc in ansamblu, au rezistenta psihica mai mare, sunt mai indemanatici. In ziua de azi, oricum functiile nu se mai dau pe capacitati personale, ci pe bani si pe pile.
Totusi, chiar mi-ai adus aminte de ce-am citit pe net zilele trecute : http://www.capital.ro/......23326.html
Aveti si voi punctele voastre forte, unde barbatii sunt jos de tot. Dar nu cred in aceasta discrimnare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca la nivelul functiilor de conducere femeile sunt putin dezavantajate. Nu stiu daca din discriminare sau doar fiindca ele avand familie au mai putin timp pentru cariera.
Sincer, pe mine nimeni nu m-a discriminat nimeni niciodata. Intotdeauna am facut tot ce mi-am dorit, toti barbatii pe care i-am intalnit m-au respectat si m-au tratat conform meritelor mele (uneori mai bine, alteori mai rau, dar fara legatura cu sexul). Si cele mai misogine persoane pe care le-am intalnit au fost femeile.

| Ben. a răspuns:

In spania cel putin, femeile sunt discriminate la vedere si fara sa deranjeze prea mult guvernantii. nu mai stiu cum mai merg lucrurile in Romania.

| Viuvi a răspuns:

Aici cred ca depinde si de domeniu...
Dar inca de la inceputurile lumii au fost discriminari intre barbat si femeie... de ce sa credem ca s-ar putea opri acum aceasta discriminare?! hmm.greu de spus thinking

| mariobros a răspuns:

Cine e in stare sa masoare aceasta egalitate? personal, cred ca in societatea de astazi femeia este pe o pozitie f buna, cu toate ca si-au pierdut din prerogativele primare.

| Linda a răspuns:

Nici eu nu am simtit asta. Intr-un anumit sens am coordonat activitatea a 14 barbati si vreo 8 femei si a fost distractiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Discriminări au fost, sunt și vor fi în continuare.
Un bărbat se simte lezat dacă are un șef, femeie.
Pa, pa.