| 3243F6 a întrebat:

De ce oamenii de știință nu-și pot imagina viața fără oxigen, adică ființe care să trăiască cu sulf sau altcecva cum trăim noi cu oxigen de exemplu?

Tot timpul când văd videoclipuri legate de posibilitatea vieții pe o planetă trebuie obligatoriu să fie ceva cu apă sau în orice caz ceva cu oxigen, de ce nu se poate imagina diferite forme de viață ce nu au nevoie de oxigen?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"Oamenii de stiinta" cunosc doar viata de pe Pamant, care este bazata pe oxigen, hidrogen (apa) si carbon.
"Viata" ar putea fi posibila si sub ale forme, pe baza altor substante chimice. Astfel, eu mi-as inchipui si posibilitatea vietii pe baza de siliciu (in loc de carbon) sau alte elemente.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Noi nu traim doar cu oxigen, nu stiu de unde ideea asta. Poate ca avem nevoie sa respiram oxigen, asta pentru ca oxigenul sta la baza unor reactii care asigura ce au nevoie organismele vii.

De ce spun ei ca trebuie apa si oxigen? Pentru ca asa este, trebuie sa cunosti chimie sa poti sa intelegi mai bine.
Tu crezi ca oamenii astia de stiinta de care spui, nu au facut sau incercat tot felul de combinatii?

Ia spune tu cum ar fi acea vietate care ar folosi sulf in loc de oxigen laughing
Stii macar ce face oxigenul in organismele animale, sau vegetale? Oxigenul este implicat in f multe reactii chimice din organism, fara de care nu putem exista.
Fara oxigen nu avem energie, chiar daca avem glucoza, nu ar avea cine sa produca energie din glucoza.
Poate un alt element, sulfu ce spui tu sa reactioneze cu glucoza si sa faca ce?
Oxigenul este implicat in reactiile chimice care transmit informatia in creier si multe alte reactii.

Tu crezi ca oamenii aia de stiinta au spus ce au spus doar asa ca naveau ce sa faca?

Stai tu linistit ca au facut ei combinatii destule si nu iese la socoateala laughing de aia trebuie oxigen, de aia trebuie apa.

Acu, daca altundeva or mai fi si alte elemente, aia nu stim, dar pe baza a ce stim, ce elemente se cunosc, cam asta este baza vietii, elementele de baza C O H N P S, elementele astea se afla in mai orice fiinta vie de pe planeta.

Sa iti imaginezi forme de viata care ar avea la baza alte elemente, poti sa o faci si tu, mai ales noaptea cand te bagi la somn, dar una e sa iti imaginezi si alta sa fie si adevarat.

Daca pui apa in vin si te astepti sa iasa Scoth astepti mult si bine laughing ori mai stiu eu ce amemstec sa faci tabla cu cositor si sa iasa aur, ai de asteptat laughing cam despre asta e si cu lumea asta vie.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca asta cunoastem momentan. Asa cum nimeni nu isi putea inchipui in anii 1400 ca o sa existe smartphone-uri, asa suntem si noi acum cand ne gandim la conceptul de forme de viata.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ființele de care vorbești că trăiesc în medii toxice, sunt monocelulare, nevertebrate și fără sistemul complicat al unui vertebrate al organismului.
Un organism cu cât este mai complex, cu atât nevoile sale sunt mai complexe!
Însăși diversele etape de extincție a anumitor vertebrate, încă înainte de apariția sau intervenția omului, arată complexitatea vieții și interdependența sa cu mediul înconjurător.

| EliLeli a răspuns:

Well, avem in sistemul solar ce zici tu acolo. Daca s-ar fi putut dezvolta viata (inteligenta) intr-un astfel de mediu am fi vazut-o.