Întrebare recomandată | Malène a întrebat:

De ce oamenii homofobi nu se gandesc ca poate un cuplu de gay sunt parinti mai parinti decat un cuplu de heterosexuali? De ce nu se gandesc ca sunt destui parinti hetero care-si bat copiii, isi urasc copiii, ii vand, si alte cazuri nefericite, si ca un cuplu de gay care adopta un copil ii fac un bine, si ii ofera o casa si o familie buna si primitoare? desigur, nu cunosc toate cazurile de cupluri gay, nu am intrat in casa lor sa vad cum e, dar e vorba aici de repulsia fata de cuplurile gay care adopta un copil, pe care eu si alti oameni intregi la cap (deschisi, open-minded) nu o inteleg.

pe internet, la stiri, vad cazuri nefericite de abuzuri si cazuri nasoale numai de la familiile cu parinti hetero, cred ca nu am auzit niciodata de un astfel de caz venit de la o familie cu un cuplu de gay.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Prejudecăţile idioate ale unora sunt de vină şi o gândire mai mult sau mai puţin homofobă.

Dacă e să o luăm obiectiv, oricând e mai bun un părinte iubitor sau doi părinţi iubitori de acelaşi sex, starea psihică şi situaţia materială ale cărora au fost verificate, care îşi asumă o responsabilitate din proprie inţiativă şi devin părinţii unui copil pentru că îşi doresc (în caz dacă se hotărăsc să apele la adopţie), nu pentru că "s-a întâmplat". Oricând sunt mai ok astfel de părinţi, decât un părinte sau doi, chipurile, "normali", care îşi aruncă copiii pe stradă imediat după naştere sau le oferă o viaţă terifiantă, plină de abuzuri (fizice şi psihice) şi lipsuri. Sunt milioane de exemple în lume de astfel de "normalităţi".

În opinia mea, orientarea sexuală chiar e irelevantă, când e vorba de a fi părinte.
Un părinte bun sau prost poate fi şi straight, şi bi, şi gay, şi asexual...
Diferenţa este că atunci când este vorba de adopţii, părinţii proşti (indiferent de sex sau orientări) se anticipează de experţi şi sunt daţi la o parte - nu li se aprobă cererea de adopţie. Aşadar, chiar nu văd unde e problema. Prejudecăţile cu o tentă homofobă mi se par stupide, iraţionale, inclusiv când vine vorba de adopţii.

Decât aruncat în orfelinat de "normali", mai bine iubit şi crescut de... Oameni.

133 răspunsuri:
| florin96ak47 a răspuns:

Un lucru mai stupid nu am vazut de mult timp:
"pe internet, la stiri, vad cazuri nefericite de abuzuri si cazuri nasoale numai de la familiile cu parinti hetero, cred ca nu am auzit niciodata de un astfel de caz venit de la o familie cu un cuplu de gay"
Cum **** mea sa vezi la stiri, pe net cazuri in care familii gay isi bat copii daca nu exista familii gay? Banuiesc ca tu te uiti la stirile din Romania si astepti sa-ti apara stirile worldwide, huh?

| Arsius a răspuns:

Probabil pentru ca nu sunt bolnavi mintal? Probabil pentru ca n-au nevoie de perfuzii in cap?

| adelinazrsh a răspuns:

Eu una cred ca m-as bucura mai mult sa am niste parinti gay care sa ma inteleaga si sa ma accepte. Plus ca ar fi ceva deosebit. Sunt multi copii care au nevoie de ajutor. Infinaza unul; daca asta iti doresti vei reusi. Nu-l lasa sa moara de foame sau sa se formeze gresit. Practic, nu il poate afecta relatia dintre parintii lui de acelasi sex. Din contra, il veti educa si va avea alt adevar fundamental si implicit, un om mai dezvoltat. Plus ca nimeni (normal la minte) nu- l poate judeca pentru ceea ce sunt parintii lui. Mai bine sa ramana intr-un spatiu din care sigur va jesi un derbedeu, decat un posibil stalp al societatii?

| umbramilenium a răspuns:

Contrar a ceea ce spune religia în legătură cu reuninunea dintre bărbat şi femeie există oameni a căror tendinţă spre homosexulitate se iveşte încă din anii coplăriei. Conform normelor morale de conduită în societate trebuie să învăţăm să fim toleranţi şi să acceptăm, să respectăm preferinţele neheterosexuale ale altor semeni de-ai noştri. Homosexulitatea nu implică şi o conduită morală neadecvată. Unii dintre cei mai mari actori, compozitori, pictori, oameni de ştiinţă şi artă au fost homosexuali, în ciuda faptului că orientarea lor spre homosexualitate a fost una uşor mascată, datorită docmelor unei socieţăţi care etichetează lumea după prejudecăţi.
După cum ai spus şi tu, în fiecare zi se difuzează la tv tot felul de cazuri de copii abuzaţi, maltrataţi, vânduţi, omorâţi chiar de părinţi heterosexuali. Probabil că celor cu gândire homofobă nu li se pare firesc ca un copil să asiste la cum doi bărbaţi se sărută.

| NOname a răspuns (pentru umbramilenium):

Umbramilenium: "...în fiecare zi se difuzează la tv tot felul de cazuri de copii abuzaţi, maltrataţi, vânduţi, omorâţi chiar de părinţi heterosexuali."

Corect. Uite un caz concret de familie "normală" cu părinţi "normali":

http://www.tpu.ro/......i-si-daca/

...şi nici măcar nu sunt părinţi adoptivi, cât să-şi poată justifica cumva neiubirea şi nepăsarea. Sunt părinţi biologici.
Nu ar fi aceşti copii de o mie de ori mai fericiţi cu un părinte sau doi de acelaşi sex, care i-ar înconjura cu dragoste, grijă, atenţie, iubire, linişte, înţelegere, păsare, susţinere, afecţiune, armonie şi le-ar face să se simtă doriţi şi iubiţi?
Nu orice donator de spermă sau ovul poate automat să fie şi un părinte bun. Cei care îşi depun actele pentru adopţie măcar sunt verificaţi şi supravegheaţi.

| umbramilenium a răspuns (pentru NOname):

Eu ce încerc să spun?
Nu orientarea sexuală, religia sau alte criterii de catalogare ne fac mai buni, mai "normali" sau mai inteligenţi. Din punctul de vedere al societăţii actuale, mai important este ca un copil să fie crescut de descendenţii biologici (unde, trăind alături de ei, este supus la sfada dintre părinţi) decât să trăiască în tihnă lângă doi homosexuali.

| NOname a răspuns (pentru umbramilenium):

Aşa e. Din fericire, societatea nu e în întregime atât de putredă şi absurdă şi, pe zi ce trece, se trezesc la realitate din ce în ce mai mulţi.

| umbramilenium a răspuns (pentru NOname):

Sunt ferm convins că tu îi trezeşti pe mulţi la realitate. M-ai trezit şi pe mine cândva.

| NOname a răspuns (pentru umbramilenium):

Serios? : )
Cum anume?

| umbramilenium a răspuns (pentru NOname):

Pur şi simplu. Mi-ai deschis ochii. Dacă nu o făceai tu, o făceam şi singur, dar într-un final tot mă descotoroseam de religie.

| NOname a răspuns (pentru umbramilenium):

Aaaa...mă bucur, felicitări!

| Teardrop a răspuns (pentru NOname):

Păreai atât de inteligentă...o să încerc să îţi explic simplu, să înţelegei.

Părinţii adoptivi vor un copil. Prin urmare îl vor iubi.
Părinţii biologigi pot să nu-şi fi dorit copilul respectiv. Prin urmare nu-l pot iubi.

Deoarece părinţii homosexuali pot fi DOAR adoptivi, nu au cum să nu-şi iubească copilul, pentru că el nu poate apărea dintr-un accident. Înţelegi?

| Teardrop a răspuns (pentru NOname):

Tu nu realizezi că şi tu îndoctrinezi? Că vrei să-i atragi pe oameni spre credinţa TA? Adică spre ateism sau agnosticism.

Nu zic că asta e greşit. Doar că nu mai face propagandă cu îndoctrinarea religioasă, pentru că şi tu o folosesşti.

| Miaw21 a răspuns (pentru Teardrop):

Parintii homosexuali nu sunt mereu adoptivi. Din nou, dovedesti ca nu prea esti informat si ca propriile crezuri sunt la baza gandirii tale deficitare. Si da, ti-am inteles ideea cu ''accidentele''. N-o sa continui filozofeala fiindca ar dura prea mult si nu cred ca ar avea rost.

| Mihai9820 a răspuns:

Nu e vorba de comportamentul fata de copil, e vorba de faptul ca acel copil ar putea fi afectat de faptul ca nu are o familie normala formata.

| Malène explică (pentru Mihai9820):

Deci faptul ca are niste parinti gay care il iubesc, sunt parinti adevarati fata de el, nu e destul de normal si trebuie sa se lase afectat de ce zice lumea incuiata?

| Malène explică (pentru Mihai9820):

Adica acel copil normal ar intelege ca daca parintii sai gay se iubesc unul pe altul, se respecta, ar trece cu vederea un detaliu atat de minor cum ar fi faptul ca au acelasi sex.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Malène):

Ce detaliu minor!,, Auzi tati ce face mami? A stai putin ca se barbiereste''
Come on! Fi serioasa mai!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai9820):

Exact!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai9820):

Pai, draga mea, e contra religiei, si nu absolut nimic normal.Recunosc, sunt homofoba, de ce? Pai, pe lumea asta, oamenii au fost facuti ca sa se iubeasca, dar sa fie de sex diferit. Homosexualii sunt la fel ca lesbienele. Ti se pare normal sa ai reactii complet anormale? Reactii anormale fata de iubire. Tu stii ce tristete e pe capul unui copil stiind ca familia lui nu e normala? Nu depinde de comportamentul fata de copii. Parintii gay sau lesbienele sunt cele mai proaste exemple pentru un copil. El invata ca asa e normal. SI nu e. Tu ai fi fericita sa stai cu doi tipi in casa? EU sincer nu. Cred ca as fugi de-acasa. Tu nu realizezi ca e mana diavolului? El ii face sa se chinuie pe gay si pe lesbiene. Gayi si lesbienele sunt rezultatul diavolului, Asta e parerea mea, pentru ca e contra legii...naturii.De ce D-zeu a facut femeia si barbatul sa se iubeasca? Pentru ca asa ar fi normal. Imi pare rau daca te-am enervat, dar acesta e adevarul.Sau cel putin aceasta e parerea mea.

| umbramilenium a răspuns (pentru Mihai9820):

Şi de ce, mă rog, ar putea fi afectat că nu are o familie normală din moment ce părinţii adoptivi îi oferă dragoste părintească şi îl ajută să crească într-un mediu propice?
Nu contează de cine e crescut, important este cum. Poate că doi homosexuali ar fi capabili să crească un copil mai bine decât nişte heterosexuali. Excludem faptul că eu cunosc personal oameni care spun că, în copilărie, părinţii întreţineau relaţii sexuale în camera de alături şi s-a mai întâmplat ca din când în când să asiste fără voie la scene de sex ale părinţilor, care nu se sinchiseau. Dar noi ne îngrijorăm că peste câţiva ani odraslele noastre vor vedea bărbaţi sărutându-se în plină stradă.
Dacă copilul nu va primi o educaţie precară, nu-şi va mai face probleme în legătură cu cine l-a crescut, ci se va mulţumi că măcar nu a ajuns la nişte heterosexuali care să-l abuzeze, să-l maltrateze sau mai ştiu eu ce.

| Miaw21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uhm, argumentele tale sunt putin... varza. Te rog mentine-ti opiniile religioase in frau si da-le drumul doar cand esti acasa, cu mami si tati, ok? Cand ai argumente care au un minim de logica chiar te rog sa vi si sa le folosesti in public. Nu de alta, dar datorita unor oameni ca tine exista atat de multa ura inutila fata de o multime de persoane nevinovate care merita sa fie tratate ca toti ceilalti.

xoxo

| σκμ a răspuns (pentru Malène):

Sunt de acord cu Mihai9820 o familie ca asta îi poate afecta viața copilului.

| Teardrop a răspuns (pentru Malène):

Nu, în ochii unui copil nu e norma. În ochii unui adul sau unui om cu discenământ poate fi normal. Un copil care nu e ca toţi copii va fi batjocorit (atât de ceilalţi copii, cât şi de profesori).

Copii de vârsta lui îl vor evita din cauză că e "ciudatul". Când mai cresc, îi vor spune că părinţii lui sunt poponari. Profesorii îl vor privi mereu altfel.

În concluzie va avea o copilărie distrusă.

Degeaba înţelege el, dacă ceilalţi copii nu înţeleg. E un copil? Cu cine să se joace? Nimeni nu vrea să fie prieten cu "ciudatul".

Îmi pare rău, dar puterea da de empatie e egală cu zero. Ar trebui să vezi toată situaţia din ochii unui copil.

Nu am nici o problemă cu homosexualii. Fiecare poate să iubească pe cine vrea. Nu înţeleg însă de ce vor acte (adică legalizarea căsătoriilor). Sunt atâtea cupluri HETERO care trăiesc fără să se căsătorească vreodată legal. Şi nu voi fi de acord cu adopţia unui copil fără discernământ.

Dacă copilul e mai mare (de la 10 ani în sus măcar) şi e de acord să facă parte dintr-o familie de homosexuali, atunci foarte bine. Da' nu poţi să iei un copil şi să-i distrugi copilăria. Pur şi simplu e inuman.

| Miaw21 a răspuns (pentru Teardrop):

Si de ce nu incercam sa schimbam asta? Homofobia poate fi vindecata, mai ales ca noua generatie este mai open-minded decat cea trecuta. Uita-te la mine, de exemplu. Am fost crescut intr-o familie ultra-religioasa, homofoba si rasista, unde am fost indoctrinat de catre parintii mei insa am reusit sa scap din lanturile in care am fost incatusat, de unul singur. Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca acceptarea minoritatilor ar fi promovata la scara larga. Modul de gandire al multor persoane s-ar schimba. Desigur, puterea indoctrinarii e incredibila, insa orice este posibil.

Revenind la idea ta, tu zici ca un copil cu niste parinti homosexuali ar fi respins de catre toata lumea, insa nu ai luat in considerare ce s-ar intampla daca ar ramane fara parinti. Nu crezi ca niste parinti buni, iubitori si in acelasi timp ''open-minded'' ar avea un impact pozitiv in viata unui astfel de copil? Eu cred ca da. In plus, nu cred ca tipul de copii de care dai tu exemplu ar constitui un grup bun de prieteni pentru el. Desigur, faza cu discriminarea se aplica doar in Romania (si in tarile homofobe, care, saracele, sunt vai de ele). Daca vorbim de tari mai dezvoltate, atunci nici nu se pune problema, dat fiind ca acei oameni sunt suficient de inaintati incat sa inteleaga un lucru atat de elementar ca acceptarea (mai ales cand vine vorba doar de dragoste).

Concluzia ar fi ca nu ar trebui sa interzicem casatoriile intre persoanele de acelasi sex, ci sa interzicem homofobia!

| Teardrop a răspuns (pentru Miaw21):

Pentru că nu poţi schimba GÂNDIREA UNUI COPIL.

Când un copil e diferit de ceilalţi (în acest caz, toţi ceilalţi au părinţi heterosexuali) e iminent numit CIUDATUL. Copii nu stau să se gândească la rasism sau homofobie, ci merg pur şi simplu la părinţi şi întreabă "Mami, de ce copilu' ăla e negru?" Şi tu îi explici că s-a născut în altă regiune a lumii şi că aşa e culoarea pielii tuturor acolo, şi că asta n-ar trebui să stea între ei (ultima parte doar dacă eşti un copil normal).

Da' dacă vine copilu' la tine şi te întreabă "Mami, ăla de ce nu are mamă, şi are doi taţi?" n-ai cum să-i explici că ălora le place să şi-o tragă altfel şi că "iubesc" altfel, pentru că în mintea unui copil noţiunea de iubire între SEXE DIFERITE e implicit scârboasă, dapăi între două persoane de acelaşi sex? Singura iubire pe care o cunosc copii e cea platonică, faţă de părinţi şi bunici.

Imaginează-ţi tu că nu te gândeai la homofobie şi rasism când erai mic, ci doar la CIUDAŢI. Şi imaginează-ţi că ţi-ai schimbat felul de gândire cel puţin în adolescenţă, dacă nu chiar la maturitate.

Asta e prea târziu pentru un copil. Dacă în frageda copilărie a fost numit CIUDATUL, în adoleşcenţă va deveni insociabil şi nu va avea prieteni, iar la maturitate va fi un om depresiv, acru, incapabil de muncă din cauza timidităţii.

Al doilea paragraf al tău: Un copil ce rămâne fără părinţi îşi va găsi sprijinul în alt fel de oameni: cei ca el, fără familie, care singura alinare o găsesc în prieteni, în persoane de vârsta lui. Legăturile care se leagă între aceşti copii sunt mult mai puternice decât îţi poţi imagina şi pot ţine o viaţă.

Sau îşi poate găsi adăpost într-o familie de heterosexuali, fără să-i fie maltratată copilăria, din motivele enumerate mai sus.

Nu există "TIPUL DE COPII" De ce vorbeşte despre FUCKING COPII ca şi cum ar fi nişte adulţi cu gândire complexă, aproape filizofi? Tu chiar nu cunoşti copii, bănuiesc. Dar îţi spun eu, şi orice pedagog, psiholog de copii şi orice alţi oameni care se ocupă cu copiii (înafară de pedofili, să ne înţelegem) că toţi copiii gândesc la fel: nu au noţiunea de rasism sau xenofobie sau homofobie, ci doar noţiunea de "ciudat" şi "nu-i la fel ca noi".

România nu-i o ţară vai de capul ei, dacă nu-ţi place mută-te în Coreea. Acolo relaţiile sexuale cu câinii şi raţele sunt permise. Poate acolo vei trăi mai bine şi vei fi mai fericit.

OAMENII sunt destul de înaintaţi. Copiii sunt tot copii peste tot, şi de aia în rândul lor iubirea e pură. Pentru că nu înţeleg şi nu cunosc sentimentul de dragoste şi compasiune, ci doar îl trăiesc. La ei e pur. Odată cu înaintarea în vârstă acest sentiment va începe să se naşte din egoism.

Cu căsătoriile este altă problemă. Am mai spus, nu înţeleg de ce au nevoie de acte şi nu pot pur şi simplu să trăiască împreună şi să se iubească aşa cum ştiu ei.

Eu cred c-ar trebui să interzicem vrajba asta împotriva homofobilor şi ura pe care o purtaţi pentru ei. De fapt cred c-ar trebui să interzicem îndoctrinările şi să-i lăsăm dracului pe toţi să CREADĂ ÎN CE VOR EI! Atâta timp cât nu vor afecta viaţa unui copil.

| Miaw21 a răspuns (pentru Teardrop):

Am scris aprox. 50-100 de randuri (pe care le-am scris intr-o ora), dar TPU s-a blocat si mi s-au sters toate, asa ca ma voi rezuma la cateva randuri in cadrul carora voi incerca sa-mi incadrez argumentele.

1. Poti schimba gandirea unui copil, nu suntem roboti. (ex. eu)
2. Persoanele diferite sunt respinse de ceilalti datorita mentalitatii. In America, de ex. copiii sunt invatati sa-si accepta aproapele. Romania e putin inapoiata. Mentalitatea se poate schimba. Un bun exemplu ar fi America, unde in urma cu cateva decenii homosexualii erau tratati ca niste animale. Acum, homosexualitatea este considerata un lucru normal.
3. Cine a zis ca trebuie sa-i explici unui copil tot ce tine de sex/relatii intime. Ce ai scris in al treilea paragraf nu are relevanta. Si sa stii ca se poate foarte usor explica o relatie homosexuala (ex. parintii moderni).
4. Argumentul tau este o generalizare, reprezentand in acelasi timp o extrema. Exista o multitudine de posibiliti si este putin probabil ca majoritatea copiilor sa intapine o extrema.
4. Nu, nu exista tipuri de copii. Exista insa variabilitate. Nu prea are sens sa spui ca toata lumea e la fel, nu suntem robotei.
5. Faza cu ''ciudatul'' e din nou o rezultanta a modului bolnav de gandire si al educatiei primite. Se poate schimba.
6. Da, din partea mea, poti sa crezi ce vrei. Insa daca, crezul tau include ura irationala, mai bine nu-l exprima in public.
7. Un copil fara o familie va avea mai multe sanse sa aiba deficiente decat unul cu familie.

| Miaw21 a răspuns (pentru Teardrop):

Oh, uitasem. Uite un filmulet cu copii crescut in familii open-minded care isi exprima opinia despre casatoriile homosexuale:
http://www.youtube.com/watch?v=8TJxnYgP6D8

| Teardrop a răspuns (pentru Miaw21):

În Americalaughing Bun exemplu ai găsit, fratele meu. Ai dreptate, educaţia Americană a dat atâţia intelectuali, încât trebuie să mă descalţ ca să-i număr!

Bun, eu sunt un copil de 5 ani, te rog frumos, explică-mi de ce Georgel are doi taţi şi nici o mamă, astfel încât să înţeleg, şi să nu mă traumatizezi emoţional.

4 al doilea cel Viteaz) Nu, nu suntem roboţei. Însă gândirea unui copil e simplă.

5) Nu are nici o legătură cu educaţia. Copiii nu sunt roboţei să asculte tot ce zic părinţii. Copii receptează ceea ce văd. Dacă ei au un singur tată, o să li se pară ciudat că alt copil să aibă doi.

6) Ce ură iraţională? Am specificat la început că NU SUNT HOMOFOBĂ. Cred că va trebui să specific la începutul fiecărui comentariu. Sunt de acord cu homosexualitatea. Fiecare poate să iubească cum vrea, pe cine vrea, în ce mod vrea. Înţeleg iubirea, şi ştiu că nu are bariere. Doar că nu sunt de acord cu adopţia, nu înseamnă că sunt homofobă, ci doar o persoană raţională.

| Teardrop a răspuns (pentru Miaw21):

Şi tu chiar crezi că alea nu-s regizatelaughing Bine, m-am lămurit.

| Miaw21 a răspuns (pentru Teardrop):

Da, sa stii ca America e un exemplu destul de bun. Tocmai de aceia elitele lumii tind sa se indrepte spre America.

Ok, uite asa ar explica un parinte copilului relatiile homosexuale, easy-peasy:
C: Mami, de ce are Georgel doi tati?
M: Cateodata, doi barbati sau doua femei se indragostesc unul de altul si se casatoresc, exact asa cum s-a intamplat cu mami si tati. Si, la fel ca noi si ei isi doresc copii. Tatii lui Georgel s-au hotarat sa aiba un copil, pe Georgel si acum sunt o familie. happy

Sigur ca parintele poate adapta explicatia in functie de maturitatea si modul de a fi al copilului, intr-un limbaj simplu si familiar.

5. Um, ba da. Copiii au incredere absoluta in parinti (majoritatea).

6. Probabilitatea ca tu sa fi homofoba este destul de mare, doar ca nu realizezi asta. Cel putin asta se intelege din postarile tale.

| Alphawolf a răspuns (pentru Teardrop):

Fii mai explicit/a ca nu inteleg la ce te referi prin "copilul nu ciudatul".

Imi faci impresia ca nu am cu cine discuta. In cazul asta, societatea nu are ce ciudat sa accepte, ea trebuie sa gandeasca bine. Ce anume este ciudat, ce este diferit, rar, sau ce?

| Teardrop a răspuns (pentru Alphawolf):

Dacă îţi fac impresia că nu ai cu cine discuta, te rog, nu mai discuta cu mine. Capabilitatea noastră de empatie diferă extrem de mult, şi avem moduri diferite de a vedea lumea.

Cum am mai explicat, ciudat petru un copil e ceva DIFERIT. Ceva ce nu i se pare firesc. Copii se ghidează după instinctele pe care i le-a lăsat natura, şi în natură e firesc ca o familie de fiinţe umane să fie formată dintr-un tată şi o mamă. Cum si moartea e ceva firesc, dispariţia unuia dintre membrii este la fel priceput ca ceva firesc.

Modul de gândire al copiilor nu are nici cea mai mică legătură cu societatea. Copii nu sunt conştient o parte a societăţii până nu capătă discernămând. Ei depind doar de noi în societate.

Copii sunt însă o parte a naturii, au instincte naturale, la fel ca orice alt animal. De ce crezi că ei ştiu să iubească sincer? Omul e o fiinţe programată SĂ IUBEASCĂ, apoi, din cauza (da, din cauza, e un efect negativ) evoluţiei iubirea dispare, şi îşi face loc alt setiment: egoismul.

Deviez de la subiect. Ceea ce vreau e să zic aici de fapt.e că poţi schimba societatea...s-a schimbat de atâtea ori: copii nu mai sunt ucisi pentru că sun bolnavi (Sparta), tortura nu mai este acceptată (evul mediu), femeile au acum drepturi egale cu ale bărbaţilor (problema majorităţii civilizaţiilor de-a lungul timpului, mai puţin Egiptul). putem schimba forma în care e văzută homosexualitatea..doar că lor, copiilor nu le pasă de asta, la fel cum nu le păsa nici de uciderea semenilor lor în antichitate, nici de tortură în evul mediu, nici de drepturile femeilor. Şi nu le pasă nici de homosexualitate. Sunt fiinţe prea pure şi prea simple ca să înţeleagă.

Reproducerea insă, e ceva ce am moştenit de la natură: şi cursul firesc al lucrurilor e ca un copil să aibă fie o mamă şi un tată, fie doar o mamă, fie doar un tată. Atunci când legile naturii, care sunt adânc întipărite în subconştientul nostru, sunt încălcate, se declanşează un semnal de alarmă: Ceva nu e în regulă la copilul ăla. Nu e firesc să aibă doi taţi. Poate să aibă un tată şi un unchi, un tată şi un bunic.dar nu doi taţi. Nu e normal.

Instinctul de conservare ne obligă să ne ferim de ceea ce nu e normal, fiind perceput ca ceva periculos.

De aceea un copil a cărui familie încalcă legile naturii o să fie văzut ca un ciudat cu care nu trebuie să te joci.

Nu vorbesc aici nici de societate, nici de principii sau idei, nici de bine sau rău, sau haos sau ordine...e vorba de natură..de natură, de subconştient, de instincte, de ceea ce îţi dictează moştenirea genetică: abilitatea de a respira fără să te înveţe cineva cum, abilitatea de a mânca, de a digera, de a excreta, nimeni nu-l învaţă pe copil CUM să facă lucrurile astea...e ceva ce a moştenit în urma evoluţiei, de atunci de când strămoşii lui au ieşit din mare, de când au apărut vertebratele, şi apoi mamiferele.

NU SPUN că nu există excepţii de la legile naturii... abateri.dar sunt atât de rare precum sunt malformaţiile cele mai ciudate. Orice are abateri, orice regulă e măcar odată încurcată. Dar astea sunt cazuri speciale şi nu poţi generaliza pe baza lor, pentru că, la urma urmei, încălcarea regulii e şi ea, ceva firesc.

AM ÎNCERCAT, chiar am încercat să îţi explic punctul meu de vedere în toate formele. Însă tu şi majoritatea celorlalţi refuzaţi să înţelegeţi. Eu l-am înţeles pe al vostru, l-am acceptat, însă nu sunt de acord cu el. Şi doar pentru că nu sunt de acord, nu înseamnă că "nu se poate discuta" cu voi.

| Teardrop a răspuns (pentru Miaw21):

Am mai explicat încă odată opinia mea, bazându-mă pe argumente mai simple. Dacă te interesează poţi să citeşti.

1)Încă n-am văzut în viaţa reală o familie în care părinţii să-i spună copilului despre cum s-at îndăgostit mami şi tati...serios acuma

6) Nu sunt deloc homofobă, şi mă cunosc foarte bine pe mine. Realizez tot ceea ce zic şi ştiu tot ceea ce cred, şi îmi asum toată răspunderea pentru ceea ce spun.

Dacă tu nu vrei să îneţelegi, că eu sunt de acord cu homosexualitatea, cu relaţiile dintre doi oameni de acelaşi sex, atâta timp cât nu se ajunge la stadiul de familie, pentru că asta e ceva ce încalcă legile naturii, sunt total de acord. Sunt de acord şi cu căsătoriile, doar că nu le văd rostul. Dacă eşti homosexual se presupune c-ar trebui să fi suficient de deschis la minte, încât să n-ai nevoie de un act ca să îţi exprimi iubirea.

Iubirea e ceva greu de înţeles şi se poate manifesta în toate formele, şi atâta timp cât nu înţeleg ideile cuiva, cât nu înţeleg cum poţi să iubeşti o persoană de acelaşi sex, atunci tot ce pot să fac e să respect acest lucru şi să fiu de acord cu el, pentru că n-o să trec prin asta, şi n-o să înţeleg niciodată, aşa că n-am cum să fiu împotrivă.

Sunt un susţinător al iubirii în toate formele ei, pentru că iubirea e ceea ce ne face oameni. Atenţie, să nu se înţeleagă că sunt de acord cu pedofilia, zoofilia sau necrofilia, sau orice altă formă de dereglare mintală. De ce? Pentru că într-o relaţie, toţi cei implicaţi trebuie să înţeleagă şi să accepte, şi cel mai important, să îşi dorească.

Dacă te interesează ceea ce am explicat în răspunsul anterior despre legile naturii, şi diferenţa dintre programare genetică şi societate, te invit să citeşti postarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miaw21):

Deci...eu nu spun ca sunt cea mai credincioasa, da, cred in Dumnezeu, dar nu respect regulile lui nici macar 75%, poate 50%. Ma rog. Voi, oamenii care ii sustineti, faceti doar rau. Pe bune. Adica sustineti anormalul. Ca si cum ati sustine satanismul, peerversiunile, rautatea, razboaiele, etc. Toate ne fac rau. OK? Adica, eu nu zic ca, persoanele gay sau lesbi nu sunt persoane rele, sunt mai bune decat oamenii normali. Dar pe bune, nu e scarbos sa te gandesti ca doi tipi fac *** si se saruta, imediat isi bag limbile in gat? Iachhhh! La fel si lesbianele..Pe bune, daca BFF-ul meu ar fi gay/lesbi as reactiona urat. Adica nu poti privi cu ochi normali ciudateniile astea. Eu sincer ma uit ca la felul 14. Eu nu sustin asta, pentru ca e ca si cum as sustine cele mentionate mai sus, si pe langa asta, fumatul, bautul (in exces), drogatul...Doar iti distrug viata. Mie mi-e mila de acest fel de 'oameni'. Diavolul doar ii chinuie, le face viata complicata, urata.Pe bune. Imi pare rau ca a ajuns rasa umana atat de rau.Sincer.

xoxo!

| Miaw21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca esti scarbita de astfel de ganduri are legatura cu faptul ca ai fost indoctrinata sa crezi asa. Dar cand iti imaginezi doi heterosexuali ''bagandu-si limbile in gat'' nu ti se face scarba? Homosexualitatea exista de cand lumea si se gaseste chiar si in regnul animal. Cu alte cuvine, este normala. Modul tau de gandire si homofobia sunt anormale.

| Cristi_Timis_1983 a răspuns:

Sincer las clipul acesta sa vorbeasca ..https://www.youtube.com/watch?v=-ecMG-3D_v4..Nu mai am nevoie de argumente, peace.

| Miaw21 a răspuns (pentru Cristi_Timis_1983):

Tipul ala e penibil. Sincer. La fel esti si tu.

Peace.

| SmarterThanYou a răspuns:

Ai dreptate, sunt si copii crescuti de heterosexuali care-si bat copii, si ii si urasc, dar vreau sa spun ca un copil care este batut sau tratat rau de niste parinti hetero are mai multe sanse de a fi normal pe viitor ca un copil crescut cum trebuie intr-o familie de gay. Este dovedit stiintific ca un copil nu se poate dezvolta normal intr-o familie de gay, nu este normal pus si simplu, de aceea nu prea se vrea legalizarea adoptiei copiilor de catre familii gay, cel mai probabil copilului care este adoptat de gay i se face un rau mai mare.

| Miaw21 a răspuns (pentru SmarterThanYou):

Ce prostii spui acolo? De unde ai tras concluziile alea? De fapt, s-a dovedit stiintific ca, copiii crescuti in familiile homosexuale sunt la fel de normali ca cei crescuti in cele heterosexuale. NU exista nici-un studiu care sa dovedeasca ce ai scris in postarea ta. Nu-mi pot imagina cum un copil care este batut/maltratat de catre niste parinti heterosexuali se poate dezvolta mai bine decat unul crescut de niste parinti homosexuali iubitori si capabili. Toata postarea ta este o aberatie.

| NasOfficial a răspuns:

Arata-mi tu, un barbat cu ovule! Apoi arata-mi un alt barbat care sa-l fecundeze pe primul!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NasOfficial):

De aceea exista adoptie.