Întrebare recomandată | Malène a întrebat:

De ce oamenii homofobi nu se gandesc ca poate un cuplu de gay sunt parinti mai parinti decat un cuplu de heterosexuali? De ce nu se gandesc ca sunt destui parinti hetero care-si bat copiii, isi urasc copiii, ii vand, si alte cazuri nefericite, si ca un cuplu de gay care adopta un copil ii fac un bine, si ii ofera o casa si o familie buna si primitoare? desigur, nu cunosc toate cazurile de cupluri gay, nu am intrat in casa lor sa vad cum e, dar e vorba aici de repulsia fata de cuplurile gay care adopta un copil, pe care eu si alti oameni intregi la cap (deschisi, open-minded) nu o inteleg.

pe internet, la stiri, vad cazuri nefericite de abuzuri si cazuri nasoale numai de la familiile cu parinti hetero, cred ca nu am auzit niciodata de un astfel de caz venit de la o familie cu un cuplu de gay.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Prejudecăţile idioate ale unora sunt de vină şi o gândire mai mult sau mai puţin homofobă.

Dacă e să o luăm obiectiv, oricând e mai bun un părinte iubitor sau doi părinţi iubitori de acelaşi sex, starea psihică şi situaţia materială ale cărora au fost verificate, care îşi asumă o responsabilitate din proprie inţiativă şi devin părinţii unui copil pentru că îşi doresc (în caz dacă se hotărăsc să apele la adopţie), nu pentru că "s-a întâmplat". Oricând sunt mai ok astfel de părinţi, decât un părinte sau doi, chipurile, "normali", care îşi aruncă copiii pe stradă imediat după naştere sau le oferă o viaţă terifiantă, plină de abuzuri (fizice şi psihice) şi lipsuri. Sunt milioane de exemple în lume de astfel de "normalităţi".

În opinia mea, orientarea sexuală chiar e irelevantă, când e vorba de a fi părinte.
Un părinte bun sau prost poate fi şi straight, şi bi, şi gay, şi asexual...
Diferenţa este că atunci când este vorba de adopţii, părinţii proşti (indiferent de sex sau orientări) se anticipează de experţi şi sunt daţi la o parte - nu li se aprobă cererea de adopţie. Aşadar, chiar nu văd unde e problema. Prejudecăţile cu o tentă homofobă mi se par stupide, iraţionale, inclusiv când vine vorba de adopţii.

Decât aruncat în orfelinat de "normali", mai bine iubit şi crescut de... Oameni.

133 răspunsuri:
| Mihai9820 a răspuns:

Nu e vorba de comportamentul fata de copil, e vorba de faptul ca acel copil ar putea fi afectat de faptul ca nu are o familie normala formata.

| Malène explică (pentru Mihai9820):

Deci faptul ca are niste parinti gay care il iubesc, sunt parinti adevarati fata de el, nu e destul de normal si trebuie sa se lase afectat de ce zice lumea incuiata?

| Malène explică (pentru Mihai9820):

Adica acel copil normal ar intelege ca daca parintii sai gay se iubesc unul pe altul, se respecta, ar trece cu vederea un detaliu atat de minor cum ar fi faptul ca au acelasi sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"nu am auzit niciodata de un astfel de caz venit de la o familie cu un cuplu de gay."
Si eu aud de mai multe persoane muscate in Bucuresti de caini decat de tigri.
Deci tigrii sunt mai pasnici si mai draguti.
Esti ateu cumva?

| sublime89 a răspuns:

Asta se intampla pentru ca homofobii sunt de regula niste indoctrinati religiosi, care nu pot sa-si lase cartea de basme la o parte putin, si sa gandeasca si singuri folosindu-se de ratiunea cu care se lauda ca i-a inzestrat zeul lor iubit.

| sabin89 a răspuns:

"De ce nu se gandesc ca sunt destui parinti..." - E foarte greu sa patrunzi in gandurile cuiva. E greu sa afli 'de ce el/ea gandeste ceva anume', daramite 'de ce nu gandeste ceva anume'. raised eyebrows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„De ce oamenii homofobi nu se gandesc"

Pui problema greșit. Asemenea oameni nu gândesc... sau nu gândesc destul.
Ce le încalcă lor principiile mediocre sau instinctele naturale(cică, deși eu nu cred în așa ceva în secolul 21) normal că e ceva bolnav sau de respins.

Acum, să nu privim situația tocmai roz. De ar fi și toate cuplurile gay ca în sitcom-ul Modern Family aș deveni și eu gay. laughing rolling on the floor

| Malène explică (pentru NOname):

Misto raspuns, stii ca apreciez ca esti deschisa la minte.
dar am si eu o intrebare asa pentru tine, lamureste-ma te rog.

cum se face ca pledezi pentru drepturile gay-ilor (din a caror categorie nu faci parte...banuiesc asta, ca sa stii unde vreau sa ajung), dar ma votezi cu eronat la intrebarea mea de la religie cand ma iau de atitudinea aroganta a ateilor fata de aia care cred in supranatural sau fata de crestinii care nu sunt fanatici (m-am luat de aroganta unui ateu care mi-a raspuns, desi eu teoretic nu fac parte din categoria ateilor, sunt agnostica, si nu sunt nici credincioasa).

nu cumva denota si voturile tale eronate putina aroganta?

cum si tu mi-ai spus ca iti sunt simpatica si mi-ai atras atentia ca spun prostii (ca na, o mai comitem), asa iti zic si eu ca imi esti simpatica dar actiunile tale se cam contrazic si nu reactionezi cum trebuie.

sunt si eu curioasa.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Malène):

Ce, cum şi de ce apreciez nu cred că e cazul să dezbatem aici. Îţi spun doar că motivul nu a fost cel imaginat de tine.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Malène):

Ce detaliu minor!,, Auzi tati ce face mami? A stai putin ca se barbiereste''
Come on! Fi serioasa mai!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru sublime89):

Eu sunt ateu convins impotriva oricarei religii si dumnezeu si totusi consider ca ar merita impuscati astia poponauti!

| sublime89 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Atunci esti un ateu nereusit.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru sublime89):

Well asta e ce pot sa fac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea e recomandata? Ok, huh, atunci nu suntem de acord cu homofobia.Nu ma intelege gresit, dar nu vreau sa-mi fac o opinie gresita. Vreau sa ma iau dupa niste etichete inainte sa-mi dau cu parerea...
Eu chiar as vrea sa fi fost adoptat de o familie de homopati(da, am scris bine, ca eu sunt homofob, am si tricourile rupte de la frica asta, sarind gardurile).
In primul rand o sa ai doua parti de testosteron insarcinate cu o educatie ce trebuie pusa in balanta.Un copil echilibrat se hraneste cu afectiune de la doi parteneri.Structura domestica a cuplului il poate influenta in luarea unor decizii.
Mai avem si alte probleme.Copii crescuti de un singur parinte si parinti cu prea multi copii, dar pe noi ne intereseaza homo ca e la moda, capeti un aer misterios de inteligent, intri intr-un grup select in felul asta.
Eu voi milita maine pe toate site-urile de socializare, cu privire la crapaturile femeilor din talpa din jungla amazoniana.
Femeile din tribul Kallawaya au dreeeptuuuuri!
Guys, u know kallawaya! right? ok...

| LoveIsLove4Ever a răspuns:

Salut, nu stiu de ce nu se gandesc. Chiar daca un cuplu gay poate fi un camin bun pentru un copil exista si impedimente, copilul ar putea fi afectat sau nu de faptul asta caci in societate GBT sunt discriminati dar L nu, ei nu se gandesc ca un cuplu de lesbiene pot fi parinti buni dar si asa copilul ar putea fi afectat de chestia asta, de aceea cel mai indicat este ca, copii sa fie doar in familii heterosexuale, dar si asa copilul poate fi afectat ( mai putin probabil ) de comportamentul printilor caci sunt tati care bea si bat nevestele sau neveste care fac acelasi lucru ( da am vazut aczuri ) este rau ca pentru dezvoltarea mentala corecta are nevoie de parinti caci astfel puteau sa creasca singuri, si nu mai existau certurile astea. daca ar fi exclus faptul ca copilul poate fi afectat de faptul ca are 2 tati ( sau un mama si un tata ) un cuplu gay ar fi cel mai potrivit pentru asta, nu am auzit decat 1 singur caz de bataie care a venit de la un cuplu gay in rest de la heterosexuali se aude la stiri in fiecare zi si sunt mii de copii abuzati. dar personal nu sunt de acord cu adoptia de copii de catre cupluri gay

| mont a răspuns:

Nici macar permisa nu ar trebui existenta cuplurilor gay, dar hai sa zicem ca se accepta cat timp ambii parteneri sunt de acord. Copii insa nu pot alege daca sa se nasca sau nu, si nici nu au discernamant astfel e o masura de protectie pentru copii, eu spre exemplu cred ca nu as fi fost normal toata viata daca as fi provenit dintr-o familie de gay/lesby si la fel multi altii.

| Vektor a răspuns:

Da' cu ce te deranjeaza pe tine ca vecinu se arde in popou, dar in acelasi timp copii lui, care sunt adoptati, ar fi olimpici?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Vektor):

Sa fie olimpici, bravo lor. Dar daca as avea si eu copii mei ce sa le spun despre faptul ca copii vecinilor nu au mama? Evident ca nu o sa le spun ceva de natura sa le faca rau copiilor vecinului fiindca nu sunt vinovati copii. Nu o sa ma apuc sa arunce cu pietre in bieti copii. Dar ce le pot spune? Uite o intrebare buna si pentru ceilalti. Ce raspuns ai da copilului tau daca te-ar intreba dc ceilalti nu au mama si au doi tati. Sa fie un raspuns pertinent, adevarat si sa nu fie de asa natura incat sa influenteze dezvoltarea mentala sau perceptia asupra idei de familie normala. Hai sa va vad.

| umbramilenium a răspuns:

Contrar a ceea ce spune religia în legătură cu reuninunea dintre bărbat şi femeie există oameni a căror tendinţă spre homosexulitate se iveşte încă din anii coplăriei. Conform normelor morale de conduită în societate trebuie să învăţăm să fim toleranţi şi să acceptăm, să respectăm preferinţele neheterosexuale ale altor semeni de-ai noştri. Homosexulitatea nu implică şi o conduită morală neadecvată. Unii dintre cei mai mari actori, compozitori, pictori, oameni de ştiinţă şi artă au fost homosexuali, în ciuda faptului că orientarea lor spre homosexualitate a fost una uşor mascată, datorită docmelor unei socieţăţi care etichetează lumea după prejudecăţi.
După cum ai spus şi tu, în fiecare zi se difuzează la tv tot felul de cazuri de copii abuzaţi, maltrataţi, vânduţi, omorâţi chiar de părinţi heterosexuali. Probabil că celor cu gândire homofobă nu li se pare firesc ca un copil să asiste la cum doi bărbaţi se sărută.

| umbramilenium a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Copii - plural, nearticulat (nominativ, acuzativ şi vocativ);
Copiii - plural, articulat (nominativ şi acuzativ).

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru umbramilenium):

Ete fas

| Malène explică (pentru NOname):

Atata timp cat de exemplu tu il votezi pozitiv p-ala de ma face penibila, nu mai e nimic de dezbatut.
sunt doar atenta la detalii si tin cont de chestii de genul chiar si online.
nu sunt o nolifera sa iau chestii de genul personal, ca nu am ajuns sa te cunosc, nu sunt prietena cu tine, dar atata timp cat imi zici ca iti sunt simpatica si ma consideri in acelasi timp penibila (sustinandu-l p-ala de ma face asa)... ceva e gresit aici.

nu mai sustine ceva cand de fapt, demonstrezi contrariul. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai9820):

Exact!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Malène):

Eu nu ti-am facut nimic si vrei sa ma calci cu tancul.El te-a jignit si capata doar o mustrare? Unde e dreptatea pe lumea asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai9820):

Pai, draga mea, e contra religiei, si nu absolut nimic normal.Recunosc, sunt homofoba, de ce? Pai, pe lumea asta, oamenii au fost facuti ca sa se iubeasca, dar sa fie de sex diferit. Homosexualii sunt la fel ca lesbienele. Ti se pare normal sa ai reactii complet anormale? Reactii anormale fata de iubire. Tu stii ce tristete e pe capul unui copil stiind ca familia lui nu e normala? Nu depinde de comportamentul fata de copii. Parintii gay sau lesbienele sunt cele mai proaste exemple pentru un copil. El invata ca asa e normal. SI nu e. Tu ai fi fericita sa stai cu doi tipi in casa? EU sincer nu. Cred ca as fugi de-acasa. Tu nu realizezi ca e mana diavolului? El ii face sa se chinuie pe gay si pe lesbiene. Gayi si lesbienele sunt rezultatul diavolului, Asta e parerea mea, pentru ca e contra legii...naturii.De ce D-zeu a facut femeia si barbatul sa se iubeasca? Pentru ca asa ar fi normal. Imi pare rau daca te-am enervat, dar acesta e adevarul.Sau cel putin aceasta e parerea mea.

| Malène explică (pentru FABULOSUL6000):

rolling on the floor hai ca m-ai facut sa rad.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Malène):

Mi s-a mai mai spus. Astept sa fiu iertat si sa retragi acel tanc! Consider fapta mea ca fiind de o importanta minora in comparatie cu a lui! Declar procesul inchieiat si acuzatul (adica eu) nevinovat.

| Fatamuntilor a răspuns:

Imi plac intrebarile astea sunt provocari pentru mine.
In Romania trebuie schimbata mentaliatea oamenilor vizavi de cuplurile gay.
Inca sunt priviti ciudat.
Apoi nici vorba de legalizarea casatoriilor de acest gen.
Copiii din cuplurile normale sunt abuzati, uneori nu sunt doriti acei copiii
In cazul unei adoptii se cauta o familie pentru copil, indifernt de cine il adopta.

| Malène explică (pentru FABULOSUL6000):

As accepta mai degraba sa conversez cu un homofob decat cu cineva care se contrazice in fapte, care imi zice ca sunt intr-un fel dar voturile sale zic altceva.
esti iertat.

| Alcyon a răspuns:

Daca-s normali la cap, da, ok. Dar problema e ca multi homosexuali devin asa, fiindca au suferit anumite traume in copilarie. Au fost abuzati, au avut o mama dominatoare, sau un tata dominator, nu au putut relationa cum trebuie cu sexul opus, au fost respinsi de femei sau pur si simplu sunt inclinati spre promiscuitate etc. Iar un om care a avut anumite traume, nu e capabil sa dea o educatie sanatoasa unui copil.
Da, sunt destui parinti hetero care-si bat copiii, dar asta nicio relevanta, fiindca homosexualii sunt mult mai putini si n-avem cum sa facem o statistica.