| leonteiasmina a întrebat:

De ce pamantul este rotund? Aceasta e intrebare happy

18 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Pamantul este rotund pentru ca asa este si soarele.

| VladSilviu a răspuns:

Pamantul nu este rotund, asta s-a demonstrat atunci cand s-a ajuns in spatiu happy pana atunci sa trait cu ceea ce a zis Magellan. adica ca e rotund, cand au ajuns baietii in spatiu. BUM. na ca e oval, adica turtit la poli si bombat la ecuator happy ce sa si faci ne mai incurcam in detalii cate o data laughing

| RAY a răspuns:

Imagineazati niste lucruri mici care se unesc dar se rotesc din cauza gravitaiei, de aia are forma din cea de azi nu rotunda ca a fost bombardat de meteoriti

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca se roteste. Nu e chiar rotund.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pentru ca nu are colturi

| WhatheWow a răspuns:

Pentru că se învârte!

| dragos9234 a răspuns:

Din cauza gravitatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrucat daca era de forma patrata,dreptunghiulara,piramidala, etc., sau orice alta forma cu muchii, ai fi cazut de pe el, ratand ocazia de a mai pune aceasta intrebare. OK?

| robijam a răspuns:

Ca nu suntem in Minecraft.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
In primul rand, Pamantul nu este rotund, este o aberatie sa se sustina asa ceva. Forma reala a Pamantului este cea de geoid de rotatie ( turtit la Poli si bombat la Ecuator), Aceasta este forma reala a Terrei. Nu mai suntem pe vremea lui Copernic sa sustinem ca Pamantul este rotund si ca in jurul lui se invart celelalte planete ale sistemului solar.
In concluzie, Pamantul este un geoid de rotatie (turtit la Poli si bombat la Ecuator) si se invarte in jurul Soarelui, la fel ca toate celelalte planete ale sistemului nostru solar.
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes!

| lolium a răspuns:

pai exista cateva dovezi concrete pentru care pamantul e considerat aproximativ rotund. spre exemplu, linia orizontului in camp deschis este rotunda, fotografiile facute din spatiu arata clar forma, etc

| CristiSeeker a răspuns:

Nu fiti mistocari, prieteni de pe TPU. Este o intrebare pertinenta. Pamantul nu este o sfera perfecta, ci este usor bombata la poli, avand o forma elipsoidala sau de geoid. Este asa datorita modului in care s-a format, avand un miez solid, metalic, lucru ce creaza un camp magnetic in jurul sau. Astfel, intreaga materie se aduna intr-o forma aproape sferica in jurul acestui nucleu (lichid), fiind atras de gravitatie, creeand aceasta forma elipsodiala.
Ideea este ca, cam toate corpurile ceresti cunoscute au aceasta forma, elipsoidala, modelata de gravitatie. De asemenea, forma Pamantului poate fi testata calatorind in jurul lui, zic eu.

| LittleShyDevil a răspuns:

Bună întrebare, dar rotund nu este, are forma de geoidhappyAlte întrebări? happy

| xLollo a răspuns:

Pamantul nu e rotund.Este geoid(bombat la ecuator si turtit la poli).Asa am invatat la geografie.

| Inferno a răspuns (pentru xLollo):

Mai corect (o definitie mai stiintifica) ar fi teluroid, dar merge si asta.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Ahaaa... uite-l ma ce le stie... credeam ca nimeni n-o sa-si dea seama, dar ai perfecta dreptatebig grin.Imi place! :d

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

Mai stai mah mult la arest? Vin cu pachet la tine?laughing

| StefanSK8er a răspuns:

Pana acum a fost patrat dar de cand te-ai nascut tu s-a speriat si s-a rotunjit