| anonim_4396 a întrebat:

De ce Pământul este rotund?
De ce nu este pătrat?
laughing)))))))
Aştept păreri!

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Datorita gravitatiei.

| trolololo a răspuns:

Fiindcă sfera (rotundul) e cea mai stabila forma geometrica. Fortele sunt distribuite uniform pe suprafața ei. Bulele de săpun sunt tot sfere. Mingea e tot o sfera, iar craniul uman are forma sferica, ca atunci când te lovești forțele sa fie uniform distribuite. Orice alta forma geometrica în timp tinde sa devina o sfera. Ai ca exemplu pietrele, nu ai sa vezi niciodată în natura pietre piramidale, iar dacă se întâmplă sa fie sub aceasta forma, în timp o sa devina, prin eroziune o sfera. Nu perfecte evident.

| Cetateanulturmentat a răspuns:

Pamantul nu e rotund, e sferic...

| agent003 a răspuns:

De ce ai tu 2 maini, dar nu 3

| dragos9234 a răspuns (pentru agent003):

TE gandesti ca n-are 3 maini din acelasi motiv pentru care pamantul este rotund

| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu nu voia sa-l barfeasca lumea pe la colturi.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Like

| Mădă0611 a răspuns:

Ca sa nu fie triunghi.

| Lizzu a răspuns:

Poate este. si noi habar nu avem happy la asta te-ai gandit? Sau s-a gandit cineva?
Inainte, asta se credea si cand Galilei a afirmat ca pamantul este rotund, nimeni nu l-a crezut si l-au considerat nebun.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Lizzu):

Tu sustii in secolul 21, dupa ce am ajuns in spatiu de 54 de ani, daca nu ma insel, ca nu stim ce forma are Pamantul?

| Lizzu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu sustin, doar ma intreb asa cum fac cu orice informatie, daca chiar este cum pare si cum toti cred. Nu totul e ceea ce pare a fi...asta mi s-a dovedit neincetat pana acum.

Daca vrei ..era un comentariu impropriu asupra unei stari de fapt. Era o invitatie la a investiga pe cont propriu o informatie si nu a mai crede ceea ce ne spune media. General vorbind..in orice situatie happy

| Lizzu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Si de a trece totul prin prisma gandirii noastre fara a mai accepta totul pus pe tava exact asa cum se vrea a ni se infatisa
Imi place intrebarea : "Si daca?"

| Thunderstruck a răspuns (pentru Lizzu):

Aaa, foarte bine, te apreciez pentru asta.In cazul acesta, chiar sunt sute de dovezi observabile de oricine, dar in alte cazuri e chiar bine sa aplici gandirea ta, o zi buna!

| Lizzu a răspuns (pentru Thunderstruck):

La fel! : ) mersi

| suffarstar a răspuns:

Pamantul nu e rotund, e sfera.E sfera pentru ca ala care l-o proiectat s-o gandit bine. Sfera e suma tuturor punctelor egal departate de centru, adica e corpul geomtric perfect.
Pamantul nu e chiar sfera, e putin turtit la poli si bombat la ecuator.Gandeste-te cum ar fi sa stai pe coltul unui cub, sfra nu are colturi, peste tot ai senzatia ca esti pe un plan.
Si mai e ceva.Fiecare particula are forta proprie de atractie pe care si exercita asupra altora mai mici.

| agent003 a răspuns (pentru suffarstar):

Turtit la poli si bombat la ecuator = geoid

| suffarstar a răspuns (pentru agent003):

Da mersi de observatie, dar am facut-o intentionat pentru a da o explicatie cat mai ampla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Pământul nu este rotund, este turtit la cei doi poli şi bombat la ecuator.
Te pup!

| valentino52 a răspuns:

Nu e rotund e bombat la ecuator si turtit la poli. Astea sunt legile fizicii se numeste forta centrifuga. Banuiesc ca stii ca are orbita in jurul soarelui si se invarte in jurul propriului ax.

| MrAnderson a răspuns:

Datorita miscarii continue de rotatie, a frecatii cu propria atmosfera, chiar si a miscarilor tectonice.

Pamantul a fost la inceput o piatra fierbinte, cu forma neregulata, formata din mici fragmente de roca stelara ce orbitau in jurul Soarelui.

| Weider a răspuns:

Da de ce nu esti tu rotund la corp?

| Solsagan a răspuns:

Pentru că e.
E o axiomă ce trebuie acceptată aşa.

| HoneyPot a răspuns:

Vad ca cel care intreaba e nedumerit de ce Pamantul nu are forma craniului personal.
Cred ca unii au jucat prea mult Minecraft.

| Terentee22 a răspuns:

Din cauza miscarii de rotatie in jurul propriei axe, zic eu...si nu este rotund, e geoid

| AlexCraescu a răspuns:

Deoarece sunt anumite legi cosmice care se aplica. Un rol important il are rotatia care ii pastreaza forma. Uite un exemplu: daca pana acum ai gasit pietre de rau vei vedea ca toate au colturile rotunjite. Chiar si cele care ar fi fost initial patrate. Daca pamantul s-ar fi format sub o alta forma rotatia permanenta a avut grija sa ii schimbe forma. De asemenea nu este un corp solid precum o piatra, ci incearca sa ti-l imaginezi mai mult precum un ou fiert moale proaspat curatat si fara coaja. Daca nu s-ar roti ar capata o alta forma din start sau s-ar dezintegra deoarece si-ar pierde gravitatia