| jacky7 a întrebat:

De ce stiinta si religia nu se inteleg niciodata?
Cine stie dau funda. cool

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Stiinta nu a pretins niciodata ca stie adevarul. Daca ar sti nu ar mai continua sa cerceteze. Stiinta este ceva in dezvoltare.
Artele oculte, magia, religile si acestea, deci energiile de natura divina nu pot fi explicate prin sttinta.
De ce? Inferno si Daniel1492 ti-au raspuns la intrebare.
Stiinta este intr-o continua dezvoltare. Pe cand natura spirituala creste progresiv dar are o baza D-zeu, acel Divin. Omniprezenta, Zeu, ..sau cum ii spui.
Oricum sunt putini atei, si nu-mi fac griji tongue.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru Okkultist):

Cum poti sa spui ca "ocult" inseamna religia si cum poti sa pui religia in aceeasi ramura cu magialaughing)? Esti inapt serios.Invata ce inseamna ocult si dupa poti sa comentezi

| Okkultist a răspuns (pentru Costel_Alexandru_1994):

Nu ma jicni. Am 9 ani de stiinte oculte. Le stiu mai bine ca tine.
Magia si religia sunt asemanatoare. Practicile religioase sunt asemanatoare.
Preotul vostru inconjoara mortul, pentru a crea un camp info-energetic spre divin.
Tot ocultismul in parte tine de o practica spirituala, paractica spirituala de exemplu YoGa te aproprie de religie.
Eu sunt pagan, religia mea e kemetista, in kemetismul meu sunt practici magice. Ofrande, ritualuri, vraji. S.A.M.D
Pentrru informatia ta de... inapt, doar religile astea care le aveti voi de cacao nu mai au multa treaba cu religia. Eu cand ma gandesc la religie ma gandesc la ceva ce a fost si este legat de practica oculta. Adica o religie pagana gen Wicca. Nu ma gandesc la niste preoti ce-si bat joc de idiotii.
Si te rog sa nu mai raspunzi daca nu poti sa te informezi.
Ocultism-Ansamblu stiintelor spirituale imbinate cu stiinta. Crestinismul pentru mine e o stiinta spirituala, o cale spirituala. De fapt asta e. Dar e inteles prosteste.
Stai calm am cunoscut si preotia devarati ce practica magia angelica. Eu nu as-i practica asa ceva sincer. DAR EXISTA.
O zi buna

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru Okkultist):

laughing) fi ce religie vrei daca pe voi va invata ca Religica crestinismului e ceva ocult inseamna ca esti pe drumul cel bunlaughing) daca magia e acelasi lucru cu religia poti sa taci ok?

| Okkultist a răspuns (pentru Costel_Alexandru_1994):

Pfai. cu cine am ajuns sa vorbesc.
Cu un ignorant.
O zi buna. Ocultismul cuprinde inclusiv o practica religioasa.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru Okkultist):

O zi buna si tielaughing ma uit la tine cum arati si imi dau seama cu cine am ajuns eu sa vorbesclaughing) la voi in societate este admis asa ceva?

| Okkultist a răspuns (pentru Costel_Alexandru_1994):

NebAmun. Daca esti asa incult sa nu sti ce origine are numele asta, si de ce sunt,, asa". Nu-ti mai raspund.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru Okkultist):

Nu e vorba de incult dar homosexualitatea nu o suport si chiar arati ca un homosexual la voi in societate poate esti acceptat.Asa ca nu mai fii tare in gura pe aici si nu mai face asa mari valuri ca nu se intampla nimic, nimeni nu asculta de unu care se caca imprastiat.Du-te de unde vii nu avem nevoie de femei masculine

| Okkultist a răspuns (pentru Costel_Alexandru_1994):

Nu e vorba de homosexualitate. Primul machiaj a fost in Egiptul Antic folosit de catre barbatii. Neb Amun inseamna,, lordul meu este Amun". Vorbesti diferit de ce inseamna lucrurile in sine. Voi romanii sunteti asa... vorbiti, vorbitii si tot asa. Fara sa fiti documentati va dati cu parerea. Nu mai am ce discuta cu tine, am crezut ca se poate discuta civilizat si poate intrebai mai frumos fara sa jignesti nestiind despre ce este vorba in,, esenta" acelui machiaj. Cum am mentionat la revedere. •

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

- http://i.imgur.com/bt99Vo0.jpg
- http://i.imgur.com/PvsEPik.jpg
- http://i.imgur.com/GHS9wF1.png
- http://i.imgur.com/EziR3wK.png
- http://i.imgur.com/ttB9PdC.png

Pentru că realitatea nu se pupă cu ficţiunile absurde.

| Andrei7520152 a răspuns:

Stiinta nu poate sa pretinda ca stie adevarul.

e doar o metoda de a studia lumea. Concluziile stiinte sunt tot timpul revizuite cand apar dovezi noi.

cand o afirmatie religioasa este contrazisa de stiinta uite cum cele doua intra in conflict

Una se ocupa cu dovezi, alta (religia) se ocupa cu dogma. Una se schimba mereu, alta e scrisa in piatra

| Inferno a răspuns:

Adevarurile religioase sunt imuabile, fiind considerate de natura divina, cele stiintifice se modifica in functie de cunostintele si intelegerea fenomenului.
Religia e retrograda, stiinta este progresista.

| sublime89 a răspuns:

Cum ai vrea sa se inteleaga stiinta cu religia? Asta ar insemna ca oamenii de stiinta ar trebui sa spuna ca toate dovezile lor nu conteaza, si ca singura concluzie pe care o pot trage e ca biblia e adevarata, chiar daca nu exista nicio dovada pentru acele povesti. Cum sa faca asta? Si e valabil in cazul tuturor religiilor. Basmele sunt basme, legendele sunt legende, iar realitatea e realitate. Se pare ca e atat de greu pentru oameni sa-si dea seama de asta. Chiar nu pot sa-i inteleg.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Dar oamenii nu cred, ei au nevoie de o speranta divina care sa le ofere ceva chiar daca e nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cei care nu înțeleg nimic au aceasta impresie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca una presupune inteligenta, iar cealalta prostie.

| Happyjump a răspuns:

Pentru ca știința pe fapte reale, care sigur s-au întâmplat, in schimb religia, nu

| Garielu a răspuns:

Pentru ca-s doua domeni total diferite!

| GeorgeH17 a răspuns:

Stiinta se bazeaza pe evenimente si fapte reale. Defiecare data cand stiinta incearca sa arate lumii ceva despre religie cineva le inchide gura si ii muta in Madacascar

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Religia:Crede
Stiinta:Cerceteaza.

| Bogar_Adalbert_1985 a răspuns:

Din cauza preotilor ai vazut ce fac? E razboi crun intre religi. Unu vrea mai mult decat celalat.