| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

De ce trebuie sa murim? Imi place viata, chiar daca e grea!

Răspuns Câştigător
| Luizaaa a răspuns:

Asa a spus Dumnezeu. Probabil ca stii ca am devenit muritori deoarece primii oameni de pe pamant Adam si Eva iar apoi stramosii lor au incalcat cuvantul lui dumnezeu. Trebuie sa ne odihnim pentru viata de dupa moarte. Pana si biblia sustine reincarnarea atunci cand D-zeu ii spune lui Adam,, Tarana ai fost, tarana te vei intoarce". Oricum ni se dau sanse sa ne intoarcem inapoi chiar daca este in alt trup. Si stiu ca viata e grea dar are si parti bune, D-zeu nu iti da mai mult decat nu poti sa duci. Trebuie sa ne simtim norocosi ca avem aceasta sansa... de a trai!

| Seven07 a răspuns (pentru Luizaaa):

Sincer mi se pare un raspuns irrelevant. Asa a spus Dumnezeu? L-ai auzit tu? Ai citit o bliblie scrisa tot de oameni. Adam si Eva pot fii asemenea eroilor de benzi desenate. Viata de dupa moarte? A venit cineva sa spuna "aici e alta viata ". Dumnezeul tau este cel mai mediatizat criminal din toata istoria, un personaj machiavelic, deci ce a facut dumnezeu?

| Matei0123 a răspuns (pentru Seven07):

Oooo i-ai dat rekt

Răspuns utilizator avertizat
| Seven07 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Biblia e o carte si cam atat. Nu vad ce s-a adevrit din biblie daca ai putea sa imi explicit as fi recunoscator.

Răspuns utilizator avertizat
| Seven07 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

A prezis pe naiba, oricine ar fi putut prezice asta, unde vor exista interese vor exista lupte, cei puternici vor sacrifica pe cei slabi pentru interese, nu e nimic de prezis. E ca si cand ar trebui sa mi se ridice mie statuie deoarece spun ca al 3-lea razboi mondial a inceput deja si e biologic dus in tacere. Cand vor aparea si "dovezile" sa imi faca cineva statuie, sa ma sanctifice pentru ca mi-am dat seama de asta. Asta e lumea la naiba, unde vor exista interese, vor exista razboaie. Deci ce s-a adeverit din biblie?

Răspuns utilizator avertizat
| Seven07 a răspuns (pentru rebornfromfire):

Nu fac nici o confuzie, si moartea clinica nu e moarte frate. Cand mori, mori, nu te mai intorci, ca subconstientul tau care e plinnnn de chestii interesante ti-a aratat o poveste nu inseamna ca ai fost pe partea cealalta, nimeni nu s-a intors. Stiu ce gasesti in biblie, si mi se pare o alta dovada de ipocrizie, sa explic? Daca dumnezeu e dragoste si lumina... de ce este cel mai masiv criminal al istoriei? Daca ura si intunericul lui Lucifer trebuiesc evitate, oare noi oamenii uitam ca el a dat oamenilor constinta si ratiunea? Atomul nu este format din lumina, s-au descoperit prin 2013-2014 parti mai mici decat atomul (care era considerat cel mai mic). Nu suntem lumina condensata, lumina se dispersa, noi putrezim. Te contrazic chiar si cu "cand suntem pozitivi si iubim devenim mai luminosi " pentru ca iti dau exemple de crime care s-au intamplat din iubire daca vrei. Chestia asta e un non-sens pe care fiecare il interpreteaza dupa constiinta si ratiunea lui, eu unul refuz sa cred ca "Creatorul" nostru ne "iubeste" atat incat ucide fara sens miliarde de oameni. Chestiile astea sunt cacaturi, singurul *dominedeus* real este natura si noi ne batem joc de ea. Natura nu a fost creata de nimeni niciodata, natura a fost aici dintotdeauna, si daca oamenii pur si simplu nu gasesc raspunsuri, schimba intrebarile.

Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca oxigenul oxideaza celulele, asta e una din legile universului nostru (du-te in altul!). Daca nu era asa, noi nu existam, fara moarte nu e necesara adaptarea, sau chiar reproducerea.

| ALGator a răspuns:

Cine ti-a spus ca trebuie sa murim?

| alexandrualind a răspuns:

Asa a spus Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In antichitate exista o lucrare alchimica ce presupunea, printre altele, atingerea imortalitatii corpului fizic, deci practic nu mai mureai.
Dar na, de cand cu religia asta crestina care din punct de vedere spiritual nu este nici cat negru sub unghie nu prea mai exista informatii despre acea lucrare.

| NAT0 a răspuns:

Presupun că-i întrebare la mișto daaar, mai bine mor decât să stau la sula alutia să nu pot să-mi iau un pahar de apă.laughing

| Adrian926a a răspuns:

Faza e ca nu e bine sa te gandeati cand o sa mori sau sa te gandesti ce se va intampla dupa ce mori etc, noi toti trebuie sa ne traim viata iar cand Dumnezeu decide cand ti-a sunat ceasul fie ca vei muri de batranete fie ca vei muri din cauza unui accident etc, tu nu trebuie sa te gandesti.

Daca nu crezi in Dumnezeu este treaba ta, nimeni nu ar trebui sa te judece pentru treaba asta.

Concluzie: ai putea murii chiar acum fara sa iti dai seama pentru ca soarwle a explodat si distruge tot intr-o sutime de secunda.
Sper ca ti-am facut ziuawinking

| BeSmart17 a răspuns:

Toti oamenii trebuie sa moara (batranete) deoarece trebuie sa se odihneasca pentru viata de dupa moarte

| Adiq a răspuns:

Pentru ca planeta Terra ar sustine prea multi idioti si ar duce la suprapopulare.

| GlowingShadow a răspuns:

Asta ar putea intreba si steaua care a "murit" ca noi sa putem exista. tongue Moartea e un lucru tragic pentru noi, nu si pentru natura. Prin moarte se corecteaza cursul evolutiei, procesul de selectie naturala. Ma rog, la noi asta nu mai e valabil, din moment ce am inventat medicina, am intervenit in cursul evolutiei. Am intervenit si la animale, din pacate. Vanatul ca sport, omorand specimenul cel mai puternic, aratos, frumos nu mai are posibiliatea de a-si transmite "programul genetic" generatiei viitoare.
In concluzie, fara moarte poate nici nu am exista azi. E o tragedie necesara in a evolua.
In Olanda exista o firma (s-a mai raspandit ideea intre timp) care te baga intr-un sac biodegradant, si dupa ce te pune in pamant, planteaza un pom "peste tine", care o sa se hraneasca cu o parte din tine in timp ce natura te descompune. Unii au inteles ca moartea e tragica, dar viata, serbatul vietii de orice fel e mult mai importanta.

| Axely a răspuns:

Pentru că suntem oameni xD
Si gen noi nu putem indeajuns sa ne aparam de boli, accidente, chestii, pana la urma cedăm xD

| Emmy125 a răspuns:

Pentru ca trebuie sa ne mai si odihnim. Poate ca moartea e chiar mai frumoasa decat viata. happy

| WarHammer02 a răspuns:

Pai eu unul m.as plictisi daca as fi nemuritor laughing)

| KoA a răspuns:

Daca toti am trai, s-ar aglomera planetarolling on the floor

| alalalt a răspuns:

Asa e in tenis.

| Matei0123 a răspuns:

Stiintific,este din cauza telomerilor, o parte din cromozom, care se micsoreaza cand celulele se divid, iar cand acesta devine prea mic, celulele nu functioneaza corect si... mori.