| Demostene a întrebat:

De multe ori am incercat sa-mi imaginez cum ar arata o societate perfecta,o societate utopica,mai specific cum ar arata o societate foarte anvansata tehnologic, si m-am gandit cum ar fi sa traiesti intr-o lume in care toate marile problem ale vietii ar fi rezolvate, de exemplu problema mortii sau a saraciei etc... Dar o tehnologie,care nu e asa departe de viitor ma sperie.Mai specific un simulator virtual la care poti sa te conectezi mintal si sa-ti indeplinesti toate dorintele, in care poti fi un zeu,orice iti doresti poti avea, orice emotie pe care vrei sa o simti o poti declansa la comanda unui singur gand.Nu stiu dar idea de a putea avea totul, de a trai practic intr-un rai e oarecum infricosatoare, pentru ca o data avand totul am impresia ca viata nu ar mai avea niciun sens...
Ce pareri aveti despre o lume perfecta? Ati dori sa traiti, intr-o lume fara probleme in care tu esti dumnezeu?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi ca si cu jocurile virtuale: ai tot avea satisfactia atingerii unui nivel nou.
Apoi, la sfarsit, cand le-ai atins si depasit pe toate, urmeaza MAREA PLICTISEALA fata de joc.

| Mayhem666 a răspuns:

O lume fara probleme suna fantastic, poate altii sunt de alta parere, dar eu m-am saturat de probleme si de griji, etc. As vrea sa traiesc intr-o realitate virtuala, sa ma conectez la un dispozitiv si sa traiesc unde vreau, in ce fel vreau si sa am tot ce imi doresc. Dar exista si un dezavantaj, spre exemplu atunci cand te deconectezi de la o astfel de perfectiune, lumea in care traim o sa para un dezastru si un haos total, si astfel o sa devenim dependenti de lumea virtuala in care traim si o sa fugim de realitate. Daca iti plac animeurile, este unul foarte interesant numit SAO (Sword Art Online), care este intr-un fel legat de ceea ce ai spus tu. Oamenii se conecteaza la un aparat, si traiesc intr-o lume virtuala, dar acolo nu este totul perfect. Mie mi-a placut foarte mult acel anime, are doua sezoane si le poti vedea in engleza pe kissanime. Daca te decizi sa te uiti, iti doresc vizionare placuta. Chiar daca nu iti prea plac chestiile de genu, eu zic sa incerci, chiar estefoarte interesant.

Uite aici primul sezon dublat in engleza :

http://kissanime.to/Anime/Sword-Art-Online-Dub

Si uite aici al doilea sezon dublat in engleza :

http://kissanime.to/Anime/Sword-Art-Online-II-Dub

Sper sa te decizi sa le vizionezi, astept raspunsul tau!

| OoBunnyoO a răspuns:

O astfel de societate nu ar exista. Am crea probleme din cele mai mici chestii. Intr-o societate in care nu exista criminalitate, se inventeaza. Mai ales faptul ca este un concept inventat. Daca acum a omori un om este pacatul suprem, in momentul in care niciun om nu va mai fi omorat, nu vor mai exista furturi, probabil calcatul pe picior din greseala a altui individ va fi condsiderat o ofensa maxima. Dupa cum spuneam, societatea ar deveni hipersensibila si ar crea probleme. O hipersensibilizare a societatii, deja incepe sa se vada avand in vedere toata atentia acordata problemelor de genul "o dieta fara carne".

| Clorox a răspuns:

Nu exista asa ceva, pana ajungem la tehnologia asta (Putin probabil), nici macar praful din oasele tale nu mai ramane!
Ce vedeti voi prin lume perfecta? Nu exista lumina fara intuneric si nu exista succes fara esec! Ce rost mai are sa am tot ce vreau, daca te saturi de ele? Orice om face asta, suntem egoisti, vrem putere, in lumea aia ''perfecta'' o sa se trezeasca cineva ca vrea sa domneasca peste tot! Foametea nu o sa inceteze niciodata, nici lacomia, egoismul, cruzimea... Asa ca, mai bine mor decat sa traiesc in lumea aia in care o sa ma domine cineva pentru o eternitate! Dar nu conteaza parerea mea, oricum, o sa mor pana atunci laughing

| vocea a răspuns:

Mintea noastra este limitata la fel si corpul din cate vad nu suntem hibrizi cu o minte avansata si un comportament de animal

| ALGator a răspuns:

Cred ca ideea ca o lume perfecta ar avea tot felul de dezavantaje se bazeaza pe mentalitatea strugurilor acri. Dar intrebarea in sine e bine de spus.
Probabil ca in prezent am atins ca cateva miimi din lumea perfecta. Ar merita deci sa facem mai multe eforturi sa creem lumea perfecta decat sa ne ingrijoram ce vom face cand vom ajunge in ea.
Daca omenirea nu se duce naibii, probabil ca mai avem cam 100 de ani pana vom ajunge la ceva care seamana cu o lume perfecta.
Obstacolul de a atinge o lume perfecta e, cred eu, complexitatea, in sensul ca fiecare pas rezolvat produce inca citiva pasi nerezolvati samd. Nu puterile civilizatiei noastre actuale ci timpul necesar sa trecem prin toate ramificatiile.
Un alt obstacol este acela ca ne e greu sa cadem de acord asupra unui set de indicatori care sa defineasca lumea perfecta.
Anumite parti ale lumii perfecte nici nu ar fi greu de atins. De exemplu, o serie de cunostinte pe care trebuie sa le impartasim tinerilor ca sa evite situatii neplacute de viata. E vorba de lucruri simple dar care trebuie stiute dinainte si exersate la rece, pentru ca atunci cand esti in viltoarea lor e prea tirziu. Dar asa ceva nu incape in programa. O programa in care ai nu stiu cate ore de religie saptaminal de la clasa I-a pana la a XII-a. Pentru aceste cunostinte de viata pentru tineri ar fi suficient cateva trimestre, repetate de cateva ori in scoala generala apoi in liceu. In aceasta materie ar intra si o instruire despre cum facem sa ne placa sa invatam. Imposibil, s-ar spune: unii fug de invatatura ca de Dracu. De ce? Pentru ca "doare". Dar aceiasi care fug de invatatura iau contact cu aceasta "durere" atunci cand practica un sport (fotbal) cu antrenamentele respective. Acolo a fost mai usor sa inteleaga ca daca "te doare" la un antrenament inseamna doar ca trebuie sa "apesi" si mai tare. Si nu se dau in laturi. E vorba de canalizarea si controlul mecanismului rasplatii bazat pe dopamina. Un exemplu de cum ne-am putea apropia de o lume perfecta fara sa patim ceva din cauza asta.

| drutzix a răspuns:

Si care este diferenta intre drogatul care isi baga in vena ca sa se simta bine si persoana care traieste intr-un simulator?
Ambele persoane au o diferenta uriasa intre ego si ego ideal. Inseamna ca poate par fericite dar nu sunt.

| MrLucas a răspuns:

O lume fara probleme suna boring.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru MrLucas):

Te-as trimite in Africa pe tine, asa ai avea parte de distractie la maxim.

| MrLucas a răspuns (pentru UnBroken2016):

Sa nu exageram laughing

| Axde a răspuns:

La primul impuls as spune ca asta este ceea ce ne dorim fiecare, dar aceasta lume desi ar putea exista in viitorul departat nu ar fi perfecta si nici pe departe. Am fi precum niste roboti daca am putea genera cu mintea o emotie si in plus dorintele unora nu seamana cu ale altora, deci al carui gand va invinge?
Eu cred ca ne-am plictisi daca am avea acea lume, daca am avea fiecare tot ce ne dorim.

| username115 a răspuns:

Perfectiunea reprezinta un amalgam de imperfectiuni si faptul ca am reusit sa dezvoltam tehnologia necesara pentru a creea o "realitate" alternativa in care ne putem transpune gandurile demonstreaza ca putem face lucruri uimitoare de la inventarea rotii pana la ascensiunea in spatiului cosmic.

| petruradu20 a răspuns:

Haos, dragilor, si stiti de ce? Deoarece nu toti au ganduri pozitive, multi ar putea dori rău. Atunci, ai spune sa le limitezi puterea: nu poti face rău. Dar mai vine o intrebare: daca nu mai are puterea, nu mai este ca un Dumnezeu. Si uite una pentru tine: Poate Dumnezeu sa creeze un bolovan pe care sa nu il poata ridica nici el?