| SergiuAndrei a întrebat:

Definitia Fortei de Greutate (G)?

4 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Forta de Greutate G este forta gravitationala, se masoare in newtoni N si formula acesteia este G=m x g adica G= masa x acceleratia gravitationala ce este egala cu 10 sa spunem este un corp de masa m=20 kg si vrei sa ii afli greutatea atunci faci astfel G=m X g => G= 20 x 10 =200 N [newtoni] sper ca te-am ajutat

| Maxim96 a răspuns:

Forta cu care Pamantul atrage orice corp aflat in apropierea lui se numeste forta de greutate.

| casablanca40 a răspuns:

Forta cu care un corp este atras de Pamant.